28.10.2024
Etarsko ulje bergamota ublažava napetost i nervozu. Čisto etarsko ulje se ne konzumira, već se koristi topikalno, na koži, ali i u aromaterapiji, te za inhalaciju.
Bergamot, koji po izgledu podseća na izboranu krušku, jedna je od najpopularnijih vrsta citrusnog voća na svetu. Potiče iz tropskih krajeva, a danas se uzgaja i u Evropi. Upotrebljava se pretežno u lekovite svrhe, najviše njegovo ulje, koje se dobija iz kore.
Opustite se uz ulje bergamota
Prijatnog je, aromatičnog mirisa, pa je bergamot rado korišćen sastojak u kozmetičkoj industriji, gde služi za proizvodnju parfema, krema, pomada… Čisto etarsko ulje se ne konzumira, već se koristi topikalno, na koži, ali i u aromaterapiji, te za inhalaciju.
Ulje bergamota suzbija anksioznost
Stres deluje vrlo negativno na organizam, naročito ako smo mu dugo izloženi, jer osim što unosi nemir u svakodnevicu, s vremenom izaziva i organske poremećaje, a može biti okidač i ozbiljnih zdravstvenih problema. Činjenica je pak da ga ponekad nije tako lako eliminisati iz života (naročito cele ove godine), ali je ipak potrebno bar donekle pomoći organizmu da ga lakše prevaziđe.
Osim vežbi relaksacije i fizičke aktivnosti, od koristi mogu biti i prirodna rešenja, poput ulja bergamota. Naime, zahvaljujući sastojcima alfa-pinenu i limonenu, ovo ulje deluje blago sedativno, smiruje napete nerve te suzbija depresiju i loše raspoloženje, podstičući lučenje hormona sreće serotonina.
Pomaže i u slučaju nesanice izazvane anksioznošću, jer omogućava osobi da lakše zaspi i održi kontinuitet sna – dovoljno je naprskati kap-dve ulja na jastuk ili manju količinu razblažiti u vodi, pa raspršiti to po prostoriji. Ovaj prirodni sedativ deluje i u slučaju stomačnih tegoba izazvanih nervozom. Da bi se one suzbile, dovoljno je sjediniti malo ulja bergamota s onim od morača i kamilice, pa pripravak kružnim pokretima umasirati u abdominalni deo tela pre odlaska u krevet.
Budite oprezni
Pre upotrebe na koži, ulje bergamota najbolje razredite u nekom baznom ulju da biste izbegli rizik od alergija i iritacija. Nakon nanošenja na telo, izbegavajte neposredno izlaganje sunčevoj svetlosti, zbog rizika od fototoksičnosti. Naime, jedan od sastojaka ulja – bergapten, u kontaktu sa UV zracima može uzrokovati pojavu opekotina ili diskoloracija kože (ulje je preporučljivo skladištiti uvek u tamnoj flašici, podalje od izvora svetlosti). Trudnicama i dojiljama ne savetuje se korišćenje ovog preparata.
Liudmila Chernetska / gettyimages.com