Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

U kojoj godini života obično počinje degeneracija kostiju?

05.08.2024

Degeneracija kostiju se javlja prirodno sa godinama zbog smanjenja gustine i snage kostiju. Počinje stanje koje se zove osteoporoza, koja može da se uspori određenim zdravim navikama.

Degeneracija kostiju počinje da se jvalja kod mnogih osoba u ordređenom životnom periodu.
Kosti su osnovni sistem podrške telu, obezbeđuju strukturu, štite vitalne organe i omogućavaju kretanje. Oni služe kao rezervoar za esencijalne minerale poput kalcijuma i fosfora, koji su ključni za različite telesne funkcije. Kosti sadrže koštanu srž, gde se proizvode crvena i bela krvna zrnca, koja igraju ključnu ulogu u zdravlju krvi.

Degeneracija kostiju je veliki zdravstveni problem

Kako starimo, ravnoteža između formiranja kostiju i resorpcije se menja, što dovodi do neto gubitka koštane mase. Ovaj proces, poznat kao osteoporoza, rezultat je smanjenja ćelija koje formiraju kosti (osteoblasti) i povećanja ćelija koje resorbuju kosti (osteoklasti), čineći kosti poroznijim i sklonijim prelomima.

Degeneracija kostiju obično počinje između 30-ih i 40-ih godina

Oko 30. godine obično počinje degeneracija kostiju i zglobova. Degenerativna bolest zglobova, koja se naziva i osteoartritis, je stanje u kojem se hrskavica koja pokriva krajeve kostiju u zglobovima postepeno troši. Stopa degeneracije na to može uticati niz faktora, uključujući opšte zdravlje, hranu, fizičku aktivnost i nasledstvo, sposobnost tela da stvori novo koštano tkivo usporava oko 30 godina, što uzrokuje progresivni gubitak gustine kostiju.

Osteoporoza može rezultirati povećanom krhkošću kostiju i rizikom od preloma, kao i osteoartritisom, koji karakteriše bol, ukočenost i smanjena pokretljivost kao rezultat degradacije hrskavice.

Postoje individualne razlike u tempu pogoršanja degeneracije kostiju, međutim, zbog stvari kao što su genetika, odluke o načinu života, opšte zdravlje i osnovne medicinske bolesti kao što su dijabetes, reumatoidni artritis, poremećaji štitne žlezde ili istorija trauma kostiju i zglobova.

Faktori koji uništavaju zdravlje kostiju

Nekoliko faktora doprinosi pogoršanju zdravlja kostiju. Nedostaci u ishrani, posebno kalcijuma i vitamina D, mogu narušiti formiranje i održavanje kostiju. Ishrana kojoj nedostaju ovi hranljivi sastojci može dovesti do slabljenja kostiju tokom vremena.

Sedeći način života je još jedan značajan faktor; bez redovnog opterećenja, kosti gube snagu i gustinu. Fizička neaktivnost smanjuje mehanički stres na kostima, što je neophodno za stimulisanje rasta kostiju i održavanje koštane mase.

Hronična stanja poput reumatoidnog artritisa i određenih lekova, uključujući kortikosteroide, takođe mogu uticati na zdravlje kostiju. Ova stanja mogu dovesti do upale i povećane resorpcije kostiju, što dodatno pogoršava gubitak kostiju.
Razumevanjem ovih faktora i aktivnim upravljanjem njima, možete preduzeti proaktivne korake da očuvate zdravlje vaših kostiju i održite snažan kostur koji podržava tokom svog života.

Saveti za održavanje zdravlja kostiju

Sledeće sugestije treba uzeti u obzir kako bi se pravilno održalo zdravlje kostiju i zglobova i možda zaustavio proces degradacije:

Održavajte uravnoteženu ishranu: Uverite se da jedete puno kalcijuma, vitamina D i drugih hranljivih materija koje su od vitalnog značaja za jake kosti.

Ostanite fizički aktivni: Da biste ojačali svoje kosti, redovno se bavite aktivnostima, kao što su vežbe sa opterećenjem poput trčanja, hodanja ili treninga snage.

Kontrolišite težinu: Smanjenje stresa na kostima i zglobovima može odložiti degeneraciju održavanjem zdrave težine.

Držite se dalje od pušenja i prekomerne konzumacije alkohola: Ove dve navike pogoršavaju slabost zglobova i gubitak kostiju.

Zaštitite svoje zglobove: Izbegavajte aktivnosti koje preterano opterećuju zglobove, i kad god se bavite fizičkom aktivnošću, uverite se da koristite pravi oblik i opremu kako biste izbegli povredu.

fizkes / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

nesanica stres

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

giht kamen u bubregu kamen u žuči

SLACKSTONE II® ampule za pripremu dijalitičke vode

Dijalitička voda je specifična za uklanjanje i/ili sprečavanje formiranja kristalnih tela u organizmu (sve vrste kamenčića, peska, mikrokristala itd.), bilo koje vrste minerala i na bilo kom mestu u organizmu. Takođe deluje kao efikasan sredstvo za čišćenje i hidrataciju. Lako se koristi, uz veliku prednost što ne izaziva nuspojave niti interakcije.

5.900,00 RSD

fleke na koži imunitet vitamini

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.