Tinktura od koprive protiv alergija i upala: Evo kako se pravi i koristi

by | 04.08.2024
Tinktura od koprive protiv alergija i upala: Evo kako se pravi i koristi

Tinktura od koprive se u fitoterapiji koristi za mnoge tegobe jer je bogata vitaminom C i drugim lekovitim sastojcima koji pomažu u mnogim slučajevima. 

Pravljenje tinkture od koprive omogućava vam da sačuvate lekovita jedinjenja biljke tokom dužeg vremenskog perioda, a ako imate pristup svežoj koprivi, tinktura će izvući nešto drugačija jedinjenja od onih koje se nalaze u suvom listu.

Tinktura od koprive za jačanje imuniteta

Prednosti tinkture koprive uključuju ublažavanje sezonskih alergija, ublažavanje bolova i upale i podržavanje funkcije bubrega. Takođe, može da se koristi u sličaju anemije, gihta i artritisa, atrofije mišića, probleme sa cirkulacijom, stagnaciju koja utiče na bubrege ili pluća, dekoncetrisanost, umor… Zbog visokog sadržaja vitamina C i drugih antioksidanasa, tinktura od koprive može pomoći u jačanju imunološkog sistema. Zbog svojih protivupalnih i antiseptičkih svojstava, može pomoći u lečenju kožnih problema.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako se pravi tinktura od koprive?

Ako pravite tinkturu od koprive u pravo doba godine, svakako pokušajte da napravite tinkturu sveže koprive. Mnogi travari više vole sveže biljke za tinkture. Uglavnom se preporučuje da se kopriva ubere pre nego što procveta. Sredina jutra je poželjno vreme za sakupljanje bilja, nakon što je rosa isparila.

Ako koristite svežu koprivu, nosite rukavice da biste zaštitili ruke. Isperite koprivu da biste uklonili prljavštinu ili insekte. Skinite listove i ostavite ih da se osuše od kapi vode na čistom kuhinjskom ubrustu.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada se listovi koprive potpuno osuše, iseckajte ih na veoma sitne komade. Iseckanu koprivu ili sušeni list koprive stavite u čistu, suvu teglu. Nemojte ih previše nabijati. Ako koristite svežu koprivu, napunite oko 2/3 tegle, a ako koristite suvi list koprive napunite samo do pola jer će se bilje raširiti dok upija tečnost. Potpuno prekrijte votkom tako da je do 2,5 cm iznad bilja.

Članak se nastavlja posle reklama

Teglu dobro je zatvorite, promućkajte i ostavite da se biljke slegnu oko sat vremena. Dodajte još tečnosti ako je potrebno da potpuno pokrijete bilje, zatvorite i ponovo protresite.
Stavite teglu na tamno mesto na sobnoj temperaturi (na promer kuhinjski ormarić) da odstoji 4 do 6 nedelja. Nežno je protresite svaki dan ili svaki drugi dan. Uverite se da su listovi koprive potpuno potopljeni u alkohol.

Nakon 4 do 6 nedelja procedite tinkutru kroz više slojeva sterilne gaze. Sipajte tinkturu u malu staklenu bočicu boje ćilibara.  Ostavite da se tinktura slegne oko 24 sata. Ako vidite da male ostatke bilja, ponovo procedite tinkturu kroz papirni filter za kafu. Flašicu dobro zatvorite i ćuvajte u frižideru.

Kako se koristi?

Uobičajena šema je da se uzima tri puta dnevno 10 do 15 kapi razblaženo u 1 dl vode, pre obroka. Za tretman kožnih problema (poput ekcema ili akni) razredite tinkturu u vodi (1 deo tinkture na 5 delova vode) i nanesite na zahvaćeno područje pomoću pamuka ili vate.

Tinktura od koprive može se koristiti maksimalno 4 četiri nedelje u kontinuitetu. Kao i sa svim biljnim preparatima, potrebno je pravite pauzu od mesec ili dva kako bi se organizam odmorio. Tako će ponovno korišćenje imati bolje rezultate jer se organizam neće naviknuti na stalne količine.

Članak se nastavlja posle reklama

Saveti i mere opreza

Uvek započnite sa manjom dozom kako biste videli kako vaše telo reaguje.
Ako ste trudni, dojite, ili imate hronične zdravstvene probleme, posavetujte se sa lekarom pre nego što počnete da koristite tinkturu. Tinkture su koncentrisane i moćne, stoga je važno pratiti preporučene doze i ne preterivati sa upotrebom.

Lekovito bilje može da stupi u interakciju sa određenim lekovima. Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što probate nove biljke. U slučaju koprive, ona je kontraindikovana za lekove koji tretiraju ista stanja za koja se koristi kopriva, uključujući lekove za razređivanje krvi, lekove za krvni pritisak, diuretike, lekove za dijabetes i druge.

Članak se nastavlja posle reklama

Maren Winter / gettyimages.com