21.11.2024
Hepatitis B je virusna infekcija koja pogađa jetru. Određene namirnice, kao i promene u načinu života mogu da smanje simptome i poboljšaju zdravlje ovog organa. Saznajte o kojim smernicama se radi.
Hepatitis B (HBV) je potencijalno po život opasna virusna infekcija koja pogađa jetru. Infekcija može dovesti do akutnog ili hroničnog oboljenja jetre. Virus hepatitisa B je član porodice Hepadnaviridae.
To je mali DNK virus koji ima neobične karakteristike, slične retrovirusima kao što je HIV. Virus je u stanju da opstane u zaraženim ćelijama, omogućavajući mu da se umnožava i izazove hronično stanje. Osređene promene životne rutine mogu da budu od pomoći.
Hepatitis B: Karakteristični simptomi
Većina ljudi (oko dve trećine) sa akutnim hepatitisom B ne oseća simptome. Međutim, najčešći simptomi akutnog hepatitisa B su:
- Groznica
- Mučnina
- Povraćanje
- Ekstremni umor
- Bol u stomaku (naročito u gornjem desnom kvadrantu)
- Gubitak apetita
- Bol u zglobovima
- Upala mišića
- Tamni urin
- Svetla stolice
- Žutica (žuta boja kože i očiju)
Hepatitis B: Prirodni tretmani
Za zdravlje jetre, naročito ako se radi o hepatitisu od velike važnosti je da uvedete neke zdrave rutine u svoj život. Ovo se odnosi na sledeće stavke:
1. Jedite zdravu i uravnoteženu ishranu
Jedan od najvažnijih načina da osoba sa hepatitisom B živi duži, zdraviji život je da se fokusira na održavanje adekvatne nutritivne ravnoteže uz punu hranu i antiinflamatornu ishranu.
Neke od najkorisnijih namirnica za detoksikaciju, za čišćenje jetre i za borbu protiv raka uključuju:
- Lisnato zeleno povrće: spanać, kelj, rukola, zelje i zelena salata
- Krstasto povrće: brokoli, kupus, karfiol i prokelj
- Korenasto povrće: šargarepa, slatki krompir, cvekla i tikvica
- Sveže voće: borovnice, jagode, godžii bobice i citrusi
- Sveže začinsko bilje: bosiljak, peršun, origano i đumbir
- Organsko meso i divlja riba
- Goveda hranjena travom ili pileća jetra
- Probiotički mlečni proizvodi: kefir, svežeg sir i jogurt
- Orašasti plodovi i semenke: orasi, laneno seme i čia semenke
- Nerafinisana ulja: kokosovo ulje i ekstra devičansko maslinovo ulje
2. Izbegavajte hranu i pića koja izazivaju upalne procese
Da biste sprečili širenje virusa i ublažili simptome akutne infekcije, izbegavajte konzumiranje hrane i pića koji povećavaju upalu. Ovo uključuje šećer, rafinisana ulja, rafinisane ugljene hidrate, konvencionalne mlečne proizvode i meso uzgojeno na farmama.
3. Ostanite hidrirani
Povraćanje je čest simptom hepatitisa B, koji može izazvati dehidraciju. Morate da budete sigurni da pijete dovoljno tečnosti tokom dana kako ne biste dehidrirali. Uzmite najmanje čašu vode svaki obrok i vodu između obroka.
4. Smanjite stres
Nemojte se baviti napornim aktivnostima, posebno ako se osećate umorno i nemate energije. Dozvolite svom telu da se odmori. Probajte neke prirodne lekove za ublažavanje stresa, kao što je kratka šetnja napolju, lagana joga. Uzmite toplu kupku ili pročitajte knjigu koja vas ohrabruje.
Još jedan jednostavan način da smanjite stres i unesete osećaj mira je raspršivanje eteričnog ulja lavande kod kuće ili na poslu. Ako nemate difuzor, samo kanite 1-2 kapi ulja lavande u slepoočnice ili ga udahnite direktno iz boce.
5. Povećajte nivo glutationa
Naučna istraživanja pokazuju da postoji direktna korelacija između nivoa glutationa i virusne aktivnosti za hepatitis B i C. Glutation je peptid koji se sastoji od tri aminokiseline, L-cisteina, L-glutaminske kiseline i glicina. Poznata je kao „majka svih antioksidanata“ jer podržava vitalne funkcije tela, uključujući detoksikaciju jetre.
Jetra koristi glutation za razgradnju toksina. Zbog toga se nivoi glutationa smanjuju kada se virusno opterećenje povećava.
Zapamtite, da ako imate bilo kakve tegobe s jetrom, pre nego što pređete na bilo kakve prirodne tretmane, uvek se prvo konsultujte s lekarom.
Ekaterina Dorozhkina / gettyimages.com