06.12.2024
Evo kako da saznate da li imate zdrava creva – plus kako varenje funkcioniše, zašto je zdravlje GI važno i šta možete da uradite (ili jedete!).
Vaše telo funkcioniše na mnogim hranljivim materijama, uključujući ugljene hidrate, masti, proteine, vitamine, minerale, vlakna i vodu, koji potiču iz hrane, pića i suplemenata koje konzumirate. Međutim, nije dovoljno samo napuniti stomak. Vaše telo mora da svari i apsorbuje hranljive materije iz hrane da bi ih iskoristilo. Zato su nam važna zdrava creva.
Kako da znate da li imate zdrava creva?
Vaša creva, ili gastrointestinalni (GI) trakt, je sistem odgovoran za varenje i apsorpciju. Ali to nije sve što vaš stomak može. Takođe, sadrži kolekciju korisnih mikroorganizama – mikrobiom creva. To je zbirno ime svih mikroba (uključujući bakterije, gljivice i druge mikroorganizme) u vašem GI traktu koji su i korisni i potencijalno štetni. Održavanje organa za varenje i ravnoteže crevnih mikroba je ono što čini „zdravo crevo“.
Pa, kako to tačno radite? Evo kako da saznate status zdravlja vaših creva – plus kako varenje funkcioniše, zašto je zdravlje GI važno i šta možete da uradite (ili jedete!) da bi vaša creva bila srećan dom.
Kako funkcionišu creva?
Glavna funkcija digestivnog sistema je da uzima hranljive materije iz hrane i pića koje konzumiramo da bismo ih iskoristili i eliminisali otpad iz tela. Hajde da razložimo kako to funkcioniše:
- Varenje je složen proces koji počinje hranom koju jedete.
- Apsorpcija i eliminacija obuhvataju proces varenja.
- Digestivni enzimi, želudačna kiselina i žuč se luče u vaš GI trakt kako bi pomogli u razgradnji hrane i podržali apsorpciju.Tokom apsorpcije, hranljive materije se apsorbuju u ćelije uglavnom u tankom crevu, a zatim se distribuiraju po celom telu. Ovaj proces je način na koji dobijate energiju i hranljive materije iz hrane.
- Tokom procesa varenja, vaše telo proizvodi otpad koji se mora eliminisati. Probavni sistem je odgovoran za oslobađanje svih otpada kroz fekalne materije.
Zašto je zdravlje organa za varenje toliko važno?
Creva su mnogo više od varenja. To zapravo utiče na bezbroj drugih delova tela. Naime, 70% imunog sistema se nalazi u crevima! Hajde da pogledamo dalje u ove prednosti za zdravlje creva.
Imuni sistem: Probiotici pomažu u održavanju ravnoteže vašeg digestivnog trakta pomažući vašim dobrim mikrobima da cvetaju.
Nervni sistem: Enterični nervni sistem (ENS) u vašem crevu je najveći deo nervnog sistema izvan vašeg mozga. Ono reguliše kretanje hrane kroz vaš GI trakt (nazvan peristaltika) i lučenje tečnosti i elektrolita u digestivni kanal. Ali ENS takođe ima zadatak da komunicira sa centralnim nervnim sistemom (CNS). I igra ulogu u funkcionisanju imunog sistema.
Mentalno blagostanje: Enterični nervni sistem komunicira sa centralnim nervnim sistemom, što pomaže da se objasni važna veza između vašeg creva i mentalnog zdravlja. U stvari, preko 90% ukupnog serotonina (hormona sreće) u telu nalazi se u enterohromafinskim ćelijama u crevima, gde pomaže u održavanju redovnog kretanja probavnog sistema.
MICO-LEO (LAVLJA GRIVA)
Mico-Leo je jedinstveni dodatak posebno je formuliran od čistog i visoko koncentriranog ekstrakta lavlje grive. Pravi rudnik hranjivih materija uključujući beta-glukane, triterpene, fenole i ergosterole. Ove bioaktivne molekule izvor su dobrobiti i za crevni trakt i za mozak.
Ovo su znaci da imate zdrava creva
Kada je u pitanju zdravlje creva, nedostatak simptoma je dobar znak. Povremeni zatvor ili nadimanje su normalni, ali ako povremeni postanu česti, to je znak da nešto nije u redu. Uopšteno govoreći, neko sa optimalnim zdravljem creva će doživeti malo ili nimalo povremene probavne nelagodnosti.
Važno je napomenuti: ne morate da imate pražnjenje creva svaki dan. Prosečna osoba ima između tri i 21 pražnjenje creva nedeljno. To znači da je normalno da imate pražnjenje creva između svakog drugog dana do 3 puta dnevno. Obratite pažnju na svoj raspored i pazite na sve upadljive promene.
Takođe treba da vodite računa o vremenu tranzita (vreme koje prolazi između vremena kada jedete i kada imate pražnjenje creva). Ne bi trebalo da bude prekratko ili predugačko (prosečan raspon je između 23-37 sati). Ako ste izvan ovog opsega, vaša creva vam možda govore da negde postoji neravnoteža. Nemojte to ignorisati.
Takođe, u proceni zdravlja creva može da pomogne i test koji se zove Bristolska skala izmeta. Izmet tipa 3 i tipa 4 je znak dobrog zdravlja creva.
Kako možete poboljšati zdravlje creva?
Vežbanje i suplementacija su sjajni načini za održavanje creva zdravim
Postoji nekoliko načina na koje možete poboljšati zdravlje creva kroz ishranu i promene načina života. Svaki od ovih saveta obezbeđuje TLC vašim organima za varenje i podržava zdrava creva. Ipak, ne pokušavajte da implementirate sve odjednom. Izaberite jednu ili dve za početak, a onda kada vam to postane navika, dodajte još. Ovo su neki od saveta:
- Sedite dok jedete
- Temeljno žvačite hranu
- Nemojte se prejedati
- Jedite zdravu ishranu
- Povećajte unos vlakana
- Budite dobro hidrirani hidrirani
- Probajte fermentisanu hranu
- Suplementi (digestivni enzimi i probiotički suplementi)
- Izbegavajte alkohol
- Spavajte kvalitetno
- Redovno vežbajte
- Upravljajte stresom
Foto: Wavebreakmedia / gettyimages.com