Ovi proizvodi za negu koje uglavnom koriste žene mogu da budu toksični za kožu

by | 04.04.2024
Ovi proizvodi za negu koje uglavnom koriste žene mogu da budu toksični za kožu

Naučni upozoravaju da pojedini proizvodi za negu mogu da budu toksični za kožu. Saznajte o kojim preparatima se radi i na koji način mogu naškoditi zdravlju. To je razlog zbog kojeg treba da čitate sastav na etiketi.

Egipatski kajal (kohl), venecijanski izbeljivač kože ili sumersko farbanje usana dokaz su da kozmetika postoji od pamtiveka. Industrija lepote, koja se bavi uglavnom ženama, je posao koji donosi osličan profit. Međutim, neki proizvodi sadrže otrovne sastojke koji utiču na kožu.

Proizvodi za negu koji mogu da budu toksični

Neophodno je pročitati listu sastojaka koji se nalaze iza svakog proizvoda za negu kože. Neka vas to ne mrzi jer važno je da znate šta stavljate na kožu. Objasnićemo vam koji proizvodi mogu da budu rizični i na šta treba da obratite pažnju.

Članak se nastavlja posle reklama

Parfemi i dezodoransi

Parfemi su neophodni za ljude koji se jako znoje i emituju neprijatan miris kada se mešaju sa bakterijama. Tome doprinose i pogrešna higijena, način života i genetika. Industrijski proizvedeni veštački mirisi mogu sadržati supstance kao što su – ftalati (endokrini disruptor), mošusni keton (iritant za kožu), etil acetat (iritant za oči) ili stiren (kancerogen).

Oni narušavaju prirodnu barijeru kože i ozbiljno utiču na telo. Razmislite o prelasku na mirise kao što je  eterično ulje napravljeno od prirodnih supstanci kao što su ruža, jasmin i šafran.

Članak se nastavlja posle reklama

Proizvodi za negu: Sapuni i šamponi

Proizvodi za higijenu poput sapuna i šampona su nezamenljivi u svakodnevnom životu. Međutim, većina njih se sastoji od hemikalija kao što su – natrijum lauril sulfat i natrijum lauret sulfat koji su agensi za penjenje koji dovode sapun do pene.

Članak se nastavlja posle reklama

Oni su dokazano nadražuju kožu i takođe izazivaju alergije. Neki sapuni sadrže i parabene i veštačke arome koje iritiraju kožu, narušavaju hormonsku ravnotežu i utiču na plodnost.  Bolji izbor bi bili glicerinski sapuni koji su nežni za  kožu.

Šamponi koji sadrže štetne supstance iritiraju kožu glave, uzrokujući začepljene pore, nakupljanje proizvoda, izbijanje akni i gubitak kose. Najbolje je koristiti domaće maske za kosu od jaja, lanenog semena ili soka od luka ili eteričnih ulja od ruzmarina!

Farbe za kosu

Korišćenje boja za kosu je veoma popularno. Međutim, industrijske boje često sadrže štetne supstance kao što su – katran uglja koji se dobija iz nafte (kontakt sa kožom može izazvati upalu, ekcem, koprivnjaču, otok ili teške alergijske reakcije), amonijak, vodonik peroksid ili formaldehid koji izaziva lomljenje kose i kože glave. Umesto toga, kana, kafa, indigo i cvekla se mogu koristiti kao organske boje za kosu!

Kajal i ruž za usne

Kajal i ruž za usne zaista dodaju završne detalje glamuroznom izgledu. Međutim, skoro svaki kajal i većina ruževa sadrže velike količine olova i katrana uglja (derivat nafte). Oni mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike, često ostaju uspavani u telu dugo vremena.

Članak se nastavlja posle reklama
Pojedini ruzevi mogu da sadrže toksične supstance

Pojedini ruzevi mogu da sadrže toksične supstance

Veruje se i da vazelin ima kancerogena svojstva. Obavezno je pravilno oprati oči i usta dok uklanjate šminku, jer ostaci kajala često ulaze u unutrašnje sluzokože očiju. Slično tome, ruževi se mogu slučajno progutati, što predstavlja ozbiljne zdravstvene probleme!

Članak se nastavlja posle reklama

Kreme za sunčanje

Krema za sunčanje je novi favorit u kozmetici jer štiti kožu od štetnih ultraljubičastih zraka sunca koji mogu izazvati bore, brzo starenje i rak kože. Hajde da zastanemo i zapitamo se: koliko su bezbedne ove kreme za sunčanje?

Nedavne studije su otkrile prisustvo supstanci kao što su – padimat O (izaziva fotosenzitivnost i alergijski dermatitis), ensulizole (proizvodi slobodne radikale u telu), dioksibenzon (endokrini disruptor) i oksibenzon (lako se apsorbuje i ulazi u krvotok).

Iako nema mnogo efikasnih izbora osim komercijalno proizvedenih SPF-ova, sigurne hemikalije kao što su cink oksid i titanijum dioksid (koji se takođe nalaze u kremama za sunčanje) pružaju značajnu pokrivenost od užarenog sunca.

Važno je biti informisan i inteligentan u svetu potrošača koji ceni profit više od zdravlja i dobrobiti zajednice.

Jun; puhhha / gettyimages.com