21.11.2024
Ona je uključena u mnoge metabilčke procese važne za vitalnost
Morska so je bogata mineralima koji utiču na nerve, rad srca i mišiće. Zdrava je za razliku od rafinisane ili kuhinjeske soli
Morska so je važna za vitalnost
So se koristi kao prirodna aroma hiljadama godina. Međutim, poslednjih godina, so se našla na udaru kritike i okarakterisana je kao nezdrava supstanca koju treba da izbacimo iz ishrane. Uzimajući to u obzir, definitivno postoji razlika između nerafinisanih sorti bogatih mineralima poput morske soli u odnosu na kuhinjsku so koja je u velikoj meri obrađena i lišena svih svojih prirodnih hranljivih materija.
Koje vrste soli postoje
Morska so je vrsta soli koja se proizvodi isparavanjem morske vode. Isparavanje se postiže ili solarnim isparavanjem na otvorenom ili bržim procesom vakuumskog isparavanja. To je nerafinisana so. Rafinisana so se dobija iz rudnika soli i nastaje izdvajanjem natrijum-hlorida. Budući da nije dovoljno čista da bi bila jestiva mora da se rafiniše kako bi se otklonio neželjni sadržaj. Međutim, na taj način se uklanjaju i vredni minerali neophodni telu. Rafinisanoj soli može da se doda jod i to se naziva jodizovana so.
Hiljadugodišnja tradicija u lečenju
Morska so je vekovima osnovni začin u kulinarstvu, ali sastojak mnogih lekova tradicionalne medicine. Drevni ajurvedski tekstovi ga čak pominju i smatraju ga neophodnim za funkciju i rast tela.
Prema sjurvedi, so treba da bude nerafinisana i konzumirana u umerenim količinama da bi se dobila najviše zdravstvenih koristi. Veruje se da morska so deluje kao antidiuretik i pomaže u smirivanju grla, čisti sinuse, pomaže u detoksikaciji i stvara ravnotežu elektrolita.
Utradicionalnoj kineskoj medicini, morska so se koristi za hlađenje tela i regulisanje nivoa vode i vlage. Takođe se kaže da poboljšava zdravlje bubrega i podstiče dobru probavu.
Morska so čuva zdravlje
Ovo su neki od zdravstvenih benefita soli, koje je potvrdila nauka.
1. Bogata je mineralima u tragovima
Visokokvalitetne morske soli obično sadrže više od 60 minerala u tragovima, dok himalajska so sadrži 84. U svakom slučaju, morske soli su odličan izvor mikronutrijenata.
Danas postaje sve teže dobiti minerale u tragovima iz hrane koju jedemo zbog nedostatka zemljišta bogatog hranljivim materijama. Međutim, minerali u tragovima su još uvek u izobilju u morima i okeanima iz kojih dobijamo razne morske soli.
2. Sprečava dehidraciju
Evo kako natrijum funkcioniše u telu: voda sledi so, što znači da ako previše povećate unos natrijuma, dolazi do zadržavanja vode. Gubitak natrijuma dovodi do gubitka vode što dovodi do dehidracije.
Svakodnevno konzumiranjem morske soli u umerenim osigurava dovoljne nivoe natrijuma, što pomaže u ravnoteži odnosa natrijum-kalijum. To su dva elektrolita koja su zadužena za tečnosti u ćelijama, kao i u krvnoj plazmi i ekstracelularnoj tečnosti.
3. Bogata je elektrolitima
Minimalna prerada nerafinisane morske soli omogućava joj da zadrži veći deo svog prirodnog mineralnog sadržaja. Pored natrijuma i kalijuma, sadrži magnezijum i kalcijum koji su apsolutno neophodni za dobro zdravlje.
Elektroliti imaju toliko važnih funkcija – od regulisanja otkucaja srca do omogućavanja mišićima da se kontrahuju kako biste mogli da se krećete. Morska so u umerenim količinama sprečava neravnotežu elektrolita, što može izazvati sve vrste ozbiljnih negativnih simptoma, uključujući i one koji su potencijalno smrtonosni.
4. Poboljšava funkciju mozga, mišića i nervnog sistema
Kao dobar izvor natrijuma, morska so je neophodna za pravilno funkcionisanje mozga, mišića i nervnog sistema. Natrijum je potreban za prenos električnih signala u telu.
Foto: Anna-Ok / gettyimages.com