21.11.2024
Smatra se da skoro svaka osoba ima astigmatizam do određenog stepena, ali on u većini slučajeva skoro i ne utiče na vid
Ova pojava može da se ublaži adekvatnim osabirom namirnica koje su pune vitamina i suostanci koje jačaju vid i zdravlje očiju
Astigmatizam: Kako hrana može da pomogne
Oko je okruglo poput lopte. Svetlost koja ulazi u oko ravnomerno se prelama, a kao rezultat je jasan vid. Kada se radi o astigmatizmu to znači da oko nije savršeno okruglo, odnosno zakrivljenost rožnjače (očnog sočiva) nije idelna. Tada objekti koje osoba posmatra nisu sasvim jsnih kontura nego su zamućenje.
Ovo stanje oka vremenom može da se poboljša ili pogorša. Najčešći tretmani za astigmatizam uključuju ranu intervenciju kako bi se sprečilo pogoršanje vida, pa se dobijaju naočare ili kontaktna sočiva. Zato je važno na vreme posetite oftalmologa i sprečiti problem. Ako već imate problema sa vidom ili imate porodičnu istoriju astigmatizma, jedite hranu bogatu hranljivim materijama s puno vitamina i antioksidanasa koji štite oči.
Simptomi
- Astigmatizam je posledica oštećenja nerva ili drugih uzroka. Najčešći znaci i simptomi astigmatizma uključuju:
- Zamagljen vid, posebno ivicaepredmeta.
- Dvostruke slike ili izobličene slike.
- Glavobolje.
- Naprezanje očiju ili zamor očiju.
- Zamućenje i bol se obično pogoršavaju kada čitate sitno pismo pred kraj dana.
- Slova ili oblici mogu izgledati tanja nego što to zaista jesu.
Astigmatizam: Šta možete da učinite za sebe
Čak i deca mogu imati simptome astigmatizma, tako da je važno zakazati pregled kod oftalmologa ako imate porobleme s vidom. Nelečeni astigmatizam može se vremenom pogoršati i doprineti problemima kao što su redovne glavobolje, umor, letargija i poteškoće s koncetracijom.
Razlozi zbog kojih astigmatizam može napredovati uključuju: Nepravilnu ishrana koja uzrokuje upale ili zdravstvena stanja, kao što su dijabetes, promene krvnog pritiska itd. Izloženost očiju puno UV svetlosti ili plave svetlosti elektronskih uređaja, što može pogoršati naprezanje očiju ili glavobolju. Nosite naočare za sunce ili šešir dok vam je lice na suncu da biste zaštitili oči.
Nedostatak hranljivih materija u ključnim vitaminima, mineralima i antioksidansima koji podržavaju zdravlje očiju. Obavezno vodite računa o svojim očima tako što ćete jesti ishranu bogatu hranljivim sastojcima.
Vitamini za oči uključuju:
- Lutein i zeaksantin
- Antioksidansi, kao što su vitamin C, vitamin E i vitamin A
- Cink
- Omega-3 masne kiseline
- Drugi antioksidansi, kao što su karotenoidi, likopen, glukozamin, itd.
- Sve ovo pomaže u zaustavljanju oštećenja slobodnih radikala, sprečava se makularna degeneracija, smanjuje se rizik od katarakte i glaukoma, zamor očiju, osetljivost na svetlost.
Neke od najboljih namirnica koje obezbeđuju vitamine za oči:
- Šargarepa
- Zeleniš
- Kupusnice
- Agrumi
- Slatki krompir
- Boranija
- Jaja
- Bobičasto voće
- Dinja
- Kukuruz
- Crvene paprike
- Grašak
- Orasi
- Semenke
- Morski plodovi
- Bujon od goveđih kostiju
- Piletina
Foto: AntonioGuillem / gettyimages.com