
13.06.2025
04.02.2025
Ako vam je stalno hladno, razlog može biti nedostatak određenih vitamina i minerala. Saznajte kako vitamini B12, folat, gvožđe i vitamin C utiču na telesnu temperaturu i termoregulaciju.
Zima može doneti osećaj hladnoće, ali ako ste stalno promrzli i zbijate se pod ćebe čak i u umerenim temperaturama, to može biti znak dubljeg problema. Naše telo koristi složen proces termoregulacije kako bi održalo optimalnu temperaturu, ali određeni faktori mogu poremetiti ovu ravnotežu.
Jedan od najčešćih, ali često zanemarenih uzroka hroničnog osećaja hladnoće jeste nedostatak ključnih vitamina i minerala. Konkretno, nedostatak vitamina B12, folata, gvožđa i vitamina C može ozbiljno uticati na sposobnost tela da proizvodi i zadržava toplotu.
Naš organizam održava stabilnu temperaturu putem procesa poznatog kao termoregulacija. Normalna telesna temperatura se obično kreće oko 37°C, a njenim održavanjem upravljaju mozak, krvni sudovi i znojne žlezde.
Međutim, termoregulacija može biti narušena zbog različitih faktora, kao što su:
Istraživanja objavljena u Journal of Thermal Biology ukazuju na to da odgovarajući nivo esencijalnih nutrijenata igra ključnu ulogu u očuvanju stabilne telesne temperature i sprečavanju poremećaja izazvanih spoljašnjim ili unutrašnjim faktorima.
Gvožđe je ključni element u proizvodnji hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik kroz telo. Bez dovoljno kiseonika, tkiva i mišići ne mogu da proizvedu dovoljno energije, što dovodi do osećaja hronične hladnoće.
Simptomi nedostatka gvožđa uključuju:
Studija objavljena u The Lancet Haematology pokazala je da osobe sa anemijom uzrokovanom nedostatkom gvožđa imaju povećanu osetljivost na hladnoću upravo zbog smanjenog prenosa kiseonika u krvi.
LIPOSOMALNI VITAMIN C
Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima.
Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!
Vitamin B12 igra važnu ulogu u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca i pravilnom radu mozga. Njegov nedostatak može dovesti do anemije izazvane nedostatkom B12, što rezultira lošom cirkulacijom i osećajem hladnoće, naročito u ekstremitetima (ruke i noge).
Simptomi nedostatka vitamina B12 uključuju:
Prema istraživanju objavljenom u American Journal of Clinical Nutrition, niski nivoi vitamina B12 direktno utiču na smanjenu sposobnost tela da reguliše telesnu temperaturu i povećavaju rizik od anemije.
Folat (vitamin B9) blisko sarađuje sa vitaminom B12 u stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Nedostatak folata može uzrokovati nedovoljnu oksigenaciju tkiva, što rezultira slabom cirkulacijom i osećajem hronične hladnoće.
Folat možete uneti kroz sledeće namirnice:
British Medical Journal navodi da anemija izazvana nedostatkom folata često dovodi do povećane osetljivosti na hladnoću zbog smanjene oksigenacije tkiva.
Iako možda unosite dovoljno gvožđa, vaše telo mora imati dovoljno vitamina C kako bi ga apsorbovalo. Bez vitamina C, organizam može imati simptome slične anemiji, uključujući osećaj hronične hladnoće.
Vitamin C bogate namirnice uključuju:
Studija objavljena u Nutrients pokazala je da niski nivoi vitamina C smanjuju apsorpciju gvožđa i povećavaju rizik od hladne osetljivosti.
Ako vam je stalno hladno, čak i kada ste obučeni u skladu sa vremenskim uslovima, možda je vreme da se obratite lekaru. Konstantna osetljivost na hladnoću može ukazivati na:
Jednostavan test krvi može otkriti da li imate manjak ovih esencijalnih nutrijenata, a lekar može preporučiti promene u ishrani ili dodatke ishrani kako biste poboljšali svoje zdravlje.
Foto: SmilingSatuma / gettyimages.com
Web-urednik za magicnobilje.com
Zahvaljujući dugogodišnjem uredničkom i novinarskom iskustvu, pronalazi za
vas zdravstvene teme koje vas najviše interesuju. Oslanjajući se na
renomirane izvore i naučna istraživanja dosnosi vam pouzdane informacije
kao svojevrstan vodič za zdrav život – što je i moto ovog sajta.
Beli dud (Morus alba) vekovima se koristi u narodnoj medicini kao prirodni lek za regulaciju šećera u krvi.
Danas, zahvaljujući modernim tehnologijama ekstrakcije, kao što je patentirani DNJ® ekstrakt kompanije Toyotama Health iz Japana, beli dud se koristi u standardizovanim dodacima ishrani. DNJ iz belog duda usporava varenje ugljenih hidrata i pomaže u prirodnoj kontroli šećera.
DNJ je posebno koristan za:
Osobe sa povišenim šećerom u krvi
Osobe sa insulinskom rezistencijom ili dijabetesom tipa 2
Ljude koji žele da izbegnu glikemijske skokove posle obroka
Svesne potrošače koji biraju prirodne alternative bez hemikalija
3.600,00 RSD
Originalni evropski proizvod sa visokim sadržajem bioaktivnih sastojaka.
Visokoprocentni BIO ekstrakti lavlje grive (Herizumib®), mikronizovani BIO prah lavlje grive (Herimax®), BIO ekstrakt Reishi gljive (Ganozumib®), mikronizovani prah bukovače i Shiitake gljive.
60 kapsula (neto masa 36,24 g)
Uzimati 2 kapsule dnevno – na prazan stomak pre doručka ili tokom dana između glavnih obroka.
Čuvati na suvom i hladnom mestu.
Držati van domašaja dece.
Ne prekoračivati preporučenu dnevnu dozu.
Dodatak ishrani nije zamena za raznovrsnu ishranu.
Trudnice i dojilje treba da se konsultuju sa lekarom pre upotrebe.
Potrošiti u roku od 2 meseca nakon otvaranja.
Beta-(1-3)/(1-6)-D-glukani: 223 mg
Triterpenoidi: 16 mg
od toga ganoderična kiselina: 1,45 µg
Linolenska kiselina: 1 mg
Hericenoni: 1437 µg
Ergosterol (prekursor vitamina D2): 125 µg
BIO ekstrakt iz plodonosnog tela Hericium erinaceus (Herizumib®) – 150 mg (24,83%)
BIO ekstrakt iz plodonosnog tela Ganoderma lucidum (Ganozumib®) – 150 mg (24,83%)
Biljna kapsula (hidroksipropilmetilceluloza)
BIO prah iz plodonosnog tela Hericium erinaceus (Herimax®) – 50 mg (8,28%)
BIO prah iz plodonosnog tela Pleurotus ostreatus (bukovača) – 50 mg (8,28%)
BIO prah iz plodonosnog tela Lentinula edodes (Shiitake) – 50 mg (8,28%)
BIO pirinčani maltodekstrin
4.200,00 RSD
5.690,00 RSD