
Podignite hemoglobin prirodnim putem. Namirnice koje obavezno treba da ubacite u jelovnik
Hemoglobin je protein bogat gvožđem koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima. On je od vitalnog značaja za prenošenje kiseonika iz pluća do tkiva i...
Napravljen od prirodnih sastojaka, pospešiće regeneraciju oštećene kože
Koliko puta se samo desilo da ste se opekli dok ste kuvali ili nešto drugo radili, a nemate melem protiv opekotina u kući? Zato odvojte malo vremena i napravite domaći lek koji ćete uvek imati pri ruci, koji će umiriti bol i pomoći da se opekotina brže iceli.
U narodnoj medicini postoji nekoliko biljka koje su pravo blago za oštećenu kožu, zbog čega su u sastavu ovog starog, isprobanog melema.
Gavez: Sadrži alantoin, antiinflamatornu fitohemikaliju koja stimuliše stvaranje novih ćelija i ubrzava zarastanje.
Neven: Sadrži antibakterijska, antifungalna, antiinflamatorna svojstva koja ga čine idealnim za opekotine. Deluje na površinsko skupljanje tkiva i povećava protok kiseonika što ubrzava zarastanje rana.
Ženska bokvica (trputac): Kao i gavez sadrži alantoin koji ubrzava zarastanje. Ova biljka se koristi u slučaju uboda insekta, kod rana koje teško zarastaju. Sprečava upalu i umiruje bol.
Kantarion: Sadrži antibakterijska, antiinflamatorna i analgetička svojstva zahvajujući kojim se oštećena koža brže regeneriše i smanjuju se šanse za nastanak ožiljaka.
Sastojci:
Priprema: Uspite u šerpu malisnovo ulje i bilje, kuvajte na pari oko 60 minuta uz povremeno mešanje. Sklonite sa šporeta i ostavite da odstoji 48 sati. Procedite i sipajte ulje u šerpu. Dodajte vosak i zagrevajte na pari sve dok se vosak ne rastopi. Sklonite s šporeta i kad se malo prohladi dojate ulje lavande i dobro promešajte. Prespite melem u teglice ili kutijice s poklopcem. Čuvajte na hladnom mestu.
Povređeno mesto nežno operite blagim sapunom, čistim rukama namažite melem preko opekotine. Previjte sterilnom gazom, fiksirajte flasterom i ostavite da melem deluje preko noći. Ujutru skinite gazu, a preko dana nekoliko puta mažite opekotinu nevenovim uljem.Ponavljajte ovaj proces sve dok oštećeneo mesto ne bude prekiriveno novom, ružičastom kožom.
Napomena: Ulje nevena se priprema tako što se trećina tegle napuni suvim cvetovima nevena i prelije maslinovim uljem. To stoji minimum tri nedelje. Nakon toga se procedi i čuva na tamnom i hladnom mestu.
Foto: svehlik / gettyimages.com