06.12.2024
Umirujući sastojci poput aloe vere, ši putera i kokosovog ulja mogu pomoći u ublažavanju upale i svraba koje se javljaju kod ekcema. Donosimo vam tri efikasna recepta koje vredi isprobati.
Ekcem, takođe poznat kao atopijski dermatitis, je hronično stanje kože koje karakteriše upala, svrab i crvenilo. Često se manifestuje kao suve mrlje koje svrbe na koži koje mogu postati otečene, ispucale, pa čak i plikove.
Pravljenje sopstvenih krema za ekcem omogućava vam da izbegnete jake hemikalije i iskoristite prirodnu moć biljnih sastojaka kao što su aloe vera, kokosovo ulje i shea puter. Ove moćne biljke poznate su po svojim hidratantnim i antiinflamatornim svojstvima, pružajući efikasno olakšanje simptoma ekcema.
Domaće kreme protiv ekcema
Domaće kreme mogu biti korisne za ekcem jer sadrže prirodne sastojke sa hidratantnim i antiinflamatornim svojstvima. Takođe, ove kreme vam takođe omogućavaju da prilagodite sastojke tako da odgovaraju vašim specifičnim potrebama, izbegavajući potencijalne iritanse ili alergene koji mogu biti prisutni u komercijalnim proizvodima.
Recepti za domaće kreme protiv ekcema
Pre nanošenja domaće kreme, operite kožu blagim sredstvom za čišćenje. Takođe možete nežno piling i koristiti tonik ako želite. Evo nekoliko recepata za domaće kreme za ekcem:
Umirujuća krema od ovsene kaše
Ovsena kaša sadrži jedinjenja kao što su beta-glukani koji mogu pomoći u smirivanju upale, smanjenju svraba i pružanju olakšanja suvoj i iritiranoj koži.
Sastojci:
- 1/2 šolje ovsene kaše (smiruje svrab i upalu)
- 1/4 šolje kokosovog ulja (vlaži, sadrži antimikrobna svojstva i pruža zaštitnu barijeru)
- 2 kašike meda (ima antibakterijska i lekovita svojstva)
- 10 kapi eteričnog ulja lavande (opciono: smiruje iritaciju i podstiče opuštanje)
Priprema: U činiji pomešajte ovsene pahuljice (po želji možete i samleti u blenderu u prah.)
Dodajte kokosovo ulje, umešajte med. Dodajte ulje lavande. Mešajte sve sastojke dok se dobro ne sjedine.
Nanesite malu količinu domaće kreme na zahvaćena područja lica i nežno umasirajte u kožu.
Ostavite kremu da deluje nekoliko minuta kako bi sastojci prodrli u kožu. Isperite mlakom vodom i nežno osušite. Preostalu kremu čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i suvom mestu.
Balzam za ekcem od aloje i masline
Aloe vera ima antiinflamatorne efekte, smanjujući crvenilo i svrab dok pruža osećaj hlađenja. Maslinovo ulje je prirodni hidratant, hidrira kožu i poboljšava njenu zaštitnu funkciju.
Sastojci:
- 1/4 šolje aloe vera gela (umiruje i vlaži)
- 2 kašike maslinovog ulja (vlaži i hrani)
- 1 kašika kakao putera (hidratizira i omekšava)
- 10 kapi ulja šipka (opciono: smiruje i smanjuje upalu)
Priprema: Istopite puter u vatrostalnoj posudi koju ste stavili u lonac sa vodom. Kada se kakao puter otopi, dodajte maslinovo ulje u smesu i dobro promešajte. Uklonite smešu sa vatre i ostavite da se malo ohladi.
Dodajte aloe vera gel u smešu i mešajte dok se dobro ne sjedini. Po želji dodajte ulje šipka za dodatna umirujuća svojstva. Prebacite smešu u čistu, hermetički zatvorenu posudu i ostavite da se potpuno ohladi. Kada se ohladi, krema je spremna za upotrebu.
Balzam od ši putera za bebe
Kada je u pitanju nega bebine osetljive kože sa ekcemom, važno je dati prednost nežnim i sigurnim sastojcima. Obavezno testirajte kremu na malom delu kože pre nego što je nanesete na zahvaćeno područje.
Sastojci:
- 1/4 šolje ši putera (vlaži i umiruje suvu kožu koja svrbi)
- 2 kašike kokosovog ulja (ima antiinflamatorna i antimikrobna svojstva)
- 1 kašičica mlevenih ovsenih pahuljica (ublažava svrab i upalu)
Priprema: Istopite ši puter i kokosovo ulje na pari kao u prethodnom receptu. Nakon što se otopi, ostavite smešu da se ohladi nekoliko minuta. U otopljenu smesu dodajte mlevene ovsene pahuljice i dobro promešajte. Prebacite smešu u čistu, hermetički zatvorenu posudu i ostavite da se stvrdne na sobnoj temperaturi.
Sigurnost esencijalnih ulja
Kada koristite eterična ulja za kožu ili ekcem, važno je da budete oprezni. Eterična ulja su visoko koncentrirana i mogu izazvati iritaciju kože ili alergijske reakcije, posebno kod onih sa osetljivom kožom.
Uvek pravilno razblažite eterična ulja, izvršite test zakrpa pre upotrebe i konsultujte se sa zdravstvenim radnikom ako imate bilo kakvih nedoumica ili specifičnih stanja.
Neka ulja, poput ulja cimeta i citrusa, nikada ne bi trebalo da se koriste u proizvodima za kožu. Čak i kada su razređena, eterična ulja ne treba koristiti kod beba ili male dece.
Imajte na umu, da ako su vaši simptomi ekcema ozbiljni ili uporni, važno je potražiti pomoć od dermatologa. Oni vam mogu pomoći da napravite plan za vaše posebne potrebe.
Voyagerix / gettyimages.com