06.12.2024
Ako želite da podržite svoje zdravlje suplementi su neophodni. Objasnićemo vam koji su to najbolji antioksidansi i kao deluju na telo.
Reč antioksidanas se često koristi u razgovorima o zdravlju i dobrobiti, stičući reputaciju da je pomalo popularna reč – i to sa dobrim razlogom! Ovi moćni hranljivi sastojci čine mnogo za vaše zdravlje. Ali šta je zapravo antioksidans i šta rade ovi hranljivi sastojci?
Koji su najbolji antioksidansi?
Verovatno dobijate neke antioksidanse iz vaše ishrane ako se zdravo hranite, ali ne dovoljno. Pre nego što uđemo u najbolje izvore antioksidanasa, treba da znate nekoliko stvari o njima:
Slobodni radikali: Kao deo normalnog svakodnevnog života, ćelije u našem telu proizvode supstance koje sadrže kiseonik zvane slobodni radikali koji cirkulišu u telu. Slobodni radikali se mogu pojaviti kao rezultat stresa ili treninga visokog intenziteta, ali drugi spoljni izvori slobodnih radikala uključuju dim cigarete i zagađivače iz okoline.
Oksidativni stres: Kada telo proizvodi previše slobodnih radikala, izaziva oksidativni stres, koji može uticati na telo i njegove ćelije, uključujući komponente kao što su DNK, lipidi i proteini.
Ovde na scenu stupaju antioksidansi. Oni deluju kao linija odbrane u vašem telu kako bi pomogli da se slobodni radikali drže pod kontrolom i bore se protiv oksidativnog stresa.
Antioksidansi dolaze u nekoliko oblika – uključujući enzime, vitamine i minerale. Naše telo proizvodi neke antioksidanse koji su nam potrebni, a mnogi od njih se čak nalaze u hrani koju jedemo. I čak možete dobiti zdrave antioksidante kao dijetetske suplemente. Ova mala, ali moćna jedinjenja mogu da podrže sve, od zdravlja srca i mozga do zdravlja očiju i zdravog starenja – što čini dopunu pametnom idejom!
Ovo su najbolji antioksidansi: 9 suplemenata
Kao što nisu svi suplementi isti, to važi i za antioksidante. Svaki od njih igra svoju ulogu u održavanju zdravlja na duge staze.
1. Glutation
Glutation je prirodni antioksidans koji se sastoji od aminokiselina glicina, cisteina i glutaminske kiseline. Glutation u telu doprinosi nekoliko biohemijskih reakcija, uključujući pomaganje drugim antioksidansima da se vrate u svoje aktivne forme kako bi mogli da nastave da rade kao antioksidansi, boreći se protiv slobodnih radikala, pa čak i da igraju ulogu u zdravoj detoksikaciji.
2. Alfa-lipoična kiselina (ALA)
Alfa-lipoična kiselina se ponekad naziva „univerzalnim antioksidansom“ zbog svoje moćne antioksidativne aktivnosti. Rastvorljiv je i u mastima i u vodi, što olakšava rad u celom telu.
Ima ulogu u funkciji mitohondrija i zdravoj ćelijskoj energiji i pomaže u zaštiti od oksidativnog stresa. Dok neki suplementi dolaze u oblicima „R“ i „S“, potražite suplemente koji sadrže „R“ oblik—ovaj oblik je vrsta ALA koji je urođen u telu i bio je dostupniji.
3. Karotenoidi
Ovi žuti, narandžasti i crveni biljni pigmenti su neki od najboljih antioksidativnih dodataka koje možete pronaći. Uobičajeni karotenoidi koje možete naći u svojoj ishrani uključuju alfa-karoten, beta-karoten (glavni izvor vitamina A), lutein, zeaksantin i likopen.
Sam po sebi, svaki od ovih hranljivih sastojaka ima velike prednosti. Lutein i zeaksantin su važni za zdravlje očiju (naročito u makuli), likopen podržava zdravlje srca i prostate, a alfa i beta-karoten podstiču imuni sistem i zdravu kožu.
4. Vitamin C
Vitamin C je esencijalni nutrijent koji je dobro poznat po podršci imunološkom sistemu pored svojih antioksidativnih svojstava i sposobnosti da neutrališe slobodne radikale. Ali, pošto ne možemo sami da proizvedemo vitamin C, neophodno je da ga unosimo ili iz hrane koju jedemo ili kao dodatak ishrani.
Zdravstvene prednosti vitamina C takođe prevazilaze imunološku podršku i zdrav antioksidativni dodatak. Takođe promoviše proizvodnju kolagena, kardiovaskularnu funkciju, pa čak i zdrav inflamatorni odgovor. Vitamin C se ponekad kombinuje sa flavonoidnim kvercetinom u kombinaciji bogatoj antioksidansima kako bi upotpunio prednosti vitamina C i učinio ga biodostupnijim.
LIPOSOMALNI VITAMIN C
Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije! Liposomalni vitamin C – asimiluje se čak do 5 puta uspešnije nego bilo koji drugi oblik vitamina C!
5. N-acetil-L-cistein (NAC)
Ovaj moćni antioksidativni dodatak NAC podstiče zdravlje jetre, bori se protiv slobodnih radikala i čak pomaže podržavaju nivo ćelijskog glutationa. U stvari, jedna studija je otkrila da je kod onih koji su imali niže nivoe glutationa, suplementacija sa N-acetil-L-cisteinom pomogla da se njihov nivo vrati na početni nivo.
6. Resveratrol
Resveratrol, hranljiva materija koja se nalazi u grožđu, je još jedan antioksidativni dodatak koji takođe promoviše zdravo starenje i zdravlje srca i mozga. Iako su njegove zdravstvene prednosti važne, resveratrol se brzo metaboliše u telu, što može biti prepreka za biodostupnost i iskorištavanje njegovih prednosti.
RESVERATROL KAPSULE
Resveratrol (3,5,4’-trihidroksi-trans-stilben) je prirodni proizvod iz perikarpa grožđa, korena japanske vrste Polygonum cuspidatum, kikirikija, borovnice i drugog bobičastog voća. Kao jak antioksidans štiti ćelije od oštećenja slobodnim radikalima.
7. Vitamin E
Lista antioksidativnih vitamina se nastavlja! Vitamin E je vitamin rastvorljiv u mastima koji se prirodno nalazi u osam različitih oblika (koji se nazivaju tokoferoli i tokotrienoli) – pri čemu je najpoznatiji i primarni oblik vitamina E alfa-tokoferol. Dobija isključivo ishranom i ima velike zdravstvene prednosti.
Vitamin E, posebno kada kombinujete oblike tokoferola i tokotrienola, podstiče kardiovaskularno zdravlje, funkciju nervnog sistema i zdravlje očiju mrežnjače, zdravu kognitivnu funkciju, pa čak i imunološku funkciju.
8. EGCG iz ekstrakta zelenog čaja
Zeleni čaj ima većinu svojih prednosti u borbi protiv slobodnih radikala od nečega što se zove polifenoli, posebno onog koji se zove EGCG. Osim što je zdrav antioksidativni dodatak, ekstrakt zelenog čaja može podržati zdravlje ćelija i metabolizma i zdravo srce.
Uzimanje zelenog čaja kao suplementa je dobro iz dva razloga: suplementi obično daju više polifenola nego što pijete samo čaj (neki suplementi nude polifenol ekvivalentan ispijanju tri šoljice!), a ekstrakti mogu pružiti zdravu korist i bez kofeina i ponuditi alternativu onima koji ne vole čaj.
9. Koenzim Q10
Koenzim Q10, ili CoQ10, je još jedan antioksidans koji telo proizvodi prirodno, ali vaši nivoi mogu da se smanje sa godinama, što čini suplementaciju važnim. Pored prednosti za kardiovaskularno zdravlje i njegove uloge u proizvodnji ćelijske energije, CoQ10 ima snažna antioksidativna svojstva, uključujući njegovu sposobnost da inhibira oksidativni stres.
Ako želite da podržite svoje najbolje zdravlje i povećate unos antioksidanasa, suplementi su neophodni (iako se uvek treba konsultovati sa svojim lekarom pre nego što unesete nešto novo u svoj režim).
Potražite suplemente koji su u skladu sa vašim ciljevima i načinom života (uključujući zdravu ishranu i režim vežbanja, adekvatan san i dobre navike) i promovišete zdravlje celog tela kako biste bili najzdraviji.
Foto: stockfour / gettyimages.com