Kako da poboljšate vid: 5 ključnih stvari za zdravlje očiju

by | 24.09.2024
Kako da poboljšate vid: 5 ključnih stvari za zdravlje očiju

Ako se pitate kako da poboljšate vid, u ovom članku pronaći ćete ključne stvari kojih se treba pridržavati. 

Postoji mnogo različitih stvari koje možete da uradite da biste unapredili zdravlje očiju i zaštitili svoj vid. Kako starimo, rizik od razvoja očnih bolesti se povećava, pa je važno da budete u toku kako biste očuvali zdravlje očiju.

Redovno posećivanje optometriste i očnog lekara radi sveobuhvatnog pregleda očiju veoma je važno, ali postoji nekoliko drugih promena u načinu života koje možete da primenite kako biste zaštitili i unapredili zdravlje svojih očiju.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako da poboljšate vid: Pridržavajte se sledećeg

1. Idite na redovne kontrole

Već dugo je poznato da redovni pregledi očiju pomažu da oči budu zdrave i da mogu otkriti probleme pre nego što napreduju. Pored otkrivanja bilo kakvih stanja ili bolesti u ranim fazama, veoma je bitno i redovno proveravati dioptriju. Većina odraslih trebalo bi da pregleda oči najmanje svake dve godine.

2. Nahranite oči

Hrana koju unosimo u naše telo je gorivo koje nam je neophodno za život i za očuvanje zdravlja. Različite vrste hrane imaju različite nivoe hranljivih materija, od kojih nam je nekih potrebno više, a nekima manje. Slično tome, naše oči imaju koristi kada jedemo određene hranljive materije ili vitamine, tako da je važno držati uravnoteženu ishranu.

Članak se nastavlja posle reklama

Na koje hranljive materije treba da se fokusirate?

Povećan unos određenih hranljivih sastojaka i vitamina ključno je za zdravlje očiju i dobar vid. A najvažniji su:

Članak se nastavlja posle reklama
Lutein i zeaksantin

Lutein i zeaksantin su pigmenti koji se nalaze u zelenom lisnatom povrću, žumancetu i kukuruzu. Takođe se nalaze u ljudskom oku i smatra se da funkcionišu kao svetlosni filter koji štiti oko od oštećenja sunčeve svetlosti.

Vitamin C

Vitamin C pomaže telu da formira i održava vezivno tkivo koje uključuje kolagen koji se nalazi u rožnjači oka. Takođe pomaže u održavanju jakih kostiju, zdrave kože i krvnih sudova i može smanjiti rizik od katarakte ili gubitka vida uz dugotrajnu upotrebu. Namirnice koje su bogate vitaminom C su slatke crvene i zelene paprike, jagode, brokoli i citrusi.

Omega-3 masne kiseline

Kao ljudi, ne možemo proizvesti određene esencijalne masne kiseline, koje su neophodne za normalno funkcionisanje ćelija, mišića, nerava i organa. Uključivanje omega-3 u vašu ishranu može zaštititi oči od makularne degeneracije ili sindroma suvog oka, a takođe može pomoći u promovisanju pravilnog odliva intraokularne tečnosti što može dovesti do glaukoma.

Divlje ulovljene ribe u hladnoj vodi, kao što su sardine, losos, haringa i tunjevina, odličan su izvor omega-3 masnih kiselina. Pored toga, omega-3 možete pronaći u lanenim semenkama, orasima i tamnozelenom lisnatom povrću.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako je neophodno, uzimajte suplemente

Ako možete da prilagodite svoju ishranu da biste uključili određene vitamine i hranljive materije, zdravlje vaših očiju imaće velike koristi. Međutim, možda će vam biti teško da u svoju ishranu unesete sve hranljive materije koje vašem telu mogu biti potrebne. U ovom slučaju, uzimanje suplemenata je jednostavan način da osigurate da dobijate sve vitamine koji podržavaju zdravlje vaših očiju.

Vitamin A

Vitamin A pomaže u održavanju čiste rožnjače i komponenta je rodopsina, proteina u očima koji vam omogućava da vidite u uslovima slabog osvetljenja. Takođe se sugeriše da vitamin A može pomoći u zaštiti od katarakte i makularne degeneracije.

Članak se nastavlja posle reklama
Vitamin E

Vitamin E je antioksidant koji štiti ćelije od slobodnih radikala, štetnih, nestabilnih molekula. Veruje se da mnoga stanja oka mogu biti povezana sa nedostatkom antioksidanata i njihovom zaštitom od slobodnih radikala.

Vitamini B6, B9 i B12

Ovi vitamini uzeti zajedno mogu smanjiti nivoe homocisteina u telu, proteina koji može izazvati upalu i dovesti do makularne degeneracije.

3. Ostavite cigarete

Pušenje je navika koja izaziva zavisnost koja je izuzetno štetna po zdravlje tela i šteti svim organima u telu, uključujući i oči. Makularna degeneracija uzrokuje zamagljivanje centra vida, dok bočni ili periferni vid ostaje nepromenjen i obično se dešava zbog starenja.

Međutim, pušači i pojedinci koji su bili u velikoj meri izloženi UV zracima smatraju se visokorizičnim za ovo stanje. Dim koji se oslobađa iz cigareta deluje isušujuće, te izaziva simptome suvog oka. Ovi simptomi se pojačavaju kada nosite kontaktna sočiva.

4. Kako da poboljšate vid: Redovno vežbajte

Redovno vežbanje može vam pomoći da kontrolišete svoju težinu, sprečite visok krvni pritisak i pomažete srcu da efikasno radi. Visok krvni pritisak može dovesti do oštećenja vida, a održavanje zdrave težine može sprečiti dijabetes i druge zdravstvene probleme.

Okularni perfuzioni pritisak je pritisak koji uzrokuje protok krvi u oči. Redovna fizička aktivnost dugoročno povoljno utiče na nizak očni perfuzioni pritisak, i time usporava napredovanje glaukoma.

5. Provodite što manje vremena ispred ekrana

Ako provodite mnogo vremena buljeći u digitalne ekrane, važno je da imate na umu svoje oči. Previše vremena ispred ekrana može izazvati sindrom kompjuterskog vida (digitalno naprezanje očiju).

Ako ne vidite jasno ekran, možda uzrokujete preveliko naprezanje očiju time što ne nosite odgovarajuću dioptriju. Postoji nekoliko saveta i trikova da smanjite rizik od sindroma kompjuterskog vida.

Držite računar ili ekran pozicioniranim oko jedne ruke od očiju, blago nagnutim nadole.

  • Podesite tonove boja i kontrasta tako da odgovaraju vašem okruženju i uključite filter plave svetlosti ako je primenljivo.
  • Prigušite svetla i stvorite antirefleksni poklopac za ekran da biste smanjili odsjaj.
  • Koristite pravilo 20-20-20; svakih 20 minuta, gledajte u nešto udaljeno 20 metara oko 20 sekundi da biste odmorili oči.

Ako počnete da osećate simptome kao što su glavobolja, bol u očima, suve oči, zamagljen vid ili dvostruki vid, konsultujte se sa svojim oftalmologom što je pre moguće za opcije lečenja i preventivne mere.

Ranka Bulatović

Liubomyr Vorona/gettyimages.co.uk