Beli slez protiv bolesti disajnih puteva, dermatitisa i psorijaze
Beli slez deluje protiv upale mokraćnih puteva, ublažava kašalj, oblaže nadraženu sluzokožu disajnih organa i organa za varenje, izbacuje sluz iz grudi, regeneriše i smiruje.
Koren i nadzemni deo široko se koriste u narodnoj medicini, a lekovita stvojstva ove biljke priznaje i zvanična medicina. U cilju pravljenja lekova beli slez se uzgaja na specijalnim plantažama i od njega se prave ekstrakti, odvari, sirupi. Njegove komponente ulaze i u sastav tableta protiv kašlja.
Beli slez protiv mnogih bolesti
Beli slez je višegodišnja biljka. Široko je rasprostanjen po celoj teritoriji Evrope, u srednjoj Aziji, čak i na severu Afrike. Na teritoriji Rusije ima ga u evropskom delu, na Altaju, u istočnom i zapadnom Sibiru. Uspeva na blago vlažnom tlu, uz obale reka i jezera, kao i u močvarnim nizijama.
Može da toleriše salinizaciju zemljišta. Raste u obliku žbuna i ima nekoliko stabljika do dva metra visine. Listovi su mu petokraki, veliki, gornji su trouglastog oblika, a donji su ovalni, prekriveni dlačicama. Cvetovi belog sleza su sitni, bledoružičaste boje, i sastoje se od pet latica. Koren mu je debeo i kratak, često drvenast.
Kako ga nabaviti
Nadzemni deo biljke skuplja se tokom leta – reže se stablo s listovima i cvetovima. Može se plesti u labave venčiće i sušiti u dobro provetrenom prostoru. A može se koristiti i specijalna sušilica, u kojoj se izdrobljena biljka suši na temperaturi višoj od 40 stepeni. Seme belog sleza skuplja se krajem leta – početkom jeseni. A rizom se kopa u rano proleće ili u jesen, kad je biljka u stanju mirovanja.
Prilikom kopanja ne sme da se ošteti – ostavlja se minimum 30% biljke za obnovu. Na istom mestu koren se može skupljati jednom u četiri godine. Treba da se očisti od zemlje, a zatim temeljno ispere tekućom vodom i iseče na nekoliko delova. Pripremljena sirovina suši se u sušarama na temperaturu koja ne prelazi 40 stepeni. Suv koren je krt i ima prijatnu aromu. Treba da se čuva u uskoj posudi u suvoj prostoriji, jer brzo propada od vlage.
Beli slez: Lekovita svojstva
Beli slez je bogatog sastava, u njemu se nalaze karoten, skrob, eterična ulja, šećer, vitamini, mineralne soli, tanini, amino-kiseline, lecitin i pektin, antioksidansi. Deluje protiv upale mokraćnih puteva, ublažava kašalj, oblaže nadraženu sluzokožu disajnih organa i organa za varenje, izbacuje sluz iz grudi, regeneriše i smiruje.
- Zbog velikog sadržaja sluzi i pektina beli slez se primenjuje u lečenju suvog kašlja i bolesti digestivnog trakta.
- Odvari od ove biljke koriste se u slučaju bolesti usne duplje i glasnih žica, leče upalne procese očiju i gljivična oboljenja.
- Spoljašnjom primenom preparata na bazi belog sleza stimuliše se brza regeneracija tkiva, zarastanje rana, čireva, opekotina.
- Zahvaljujući antioksidativnim svojstvima njegovog korena, smanjuje se rizik od onkoloških oboljenja.
Načini primene
- Upala gornjih disajnih puteva: kašiku cvetova i listova prelijte u termosu sa 200 ml proključale vode. Ostavite da odstoji sat vremena, pa procedite. Pijte po gutljaj-dva prilikom napada kašlja. Dnevna doza je 200 ml odvara.
- Bolesti usne duplje: kašiku usitnjenog korena prelijte u termosu sa 250 ml proključale vode. Ostavite da odstoji tri sata, pa procedite. Ispirajte grlo i usnu duplju dva-tri puta posle jela.
- Dermatitis i psorijaza: kašiku usitnjenog korena prelijte u termosu sa 150 ml proključale vode. Ostavite da odstoji osam sati, pa procedite. Čuvajte u frižideru. Oštećene delove traljajte ovim odvarom do pet puta dnevno.