28.10.2024
Ako vam oticanje stopala i gležnjeva izaziva nelagodnost, hrana koju odaberete može da napravi pravu razliku. Ovaj vodič se fokusira na najbolju hranu koja smanjuje otok.
Bilo da se radi o uključivanju antiinflamatorne hrane ili razumevanju uloge hidratacije i elektrolita, naše jasne i koncizne preporuke su tu da daju odgovore koji su vam potrebni bez ikakvih problema.
Zašto se javlja oticanje stopala i gležnjeva?
Edem, ili otok stopala i gležnjeva, je stanje koje karakteriše nakupljanje tečnosti u tkivima vašeg tela. Ovo dovodi do neprijatne nadutosti, istegnute ili sjajne kože i promene boje ili udubljenja nakon pritiska. Različiti faktori mogu izazvati bezbolno oticanje. Neki uobičajeni uzroci uključuju:
- Određeni lekovi kao što su lekovi za krvni pritisak, kontracepcijske pilule, hormonska terapija, antidepresivi ili steroidi
- Medicinska stanja poput bolesti bubrega, srčanih problema, krvnih ugrušaka i hronične venske insuficijencije, što može pogoršati oticanje
- Povrede ili infekcije.
Oticanje stopala i gležnjeva: Kako hrana može da pomogne?
Baš kao što izreka kaže: „Vi ste ono što jedete“, vaš izbor u ishrani može značajno uticati na zdravlje vaših stopala. Uravnotežena ishrana, bogata specifičnim hranljivim materijama i sa malim unosom natrijuma i nezdravih masti, može pomoći u smanjenju otoka stopala. Pogledajmo koja to hrana može da pomogne:
Hrana obogaćena vodom
Održavanje odgovarajuće hidratacije je ključno za upravljanje otokom stopala, jer smanjuje šansu da vaše telo zadrži tečnost, čime se smanjuje oticanje stopala. Konzumiranje povrća i voća sa visokim sadržajem vode je efikasan način da ostanete hidrirani. Ove vrste namirnica uključuju:
- Lubenica
- Krastavci
- Narandže
- Jagode
- Spanać
Dakle, sledeći put kada osetite žeđ, zašto ne posegnete za sočnom kriškom lubenice ili osvežavajućom salatom od krastavca umesto zašećerenog pića?
Namirnice bogate elektrolitima za balansiranje tečnosti u telu
Elektroliti, posebno ključni u smanjenju otoka stopala, igraju važnu ulogu u održavanju ravnoteže telesnih tečnosti. Hrana bogata kalijumom, kao što su:
- Banane
- Krompir
- Slatki krompir
- Avokado
- Cvekla
Pored kalijuma, uvođenje hrane bogate kalcijumom kao što su mlečni proizvodi, brokoli, kelj i tahini u vašu ishranu može podržati ravnotežu telesnih tečnosti i smanjiti oticanje stopala.
Obavezno uključite magnezijum u svoju ishranu jedući hranu kao što su: spanać, semenke bundeve, čia semenke, bademi i crna čokolada. Ove namirnice su odličan izvor ovog važnog minerala. Zvuči kao ukusan način za borbu protiv otoka stopala, zar ne?
Proteini za zdravlje krvnih sudova
Albumin i drugi proteini su vitalni u održavanju tečnosti u krvnim sudovima. Nedovoljni nivoi proteina mogu dovesti do zadržavanja tečnosti i otoka u telu, što utiče na vaša stopala, gležnjeve i potkolenice.
Obezbeđivanje adekvatnog unosa proteina pomaže u zadržavanju soli i vode u krvnim sudovima, čime se sprečava curenje tečnosti u tkiva koje izaziva edem. Dakle, ne zaboravite da uključite hranu prepunu proteina kao što su:
- Nemasno meso
- Jaja
- Mlečni proizvodi
- Pasulj
- Orasi
Začini
Previše soli u ishrani može dovesti do raznih zdravstvenih problema. Ali, hrana može postati ukusnija zahvaljujući začinima. Kurkuma i đumbir, osim što poboljšavaju ukus, obiluju antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima. Kurkuma sadrži kurkumin, a đumbir sadrži gingerol, a oba mogu da potisnu molekule koji doprinose upali.
Uključivanje kurkume i đumbira u vašu ishranu može smanjiti markere upale i hroničnog bola povezanog sa otečenim stopalima, doprinoseći tako smanjenju otoka. Dakle, zašto ne začinite svoje obroke i iskoristite zdravstvene prednosti?
Liudmila Chernetska / gettyimages.com