Kako oporaviti ispucale krajeve kose? Najbolji domaći lekovi!

by | 09.11.2023
kako oporaviti ispucale krajeve kose?

Kako oporaviti ispucale krajeve kose? Predstavljamo najbolje domaće preparate i lekove 

Jedan od najčešćih problema kose jesu ispucali krajevi. Kosa se suši, gubi snagu, postaje krta i, na samom kraju, događa se neizbežno – kosa lista i puca.

Kako nastaju ispucali krajevi kose?

Ispucali krajevi kose nastaju kada se spoljna kutikula dlake odvoji od glavne osovine vlasi, što dovodi do lomljenja. Takav rascep može se čak proširiti i ka korenu ako se ne leči na vreme. Različiti razlozi doprinose pucanju i krzanju kose.

Kako oporaviti ispucale krajeve kose? Najbolji domaći lekovi

Sledeći prirodni tretmani mogu pomoći u isceljivanju ispucalih vrhova:

1. Probajte tretman kokosovim uljem

Kokosovo ulje je efikasno i popularno sredstvo za hidrataciju kose i sanaciju ispucalih krajeva. Sastoji se od masnih kiselina srednjeg lanca (1) koje kosa lako apsorbuje. Štaviše, ima hranljiva svojstva koja mogu pomoći u popravljanju i sprečavanju ispucalih krajeva.

Kako se koristi:
Nanesite kokosovo ulje na kosu, počevši od korena do vrhova. Ostavite preko noći, a sledećeg jutra operite kosu uobičajenim šamponom. Osušite kosu peškirom i izbegavajte upotrebu fena. Ponovite ovo svaka 2-3 dana.

2. Koristite arganovo ulje

Poznato je da arganovo ulje pomaže u sprečavanju ispucalih vrhova i oporavku kose.  Sadrži antioksidante, vitamin E i masne kiseline koje pomažu u rehidrataciji kose.

Kako se koristi:
Nakon svakog pranja, nanesite par kapi arganovog ulja na vlažnu kosu, od srednjeg dela do vrhova.

3. Nanesite masku od jaja

Jaja su bogata proteinima i masnim kiselinama koje mogu pomoći u jačanju folikula kose.  Ovo se može kombinovati sa medom i maslinovim uljem kako bi vaša kosa bila jača i glatkija.

Kako se koristi:
Pomešajte žumance sa 2-3 kašike maslinovog ulja i 1 kašikom meda. Nanesite ovu mešavinu na vlažnu kosu i ostavite pola sata. Nakon toga operite kosu šamponom.

4. Tretirajte kosu medom i bademovim/maslinovim uljem

Bademovo i maslinovo ulje pomažu u omekšavanju, jačanju i obnavljanju kose. Oni takođe obezbeđuju kosi hranljive materije kao što su masne kiseline, proteini i vitamin E.

Med je bogat vitaminima, mineralima, aminokiselinama i antioksidansima koji pomažu u hidrataciji, stanju i dodavanju sjaja kosi. Takođe pomaže u popravljanju suve, oštećene kose.

Kako se koristi:
Pomešati 3 kašike ulja sa 2 kašike meda i naneti ovu mešavinu na mokru kosu, posebno na vrhove, posle šamponiranja. Ostavite da deluje pola sata. Nakon toga operite i kondicionirajte kosu.

5. Nanesite mešavinu jabukovog sirćeta i bilja

Jabukovo sirće (ACV) može pomoći balansiranjem pH vaše kože glave i sprečavanjem peruti, suvoće i perutanja. Štaviše, pomaže u jačanju i omekšavanju kose.

Kako se koristi:
Mešavinu sušene koprive, ruzmarina i sušene žalfije stavite u 1 šolju vode na 10 minuta. Procedite tečnost i dodajte ACV. Sipajte ovu mešavinu na kosu opranu šamponom i isperite nakon nekoliko minuta.

Kako ishrana utiče na ispucale krajeve kose?

Pored jačanja vaše kose spolja, morate joj obezbediti nutritijente iznutra. Izmena vaše ishrane može ponovo ojačati vašu kosu i takođe pomoći u oporavku ispucalih krajeva kose.

Ostanite hidrirani. Važno je konzumirati velike količine vode, posebno tokom zime. Ovo pomaže u sprečavanju ispucalih krajeva i suvoće.
Jedite više proteina. Unos proteina je neophodan za proces rasta kose.  Nedostatak proteina u vašoj ishrani može dovesti do opadanja kose. Zbog toga se preporučuje konzumiranje veće količine proteina kroz jaja, meso, ribu, pasulj, semenke i orašaste plodove.
Uzmite suplemente biotina. Biotin je derivat vitamina B, čiji je nedostatak povezan sa gubitkom kose.  Suplementi biotina mogu pomoći u upravljanju i sprečavanju stanjivanja kose.  Obavezno se konsultujte sa svojim lekarom pre uzimanja bilo kakvih suplemenata.
Konzumirajte više gvožđa. Nedostatak gvožđa u vašoj ishrani takođe može dovesti do gubitka kose. Možete povećati unos gvožđa konzumiranjem školjki, ostriga, pasulja, spanaća, žitarica obogaćenih gvožđem, semenki bundeve i mesa organa. Konsultujte se sa svojim lekarom o potrebi za suplementima.

triocean/istock/gettyimagesplus