22.11.2024
Jednostavni i jeftini recepti mogu vam pomoći da ublažite tegobe koje izaziva kamen u bubregu. Ovo su neki od kućnih lekova koje ćete pronaći u kuhinji, a mi ćemo vam otrkiti kako se koriste.
Oko 12% svetske populacije je bar jednom u životu je osetilo takozvani bubrežni napad, odnosno kada se pokrene kamen u bubregu. Javljaju simptomi koji mogu biti iscrpljujući – osim nesnosnog bola, javlja se nagon za mokrenjem svakih nekoliko minuta, mučnina, povraćenje, pa čak i krv u urinu.
Kamen u bubregu: Kako da držite stbvari pod kontrolom
Kamen u bubregu najčešće nastaje usled nedovoljne potrošnje vode. Manja količina vode u telu ne može da razblaži mokraćnu kiselinu, što zauzvrat čini urin kiselijim. A. povećana kiselost urina dovodi do stvaranja kamenja. Pored toga, tu su i ostali faktori rizika: porodična istorija kamena u bubregu, gojaznost, konzumiranje hrane s visokim sadržajem glukoze, soli i proteina, inflamatorne bolesti creva.
Kada je o lečenju reč, medicinski tretman najvažniji, ali ne treba ni zanemarivati određene kućne lekove koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma ukoliko bi došlo do bubrežnog napada, kao i da spreče stvaranje kamena. Pored toga, jako je važno da se konsultujete s lekarom oko konzumiranja nekih namirnica zbog interakcije s određenim lekovima.
Kućni lekovi za kamen u bubregu:
Voda
Nedovoljan unos vode je glavni uzrok kamena u bubregu. Voda za piće može pomoći u usporavanju formiranja kristala i izbacivanju kalcijuma i fosfora iz bubrega. Adekvatna hidratacija smanjuje koncentraciju kalcijuma i minerala u urinu, čime se smanjuje mogućnost stvaranja kamena u bubregu. Takoše, dodavanje kašičice jabukovog sirćeta u vodu može pomoći u ispiranju bakterija i sprečavanju upale.
Paradajz
Paradajz je bogat bioaktivnim jedinjenjima poput citrata mogu značajno smanjiti i sprečiti stvaranje kamena u bubregu. Paradajz je bogat kalijumom, koji može pomoći u smanjenju rizika od formiranja kamenaca u bubrezima, posebno kod osoba koje imaju problema sa kalcijum-oksalatnim kamenjem. Paradajz sadrži visok procenat vode, što može pomoći u održavanju hidratacije. Dovoljna hidratacija je ključna za prevenciju kamenca u bubrezima.
Sastojci:
- 2 paradajza
- 1 kašičica limunovog soka
Priprema: Izblendajte paradajz, dodajte limunov sok i promešajte. Pijte ovaj napitak jednom nedeljno.
Limunov sok
Sok od limuna i brusnice je bogat izvor vitamina C. Poznato je da citrati smanjuju stvaranje kristala i smanjuju prezasićenost urina povećavajući njegovu zapreminu. Naime, citrati u limunovom soku mogu povećati pH urina, čineći ga manje kiselim. Ovo može smanjiti rizik od formiranja kamenaca jer kiseli urin pogoduje formiranju kamenaca.
Sastojci:
- 2-3 šolje vode
- 1 kašika limunovog soka
- 1 kašika maslinovog ulja
Priprema: Pomešajte maslinovo ulje i sok od limuna. Dobro promešajte i pijte polako tokom dana. Tretman ponavljajte svaki dan tri nedelje zaredom.
Sok od rotkvice
Istraživanja pokazuju da konzumiranje soka od rotkvice povećava izlučivanje kalcijum oksalata u urinu. Takođe pomaže u ispiranju svih kristala koji se nakupljaju u bubrezima. Rotkvica je poznata po svojim diuretičkim svojstvima, što znači da može pomoći u povećanju proizvodnje urina. Povećana diureza može pomoći u ispiranju bubrega i smanjenju koncentracije supstanci koje mogu formirati kamenje.
Rotkvica ima nizak sadržaj oksalata, što je korisno za osobe koje su sklone formiranju kalcijum-oksalatnih kamenaca. Smanjen unos oksalata može smanjiti rizik od formiranja ovog tipa kamenaca.
Ubacite 1-2 rotkvicu u sokovnik i popijte svako jutro 100 ml ovog soka svako jutro na prazan stomak. Radite ovo nedelju dana.
LARISA DUKA / gettyimages.com