Tri lekovita recepta od gloga: Za visok krvni pritisak i masnoću u krvi

by | 22.08.2024
Tri lekovita recepta od gloga: Za visok krvni pritisak i masnoću u krvi

Plod gloga ne samo da obezbeđuje obilje hranljivih materija, već pomaže lečenju visokog krvnog pritiska, balansira crevne bakterije i dobro kontroliše masnoću u krvi.

Orijentalna medicina koristi plod gloga za lečenje stanja kao što su: kongestivna srčana insuficijencija, aritmija, visok krvni pritisak, nizak krvni pritisak, ateroskleroza i visok nivo holesterola u krvi.

Recepti od gloga za zdravlje srca

Generalno, plodovi gloga sadrže mnogo vrednih hranljivih materija, imaju ukus koji je mešavina kiselkastog, aromatičnog i blago slatkog. Boja ploda gloga može varirati od žute, do tamno crvene i crne. S druge strane, plodovi gloga se takođe široko koriste za pravljenje kandiranog voća, želea, džemova i alkohola.
Pre upotrebe plodova gloga, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom ako uzimate lekove na recept kako biste izbegli neželjene interakcije.

Članak se nastavlja posle reklama

Blagotvorno dejstvo na kradiovaskularni sistem

U tradicionalnoj kineskoj medicini, plod gloga je jedna od namirnica koje se često preporučuju kao podrška lečenju visokog krvnog pritiska.
Studije su otkrile da bobice gloga deluju kao prirodni vazodilatator, pomažući da se opuste suženi krvni sudovi u telu, čime se pomaže u snižavanju visokog krvnog pritiska.
Korišćenje ekstrakta ploda gloga prema istraživanjima  ima sposobnost da smanji masnoću u krvi.

Kako se prave lekoviti preparati od gloga?

Tinktura

Napuniti trecinu tegle bobicama gloga i preliti ih šljivovicom tako da bude tri prsta iznad. Ostaviti na sobnoj temperaturi da odstoji tri-četiri nedelje a zatim procediti. Uzimati
dva puta dnevno po 20 kapi, pola sata pre jela.

Članak se nastavlja posle reklama

Sok

Sastojci:

Članak se nastavlja posle reklama
  • 1 kg bobica gloga
  • 200 g šecera
  • 1/2 kašicice morske soli

Priprema: Isprati bobice pod mlazom tople vode. Zatim ih sipati u šerpu, preliti vodom i dodati so. Promešati i ostaviti da odstoji desetak minuta. Zatim ih opet dobro oprati
i ostaviti da se potpuno ocede. Izgnječiti ili iseckati bobice, pa ih sipati u šerpu i posuti šecerom. Zagrejati 1,2 l vode do ključanja, skloniti sa šporeta i nakon pet minuta preliti bobice. Promešati i ostaviti poklopljeno da odstoji 24 sata te ponovo promešati i procediti.
Čuvati sok u frižideru.

Kečap

Sastojci:

  • 1 kg zrelih bobica gloga
  • 350 ml jabukovog sirćeta
  • 350 ml vode
  • 150 g šećera
  • 1 kašičica morske soli
  • 1 kašičica sveže mlevenog crnog bibera
  • 1/2½ kašičice mlevene
  • Ljute papričice

Priprema: Sipati sve sastojke u šerpu i zagrevati do ključanja. Poklopiti i kuvati 15–20 minuta a zatim ispasirati ili izmiksati u blenderu. Presuti u staklenu teglu i zatvoriti. Čuvati u frižideru.

Neželjeni efekti  gloga

Upotreba gloga smatra se bezbednom za većinu ljudi. Međutim, u retkim slučajevima, konzumiranje bobica gloga može izazvati blagu mučninu, vrtoglavicu, bol u stomaku, znojenje, glavobolju, umor, palpitacije, nesanicu, uznemirenost ili krvarenje iz nosa.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim toga, glog snažno deluje na srce, pa može uticati na delovanje nekih lekova. Stoga, ako uzimate lekove za srčane bolesti, holesterol i krvni pritisak, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom pre nego što počnete da konzumirate bilo kakve gloga.

SingerGM / gettyimages.com