Detaljan vodič: Kako da napravite masku od želatina za zdravu i blistavu kosu
Da biste imali lepu kosu, ne morate da kupujete skupe proizvode koji često sadrže hemikalije. Možete napravite masku od želatina koja će oporaviti vlas, podariti joj čvrstinu i sjaj.
Saznajte zašto su maske od želatina napravile senzaciju u kućnoj nezi kose i kako ih koristiti da biste postigli primetne rezultate već nakon prve procedure.
Zašto koristiti masku od želatina za kosu?
Jestivi želatin je providna supstanca bez ukusa i mirisa, zgušnjivač za razna jela i popularan proizvod za pravljenje poslastica. Glavne komponente želatina su kolagen i proteini, što su i njegove njegove prednosti za kosu.
Maska od želatina osigurava zdravlje vlakana kose, daje joj čvrstinu, glatkoću i sjaj. Protein se sastoji od aminokiselina (arginin, serin, metionin, prolin, glicin, itd.), koji poboljšavaju teksturu vlasi, čineći je jačom i zaštićenom od spoljašnjih agresija (klima, vlaga, zagađenje itd.).
Studija koju je sproveo Odsek za prirodnu anatomiju i fiziologiju Univerziteta u Urbinu (Italija) pokazala je da su žene koje su koristile želatin za kosu i unosile kolagen primetile brži rast kose i poboljšanu strukturu kose. Iz ovih razloga, želatin se uglavnom preporučuje za dosadnu, tanku i ispucalu kosu.
Jestivi želatin se prodaje u obliku listova, granula ili praha. Za masku je poželjno koristiti želatin u prahu.
Prednosti želatinske maske za kosu
Maska za kosu sa želatinom “lepi” oštećene čestice vlasi, promovišući njihovu obnovu. Izglađuje ispucale krajeve, obavija svaku kosu, formirajući film koji štiti kovrče od negativnog uticaja spoljašnjeg okruženja, uključujući upotrebu alata za oblikovanje.
Komponente maske (aminokiseline) pružaju jačanje i ishranu kosi, a zaštitni film zadržava vlagu unutar strukture dlake.
Maska od želatina je jedno od najefikasnijih sredstava za brzo poboljšanje izgleda kose. Omogućava vam da brzo vratite svoje lokne, daje im glatkoću, volumen, sjaj i ravnanje bez upotrebe ispravljanja, eliminiše kovrčavost, daje efekat laminiranja i izdržljivost stajlinga.
Kako napraviti masku od želatina kod kuće?
Da biste koristili želatin u ritualu kućne nege, najbolje je izabrati verziju u prahu, koja je najpogodnija za pripremu maske.
Sastojci:
- Želatin bez ukusa i arome
- Voda
- Maska za kosu ili šampon
Korak po korak
1. Jednu kašiku želatina preliti sa tri kašike hladne vode i dobro promešati tako da nema grudvica. Pokrijte posudu poklopcem i ostavite da odstoji 20 minuta.
Važno! Odnos želatina i vode uvek treba da bude 1:3. U ovom slučaju, želatin se dobro rastvara. Za dugu kosu, možete uzeti 2 dela želatina i 6 delova vode, respektivno.
2. Operite kosu šamponom bez upotrebe balzama. Malo prosušite.
3. Lagano zagrejte želatin na pari ili u mikrotalasnoj (1-2 sekunde) dok se potpuno ne rastvori. Važno je da se ne pregrevate!
4. Dodajte 2 supene kašike bilo koje maske za kosu ili šampon u topli rastvor i temeljno mešajte dok ne postane potpuno homogeno. Ovo će olakšati nanošenje i ispiranje maske, a takođe će je obogatiti aktivnim lekovitim sastojcima.
U masku možete dodatno dodati korisne proizvode kao što su med, jaje, ulja (jojoba, badem, seme grožđa), kao i estri.
Želatinska maska se nanosi topla, a ostatak se može čuvati u frižideru, zagrevajući pre upotrebe.
Varijante maski za različite tipove kose
Za obnavljanje oštećene kose
U osnovni sastav treba dodati 1 kašičicu jabukovog sirćeta, 5 kapi ulja ruzmarina ili kokosovog ulja (opciono). Maska se ostavlja na kosi oko 15 minuta. Zatim isperite sa puno tople vode. Postupak se preporučuje jednom u 15 dana.
Za suvu kosu
Za pripremu osnovnog sastava maske koristite negaziranu mineralnu vodu u kojoj se mora razblažiti želatin. Zatim pratite sve korake klasične verzije, dodajući nekoliko kapi tečnog vitamina A i E, ulje lavande i limunov sok na kraju. Sastav se zagreva na pari radi boljeg mešanja i rastvaranja sastojaka. Zatim masku treba ohladiti i toplu naneti na kosu. Zatim držite 20 minuta pod kapom za tuširanje i isprati toplom vodom.
Za dodavanje sjaja umornoj kosi
Osnovnom receptu želatina dodajte dve kašičice kokosovog ulja, jedno žumance, 5 g cimeta i 10 g balzama za kosu. Sve zagrejte u na pari, malo ohladite, nanesite na kosu, umotajte i ostavite 30 minuta. Isperite nekoliko puta toplom vodom i šamponom.
Kako pravilno naneti masku i isprati?
Masku ne treba koristiti na prljavoj kosi, prvo je treba oprati i malo osušiti. Podelite kosu na 4 dela: od sredine čela do sredine vrata i od uha do uha. Odvajajući pramen po pramen, nanesite malu količinu želatinske maske na svaki pramen četkom za farbanje ili rukama, odstupajući 5 cm od korena, i ravnomerno rasporedite kompoziciju po celoj dužini kose.
Važno je da se ne dodiruju koren kose i epidermis, kako ne bi začepili pore vlasišta i izazvali suvoću, svrab i iritaciju.
Nakon nanošenja maske, pokrijte glavu plastičnom kapom. Zatim zagrejte glavu fenom i umotajte je peškirom da biste stvorili dobar termalni efekat. Masku sa želatinom treba da držite na kosi 30-40 minuta, povremeno je zagrevajući fenom. Neki stručnjaci preporučuju da ga ostavite preko noći.
Morate oprati masku toplom vodom bez ikakvih proizvoda. Ako je kompozicija veoma gusta i teško se opere, možete koristiti šampon. Kosu možete sušiti na bilo koji način: na otvorenom ili fenom. Masku praktikujte 1 u dve nedelje.
Moguće kontraindikacije i mere opreza:
- Ako je vaša kosa veoma slaba, suva i veoma oštećena (hemijski ili termički), želatinska maska može da je još više oslabi.
- Maska sa želatinom nije pogodna u slučaju jakog opadanja kose, jer je otežava i može povećati gubitak kose.
Pre upotrebe želatinske maske za kosu kod kuće, trebalo bi da proverite da li postoji alergijska reakcija: rastvor nanesite na malu površinu kože. Pojava svraba, crvenila ili osipa ukazuje na prisustvo alergije ili individualne netolerancije. U ovom slučaju, trebalo bi da napustite procedure sa želatinom.