06.12.2024
Organizam prirodno proizvodi azot-oksid koji igra ključnu ulogu u širenju krvnih sudova, poboljšavajući protok krvi.
Pravilna cirkulacija krvi je ključna za zdravlje organa i tkiva, a određene namirnice koje sadrže azot-oksid mogu pomoći u tome.
Šta je azot-oksid?
Glavna funkcija kada je u pitanju azot-oksid je zdravlje krvnih sudova tako što ih širi, omogućava veću snabdevenost krvlju i smanjuje krvni pritisak. Osim toga, pruža mnoge koristi za zdravlje, uključujući smanjenje upale, pomoć kod erektilne disfunkcije, poboljšanje fizičkih performansi i upravljanje dijabetesom tipa 2.
Namirnice koje sadrže azot-oksid
Iako azot-oksid ne može direktno da se konzumira, mnoge namirnice pomažu da ga telo više proizvodi. Ishrana bogata antioksidantima i nitratima podržava ovaj proces. Ključne amino-kiseline L-arginin i L-citrulin, prisutne određenim namirnicama, dodatno pomažu u proizvodnji.
Najbolji izvori su prirodne namirnice bogate nitratima i antioksidantima. Međutim, važno je izbegavati procesiranu hranu sa dodatkom nitrata i nitrira, kao što su suhomesnati proizvodi, slanina i šunka, jer ova hrana može doprineti da se stvara nitrozamin, koji je kancerogen.
Spanać – Bogat nitratima, spanać je odličan sirov u salatama, kuvani kao prilog, ili čak u pecivima. Spanać u prahu ili kapsulama pruža jednostavan način za unos hranljivih materija.
Cvekla – Sadrži nitrate i antioksidanse. Može se konzumirati u obliku soka, fermentisane kao turšija ili kuvana.
Beli luk – Zahvaljujući alicinu, beli luk podržava proizvodnju azot oksida i pruža brojne druge zdravstvene koristi poput jačanja imunog sistema i snižavanja krvnog pritiska.
Šargarepa – Ova bogata vlaknima i beta-karotenom povrća pomaže u podršci zdravlju srca i proizvodnji azot oksida.
Meso i morski plodovi – Sveže meso i morski plodovi sadrže proteine i nitrate koji pomažu zdravlju krvnih sudova. Najbolje je konzumirati neprocesirane vrste mesa.
Tamna čokolada – Bogata flavonoidima, tamna čokolada pomaže u smanjenju krvnog pritiska i podržava zdravlje srca.
Citrusi – Limun, pomorandža, grejp i drugi citrusi bogati su vitaminom C, koji pomaže telu u proizvodnji azot oksida.
Orašasti plodovi – Bademi, orasi i semenke sadrže nitrate i amino-kiseline koje podržavaju proizvodnju azot oksida.
BONDART/GettyImagesPlus