5 biljaka koje pomažu u borbi protiv ateroskleroze: Kako da napravite prirodne lekove

by | 25.07.2024
5 biljaka koje pomažu u borbi protiv ateroskleroze: Kako da napravite prirodne lekove

Uz pridržavanje terapije koju će vam propisati specijalista, zdravu ishranu, vežbanje i biljne preparate, uspeh u borbi protiv aterosleroze sigurno neće izostati.

Ateroskleroza je stanje u kojem se masne naslage, zvane plak, nakupljaju unutar arterija, što može dovesti do smanjenja protoka krvi i povećanja rizika od kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani i moždani udar. Izbalansirana ishrana, zdrave navike i bilje mogu da pomognu.

Biljem protiv ateroskleroze

Pored promene u načinu života i ishrani, određene biljke mogu pomoći u borbi protiv ateroskleroze zahvaljujući svojim antioksidativnim, antiinflamatornim i lipid-snižavajućim svojstvima.

Članak se nastavlja posle reklama

Simptomi ateroskleroze

Budući da je reč o stanju koje se razvija postepeno, u početku nema baš mnogo signala koji ukazuju da je došlo do razvoja ateroskleroze. U vecini slučajeva, simptomi su primetni
tek kada je plak zatvorio oko 40 odsto arterije. Na šta obratiti pažnju:

Aterosklerozu arterija odaju:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Bol u grudim
  • Gubitak daha
  • Bol u stomaku, vratu, leđima i ramenima
  • Slabost
  • Pojacano znojenje

Ako je ateroskleroza zahvatila arterije koje vode do mozga, javljaju se:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Slabost u samo jednoj strani tela
  • Smetnje u govoru
  • Gubitak vida
  • Vrtoglavica i poremećaj ravnoteže.

Aterosklerozu u rukama ili nogama karakterišu:

  • Opadanje kose
  • Zadebljanje noktiju
  • Bol i grčevi u mišićima nogu.

Prirodni lekovi protiv ateroskleroze

Ljuta papricica

Jedan od najboljih preparata za čišćenje krvnih sudova i sprečavanje ateroskleroze sigurno imate u sopstvenoj kuhinji. Reč je o ljutoj papričici. Ovo povrće sadrži dragoceni kapsaicin koji podstiče cirkulaciju i reguliše krvni pritisak. Osim toga, snižava nivo holesterola i deluje kao čistač arterija. Kad god možete, dodajte, najbolje sveže, ljute papričice u salate, čorbe, smutije…

Recept: Sipati u blender 1 iseckan manji krastavac, 1 oljušten i iseckan paradajz, ¼ male ljute papricice i 2 dl vode. Izmiksati i piti ujutru pre doručka.

Peršun

Odličan začin i diuretik. Pored toga što pospešuje izlučivanje mokraće, a samim  tim i čišćenje bešike i bubrega, peršun pomaže i u slučaju ateroskleroze. Ovaj začin povećava elastičnost krvnih sudova i jača kapilare. Možete ga piti i kao čaj ali je bolje da koristite sveže listove.

Članak se nastavlja posle reklama

Recept: Sipati u blender ½ iseckane vezice peršuna, 1 oljuštenu i iseckanu jabuku, 1 oljuštenu i iseckanu šargarepu, 1 kašiku mlevenih semenki lana, 1 kašiku meda, 2 kašike soka od limuna i 1 šolju vode. Dobro izmiksati i piti ujutru na prazan stomak ili za užinu.

Cvekla

Pravi je melem za krvne sudove. Direktno utiče na razgradnju plaka koji se taloži na arterijama. Dodajte cveklu u smuti ili je narendajte i jedite kao salatu. A možete isprobati i sledeći preparat.

Članak se nastavlja posle reklama

Recept: Sitno isecite nekoliko glavica cvekle srednje veličine (vodite računa o tome da budu što tamnije boje) pa prespite u staklenu teglu od tri litra, tako da bude dopola napunjena
ovim povrćem i zalijte vodom do vrha. Pokrijte gazom, odložite teglu u prohladnu sobu i sačekajte da cvekla fermentiše. Nakon toga možete konzumirati svoj kvas. Napomena: Ovaj
napitak se ne preporučuje u slučaju gihta, artritisa i akutnih crevnih upala.

Glog

Ovo je zaista preki lek kada je reč o bolestima srca i krvnih sudova. Glog sadrži kvercetin i rutin, veoma moćne antioksidanse koji sprečavaju taloženje plaka na zidovima arterija,
jačaju srce, snižavaju krvni pritisak i nivo lošeg holesterola u krvi.

Recept: Decilitrom alkohola prelijte 20 g lista i cveta gloga. Procedite posle tri nedelje pa tri do pet puta dnevno uzimajte po 15 kapi razblaženih u čaši vode.

Ukliko imate aterosklerozu važno je da pratite savete lekara, redovno pijete terapije i pridržavate se zdrave ishrane. Upravo zbog mogućih kontraindikacija sa lekovima, važno je konsultovati lekara o konzumiranju biljnih preparata.

 

dragana991 / gettyimages.com