Kraljica livada suručica smanjuje bolove i upalu kod reume

by | 06.09.2024
Kraljica livada suručica smanjuje bolove i upalu kod reume

Suručica se vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini za ublažavanje bolova u zglobovima, žgaravice i još mnogo toga.

Suručica sadrži mnoga jedinjenja za koja se smatra da imaju antiinflamatorne efekte u vašem telu, uključujući salicilate i tanine. Otrkijte u koje svrhe se korsiti, kao i mere predostrožnosti.

Suručica kao lek

Suručicu nazivaju kraljicom livada, a poreklom je iz Evrope i delova Azije. Raste u vlažnim sredinama i močvarnim predelima i na obalama reka. Odlikuje ga grozdasti beli cvetovi koji imaju prijatnu, slatku aromu i koriste se u lekovitim preparatima kao što su čajevi i ekstrakti.

Članak se nastavlja posle reklama

U tradicionalnoj medicini koristi se za lečenje žgaravice, čira na želucu, prehlade, bolova u zglobovima, artritisa i gihta. Takođe se primenjuje kao diuretik za povećanje izlučivanja urina kod ljudi sa infekcijama bubrega ili bešike. Pored toga, polen sa cveta se istorijski koristio za aromatiziranje medovine i još uvek se dodaje nekim vrstama pića.

Ova biljka sadrži dve istaknute grupe biljnih jedinjenja: tanine — konkretno, tipove elagitanina poznate kao rugozini — i flavonoide, uključujući kempferol i kvercetin. Ova jedinjenja, kao i druga koja se nalaze u suručici, mogu delovati kao antioksidansi. Pored toga, ova jedinjenja mogu imati antiinflamatorne efekte. Suručica takođe sadrži male količine salicilne kiseline, aktivne komponente u aspirinu koja smanjuje bol i upalu u vašem telu.

Članak se nastavlja posle reklama

Za koje tegobe se koristi suručica?

Suručica se koristi u medicini vekovima, ali postoje ograničeni naučni dokazi koji potkrepljuju njegove navodne prednosti:

Članak se nastavlja posle reklama

Smiruje upale

Jedna od najčešće proučavanih upotreba livade je njena uloga u smanjenju upale i lečenju upalnih stanja. Studije u epruvetama i glodarima otkrile su da biljka može inhibirati određene korake u zapaljenom procesu, smanjiti inflamatorne krvne markere i smanjiti pojačane odgovore na bol koji su povezani sa upalom. Ova svojstva mogu objasniti zašto se istorijski koristio kao lek za stanja kao što je bol u zglobovima.

Uzimano svakodnevno u obliku čaja ili tinkture, može pomoći u ublažavanju hroničnog artritisa i upale, a naročito reume.

Smiruje iritiranu kožu

Suručica se može koristiti kao lokalni tretman za upalu kože, crvenilo ili akne. Razlog tome je sadržaj salicilne kiseline i tanina. Salicilna kiselina se često koristi na koži za promovisanje pilinga i pilinga. Ovo može poboljšati akne, oštećenja od sunca i smeđe mrlje na koži poznate kao melazma.

Antibakterijska svojstva

Novije i starije studije sugerišu da suručica ima antibakterijska svojstva i da se može boriti protiv određenih bakterija, uključujući E. coli, koja je često odgovorna za slučajeve trovanja hranom.

Članak se nastavlja posle reklama

Lekoviti preparati od suručice

Čaj

Trenutno ne postoji standardizovana doza za suručicu, ali većina proizvoda preporučuje mešanje 1-2 kašike (2-4 grama) osušenog čaja sa 1 šoljicom (237 mL) ključale vode. Ostavite mešavinu da odstoji oko 15 minuta pre nego što procedite i popijete.

Tinktura od suručice

Ovaj recept za tinkturu od suručice izvlači lekovita svojstva biljke sa alkoholom i glicerinom. Glicerin se dodaje u ovaj recept jer dobro izvlači tanine koji se nalaze u biljci. Ako izbegavate alkohol, možete uživati i u blagodetima suručice tako što ćete jednostavno napraviti čaj od ove biljke.

Članak se nastavlja posle reklama

Sastojci:

  • 100 g suvog cveta suručice (otprilike 2 šolje)
  • 400 mililitara votke
  • 100 mililitara biljnog glicerina

Priprema: Stavite cvetove livade u teglu. Dodajte votku i glicerin u teglu i dDobro protresite. Pustite da se ovo macerira 4 do 6 nedelja i često ga proveravajte.
Možda ćete primetiti da dok cvetovi upijaju alkohol i glicerin, tečnost više neće pokrivati biljku. Da biste to popravili, možete uzeti čist kamen da pritisne biljke ili dodati još malo alkohola da prekrije biljku.

Kada završite sa maceracijom biljke, vreme je da procedite smešu kroz viđe slojeva čiste gaze. Tinkturu sipajte u čist staklene bočice boje ćilibara. Standardna doza je 1 do 2 ml tinkture, uzimano dva do tri puta dnevno (1 ml tinkture iznosi oko 20 kapi) razblaženih u čaši vode. Pije se sat vremena pre ručka.

Preventivne mere

Čaj je najčešće korišćeni oblik biljke, ali su dostupne i tinkture. Korišćenje suručice u umerenim količinama koje ne prelaze preporučene doze na etiketama proizvoda je verovatno bezbedno za zdrave odrasle osobe, ali imajte na umu da ne postoje naučni izveštaji o bezbednosti ili neželjenim efektima.

Najbolje je da razgovarate sa zdravstvenim radnikom pre nego što probate suručicu, posebno ako uzimate lekove ili narkotične lekove ili imate bilo kakva prethodna stanja.

Ako uzimate aspirin, budite oprezni sa biljkom, jer sadrži salicilnu kiselinu, aktivnu komponentu u aspirinu. A ako imate alergiju na aspirin ili preosetljivost na salicilate, izbegavajte suručicu u potpunosti.
Nema dovoljno istraživanja o bezbednosti livade kod dece ili osoba koje su trudne ili doje. Stoga bi ove grupe trebalo da ga izbegavaju.

Madeleine_Steinbach / gettyimages.com