21.11.2024
Bez obzira na to da li se radi o ujedu komaraca, nekih drugih insekata, ili je u pitanju osip, ovo efikasno sredstvo će vam pomoći
Leto je lepo, ali ima i svoje mane barem kada su dosadni insekti u pitanju. Zato napravite melem protiv svraba koji će smiriri iziritiranu kožu. Pored toga, ovaj melem mogu da koriste i mala deca.
Kućna apoteka: Melem protiv svraba
Postoji mnogo vrsta receptata za meleme. Tradicionalno se prave od masti, voska i ulja i bilja. Možete da korstite maslinovo ulje, hladno ceđeno suncokretovo ili jojobino. Nemojte samo da koristite rafinisana ulja. Za melem su potrebna biljna ulja koja su izvukla esencije iz bilja. Ova ulja mogu da se prave na tradicionalan način tako što ćete bilje staviti u teglu, preliti uljem, dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji negde u kuhinji ili špajzu oko mesec dana.
Praktikuje se da svakodnevno protresete teglu da bi se što više izvuklo esencija iz biljaka. Možete da ih pravite i bržom metodom, kuvanjem na pari. Detaljnije o tome pročitaćete u našem receptu.
Melem protiv svraba sadrži moćno bilje
Za ovaj domaći melem, tradicionalno se koriste ove biljke:
Trputac: zato što ima protivupalno i antimikrobno dejstvo.
Neven: smiruje kožu, poseduje antiinflamatorna i antiseptička dejstva.
Čičak: Smiruje svrab. Koristi se i u lečenju ekcema i psorijaze. Odlično je sredstvo protiv gljivica i bakterija.
Kako se pravi melem protiv svraba
Sastojci:
- 1 kašika listova trputca
- 1 kašika cvetova nevena
- 2 kašike nadzemnih delova čička
- 2 dl ulja
- 1 kašika iseckanog pčelinjeg voska
Priprema: Iseckajte suvo bilje. Stavite ga u vatrostalnu činiju, a potom činiju stavite u šerpu s vodom. Kuvajte na srednjoj temperaturi pola sata. Sklonite lonac sa šporeta. Ostavite da se ulje u vatrostalnoj činiji ohladi. Procedite ulje s biljem kroz sterilnu gazu u čistu vatrostalnu posudu.
Ulju dodajte iseckani vosak. Vatrostalnu posudu stavite u lonac s vodom i kuvajte na blagoj temperaturi dok se vosak ne rastopi. Mešajte kako bi se sastojci sjedinili. Sklonite s ringle i sipajte rastopljeni melem u teglicu ili kutijicu. Ostavite da odstoji preko noći i da se masa stegne.
Melem nanesite odmah na kožu nakon ujeda insekta i mažite više puta dnevno. Ovaj melem se takođe može koristiti u slučaju ogrebotina ili osipa. Nežni i efikasni biljni saveznici čine ovaj melem dovoljno bezbednim za upotrebu kod male dece.
Foto: stefanamer / gettyimages.com