21.11.2024
Isprobajte neke od ovih prirodnih metoda koje će poboljšati zdravlje kože
Guščija kože je uobičajeno stanje kože koje pogađa skoro 50-80 odsto adolescenata i 40 odsto odraslih. Otkrivamo vam kako da na prirodan način ublažite simptome
Guščija koža: Zašto nastaje i kako sa ublažite simptom
Šta je keratosis pilaris?
Keratosis pilaris je formiranje grubih izbočina na površini kože uzrokovanih začepljenim folikulima dlake. U narodu se naziva Guščija koža. Ove izbočine se nazivaju folikularne keratotske papule. Keratosis pilaris karakterišu inflamatorne keratotske papule. Ova inflamatorna reakcija kože može izazvati alopeciju i ožiljke.
Pored grube i suve kože, može se javiti svrab. Gušju kožu izaziva nakupljanje keratina formira čepove u otvorima folikula dlake. Obično će se mrtve ćelije kože koje sadrže keratin ljuštiti sa kože. Ali kod nekih ljudi, keratin se nakuplja u folikulima kose i uzrokuje začepljene pore.
Unutar začepljenih folikula dlake takođe može biti jedna ili više uvrnutih dlačica. Osovina dlake puca u ćelije folikula, što dovodi do upale i abnormalnog oslobađanja keratina. Istraživanja sugerišu da je keratosis pilaris genetska i da može biti povezana sa genetskim stanjima kože, kao što je atopijski dermatitis. Oktrijte prirodne tretmane koji mogu poboljšati zdravlje kože.
Guščija koža: 6 prirodnih tretmana:
1. Nežni piling morskom soli
Ključ za uklanjanje mrtve kože i uklanjanje folikula dlake je nežno piling bez iritacije kože i povećanja problema. Napravite domaći piling tako što ćete pomešati dve kašičice morske soli sa četiri kašičice meda. Nanesite smešu ravnomerno na problematičnu oblast, nežno je utrljajući u kožu. Zatim ostavite da odstoji 15 minuta i isperite toplom vodom.
2. Suvo četkanje
Suvo četkanje pomaže u otčepljivanju pora i uklanjanju mrtvih ćelija kože. Koristite četku sa prirodnim vlaknima i pomerajte je dugim pokretima, četkajući svaki deo tela. Obavezno to uradite pre nego što navlažite kožu. Uradite to veoma nežno kako ne biste iritirali kožu i izazvali upalu. Kada završite sa suvim četkanjem, istuširajte se kao i obično i osušite kožu. Nanesite prirodno ulje, poput kokosovog ulja, na zahvaćena područja i ostatak tela.
3. Koristite blage sapune
Koristite prirodne, blage sapune kako biste očistili osetljiva područja bez iritacije kože. Najbolji sapuni za telo se prave od čistih, potpuno prirodnih sastojaka bez hemikalija.
4. Dnevna hidratacija
Veoma je važno da svakodnevno nanesete na kožu sredstvo za hidrataciju. Kada se kombinuje sa blagim pilingom ili suvim četkanjem, nanošenje prirodne hidratantne kreme s avokadom na zahvaćena područja pomoći će da se smanji upala i obnovi hidratacija. Takođe možete izgnječiti avokado, naneti na zahvaćeno područje i ostaviti da odstoji pola sata. zatim isperite toplom vodom.
Neki prirodni hidratanti koje možete ostaviti na svojoj koži uključuju kokosovo ulje, aloe veru i ulje jojobe. Jedno od najboljih sredstava za vašu kožu je kokosovo ulje, koje je poznato po borbi protiv hroničnih stanja kože. Ima antiinflamatorna svojstva i pomaže u čišćenju, vlaženju i lečenju kože. Nakon tuširanja, nanesite kokosovo ulje na celo telo dok vam je koža još vlažna. Zatim pustite da se vaše telo osuši na vazduhu ili koristite čist peškir da ga osušite.
5. Koristite ovlaživač
Niska vlažnost isušuje vašu kožu. Dakle, dodavanje vlage u vazduh u vašem domu, posebno noću kada provodite najduže vreme unutra, može pomoći u ublažavanju simptoma.
6. Jedite hranu koja sprečava upale
Konzumiranje antiinflamatorne hrane je dobra ideja za ishranu zbog keratoze pilaris koja pomaže u lečenju i hidrataciji tela može pomoći u ublažavanju simptoma. Jedite puno zelenog lisnatog povrća koje je bogato antioksidansima, cveklu koja pomaže da se poprave ćelije i bobice koje pomažu u smanjenju otoka. Takođe je važno da jedete dosta omega-3 namirnica. I, naravno, pijte puno vode tokom dana kako biste održali svoje telo hidriranim.
Preventivne mere
Ako bilo koji od ovih tretmana keratoze pilaris iritira vašu kožu i pogoršava simptome, odmah prestanite da koristite tu tehniku.
Foto: Natalya Sambulova / gettyimages.com