
POST NIJE UVEK LEKOVIT
Tijana Mladenović, nutricionista i sertifikovani specijalista za naprednu sportsku ishranu savetuje zašto je dobro da jedete kiseli kupus, pasulj i...
Poželela je da o socijalnoj anksioznosti javno govori onda kada je primetila da o ovom poremećaju nema dovoljno informacija na srpskom jeziku. Ideja psihologa Marije Jović bila je da socijalnu anksioznost predstavi na što jednostavniji način, kako bi svako mogao da razume i te informacije iskoristi za upoznavanje svoje ličnosti.
– Kao psiholog, a i neko ko ima lično iskustvo sa ovim poremećajem, smatram da je bitno da o svom iskustvu javno govorim, jer postoji ogroman broj socijalno anksioznih osoba koje se osećaju usamljeno, neshvaćeno i odbačeno. Pored toga, motivišu me i predivne poruke koje dobijam od ljudi koji prate moj profil na Instagramu. Njihova zahvalnost mi pokazuje da o svom iskustvu treba javno da govorim, da delim svoje znanje i motivišem druge da se otvore i pokažu lepotu svog bića – ističe naša sagovrnica.
Kada ste primetili da imate problem?
– Oduvek sam bila povučeno, tiho i stidljivo dete koje ne voli da se ističe. Bila sam jako ćutljiva, puna nepoverenja i nisam volela da upoznajem nove ljude. Prvi znaci socijalne anksioznosti javili su se oko desete godine, sećam se da mi je celo telo drhtalo od straha svaki put kada sam recitovala ili radila neki zadatak pred odeljenjem. Naravno, tada nisam razumela zašto se tako osećam, mislila sam da se to samo meni dešava i o tome nisam ni sa kim pričala. Anksioznost je bila vrlo intenzivna od desete, pa sve do dvadesete godine, kada sam osvestila da to što se dešava loše utiče na kvalitet mog života i da je vreme da nešto preduzmem.
Pročitajte više u 196. broju Magičnog bilja