09.12.2024
Suplementni kolgena su popularni u poslednjoj deceniji. Ali, kako odabrati dobar proizvod. Otkrijte zašto je morski kolagen najbolja opcija.
Suplementi kolagena pomažu u podršci različitim telesnim sistemima, strukturama i funkcijama. Od zdravlja srca do zdravlja kostiju, morski kolagen promoviše zdrave mišiće, jake tetive, mladalačku kožu, zdravu sluznicu creva i poboljšane bolove u zglobovima.
Mnogobrojne zdravstvene prednosti kolagena pripisuju se tome što je on najzastupljeniji protein u telu. Kolagen, koji se nalazi u tetivama, ligamentima, kostima, organima, krvnim sudovima, mišićima, koži i crevima, igra veoma važnu ulogu u mnogim aspektima ljudskog tela. Posle vode, kolagen je druga najzastupljenija supstanca u telu.
Zašto je morski kolagen bolji od životinjskog?
Morski kolagen se pravi od odbačene kože i krljušti ribe, što ga čini održivom alternativom mnogim drugim izvorima kolagena. Suplementi kolagena se obično dobijaju od krava (goveda), pilića ili svinja (svinje). Pošto se morski kolagen dobija iz ribe, on je odlična opcija za one koji prate pescatarijansku ishranu.
Pored toga, morski kolagen sadrži 18 različitih aminokiselina, morski kolagen nudi odličan izvor proteina. Pošto ima samo osam od devet esencijalnih aminokiselina, nije potpun izvor proteina. Nedostaje esencijalna aminokiselina triptofan, morski kolagen, iako nepotpun, i dalje je održiv izvor za građevne blokove proteina i vezivnog tkiva u našim telima.
Kako se pravi morski kolagen?
Kada se kolagen ekstrahuje iz riblje kože i krljušti, on se hidrolizuje da bi razbio kolagen proteine u manje delove koji se nazivaju kolagen peptidi. Telo lakše probavlja peptide, povećavajući zdravstvene koristi kroz povećanu apsorpciju i biodostupnost. Hidroliza takođe smanjuje riblji miris i ukus morskog kolagena.
Manji formirani peptidi imaju bolju rastvorljivost i mogu se lako mešati u smuti, kafu, sok ili bilo koji napitak po izboru. Digestivni trakt dalje razlaže peptide kolagena u aminokiseline tako da ih telo može koristiti na mnogim mestima ispunjenim kolagenom.
Zašto je morski kolagen najbolja opcija?
Sa kolagenom koji predstavlja veliki deo temelja ljudskih organa i tkiva, dodatak morskom kolagenu može pružiti mnoge zdravstvene prednosti. S obzirom da naša tela počinju da proizvode manje kolagena počevši od sredine 20-ih, povećanje unosa kolagena može pomoći u ublažavanju nekih uobičajenih zdravstvenih problema povezanih sa smanjenom proizvodnjom kolagena kako starimo.
Morski kolagen može poboljšati zdravlje zglobova
Studije pokazuju da uzimanje dodatka morskog kolagena može pomoći u smanjenju bolova u zglobovima i poboljšanju simptoma osteoartritisa. Istraživači ovo pripisuju ideji da kolagen može stimulisati tkivo hrskavice da proizvodi više kolagena nakon što se akumulira u tkivu, jer kolagen stimuliše telo da proizvodi fibroblaste – ćelije koje pomažu u proizvodnji kolagena.
Morski kolagen je koristan za zdravlje creva
Uzimanje morskog kolagena može pomoći u popravljanju sluznice creva i poboljšanju simptoma povezanih sa sindromom propuštanja creva i drugim inflamatornim bolestima creva (IBD) kao što su Kronova i celijakija.
FRANCUSKI MORSKI KOLAGEN
Morski kolagen je 47% bogatiji amino-kiselinama od tradicionalnog životinjskog kolagena i organizam ga lakše usvaja. Jača i regeneriše kosti, zglobove, mišiće, tetive i ligamente. Pomaže formiranje nove hrskavice. Poboljšava elastičnost i čvrstinu kože čime usporava znake starenja. Usporava opadanje kose a slabim vlasima daje volumen.
Morski kolagen pomaže u podmlađivanju
Studije pokazuju da su žene koje su uzimale suplemente kolagena imale povećanu elastičnost kože i smanjenu suvoću kože od onih koje nisu uzimale kolagen.
Prednosti kolagena za kožu su posledica njegove sposobnosti da stimuliše rast fibroblasta, čime se povećava proizvodnja kolagena u telu. Kolagen takođe može stimulisati rast elastina i fibrilina, drugih značajnih proteina prisutnih u koži.
Može poboljšati mišićnu masu
Glicin, amino kiselina prisutna u morskom kolagenu, može pomoći u povećanju nivoa kreatina, vitalnog mišićnog proteina. Do 10% mišićnog tkiva čini kolagen, koji pomaže da mišići budu jaki i funkcionalni.
Morski kolagen takođe pomaže u održavanju mišićne mase minimizirajući razgradnju mišića. Dodatne prednosti dolaze sa antioksidativnim svojstvima prolina, aminokiseline u kolagenu, koja može pomoći u smanjenju bola i oštećenja ćelija uzrokovanih vežbanjem, poboljšavajući oporavak posle treninga.
Za zdravlje tetiva i ligamenata
Tetive i ligamenti se prvenstveno grade na kolagenim vlaknima. Studije pokazuju da uzimanje suplemenata kolagena može pomoći u poboljšanju povreda tetiva. Kada su ligamenti ili tetive povređeni, naše telo proizvodi više kolagena kako bi ih obnovilo.
Za jake kosti
Slično ligamentima i tetivama, kosti se prvenstveno sastoje od kolagena. Kolagen daje kostima njihovu strukturu i značajno doprinosi snazi i gustini kostiju.
Studije pokazuju da uzimanje suplemenata kolagena može pomoći u smanjenju gubitka kostiju koji može dovesti do osteoporoze. Dalja istraživanja su otkrila da su žene koje su uzimale suplemente kolagena videle povećanje mineralne gustine kostiju (BMD) – u poređenju sa onima koje nisu uzimale suplemente. Nizak BMD korelira sa početkom osteoporoze.
Za lepu kosu i nokte
Istraživačka studija pokazuje da oralna suplementacija kolagenskim peptidima smanjuje simptome lomljivih noktiju i poboljšava rast noktiju.
Poboljšava zdravlje srca
Kolagen je ključan za integritet i strukturu zidova naših arterija. Arterije su krvni sudovi koji prenose krv zasićenu kiseonikom iz srca kako bi isporučili kiseonik i hranljive materije u telesna tkiva.
Smanjenje kolagena kako starimo može doprineti oslabljenju arterija, doprinoseći stvaranju ateroskleroze ili sužavanju arterija. Rizik od srčanog i moždanog udara se povećava sa aterosklerozom.
Jedna studija je pokazala da su oni koji svakodnevno uzimaju kolagen iskusili značajno smanjenje ukočenosti arterija nego pre nego što su počeli. Ovi učesnici studije su takođe povećali svoj HDL, ili nivo dobrog holesterola, što smanjuje rizik od ateroskleroze.
Foto: Courtney Hale / gettyimages.com