CRNI LUK JE RIZNICA ZDRAVLJA

by | 22.09.2023
https://magicnobilje.com/vesti-o-zdravlju/da-li-luk-u-carapama-moze-da-izleci-grip/

Crni luk je skladište flavonoida i antioksidanasa koji mogu sprečiti mnoge bolesti i poboljšati zdravlje

U drevnim civilizacijama, crni luk je bio od velikog značaja. U Egiptu su ih smatrali simbolom večnosti i takođe su korišćeni u različite medicinske svrhe.

Crni luk kao hrana i lek

Crni luk, jedno od najstarijih kultivisanih povrća na svetu i zastupljen je u svakoj kuhinji. Može se peći, grilovati, kiseliti ili pržiti. Luk ima i kulinarski i medicinski značaj koji datira hiljadama godina unazad. Ovo povrće je skladište flavonoida i antioksidanata što ga čini odličnom namirnicom za sprečavanje mnogih bolesti od dijabetesa, srčanih bolesti i raka.

Luk ima malo kalorija i sadrži oko 89% vode, 9% ugljenih hidrata i 1% vlakana, s malim količinama proteina i masti. Takođe je bogat vitaminom C, folatom, vitaminom B6 i kalijumom. Rashladna i detoksikaciona svojstva luka su ga takođe učinila popularnim u kineskoj medicini jer se koristio za lečenje niza zdravstvenih problema.

Crni luk: Prednosti u lečenju

Suze prolivene dok sečete luk ne bi trebalo da vas odvrate od konzumiranja ove namirnice jer je što je jači miris to znači da ima bolju antioksidativnu aktivnost. Organska jedinjenja sumpora u luku mogu smanjiti holesterol, kao i rizik od srčanog i moždanog udara.

Lekovite supstance

Bogat antioksidansima: Sadrži antioksidante kao što su kvercetin i jedinjenja sumpora, koja mogu pomoći u zaštiti očiju od oksidativnog stresa i stanja očiju povezanih sa starenjem.

Antiinflamatorna svojstva: Ima antiinflamatorne efekte koji mogu biti od koristi onima sa upalom očiju ili alergijama.

Potencijal za glaukom: Neke studije sugerišu da luk može pomoći u smanjenju intraokularnog pritiska što je korisno za osobe sa glaukomom.

Podrška imunitetu: Luk je dobar izvor vitamina C koji doprinosi zdravom imunološkom sistemu.

Detoksikacija: Smatra se da jedinjenja poput alicina u luku podržavaju procese detoksikacije što može unaprediti opšte blagostanje.

Najbolji načini da dodate luk u ishranu

Najkorisnije je jesti luk sirov, ali ga možete dodati i u supe, variva, pečenja, salate…

  • Sirov: Konzumiranje sirovog luka u salatama čuva njegove hranljive materije.
  • Pečen: Na taj način može da poboljša ukus hrane zadržavajući deo svoje nutritivne vrednosti.
  • U supama i čorbama: Luk je klasičan sastojak supa i čorba, koji dodaje i ukus i ishranu.
  • U turšiji: Ukiseljeni luk može biti ukusan i pikantan dodatak raznim jelima.
  • Na žaru: Luk na žaru je ukusan prilog ili preliv za hamburgere.

Ko treba da izbegava luk

Alergijske reakcije: Neke osobe mogu biti alergični na luk što može dovesti do simptoma kao što su osip na koži, gastrointestinalna nelagodnost i, u teškim slučajevima, anafilaksa.

Preosetljivost na varenje: Luk sadrži fruktane koji mogu izazvati probavne tegobe kod ljudi sa sindromom iritabilnog creva ili nekim drugim digestivnim stanjima.

Deca: Zbog njihovog osetljivog sistema za varenje, uvođenje luka u ishranu odojčadi se generalno ne preporučuje dok ne postanu starija.

Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.com na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.

Foto: ehaurylik / gettyimages.com