Čuvarkuća ublažava upale i podstiče regeneraciju kože
Čuvarkuća se od davnina korisri za lekovitih čajeva, tinktura, kataplazmi, obloga, ali iz njih se može cediti i sok. Donosimo vam nekoliko interesantnih recepata.
Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) je sukulentna biljka poznata po svojoj sposobnosti da preživi u teškim uslovima i zbog toga je dobila ime koje znači “uvek živa”. Osim toga, čuvarkuća je simbol zaštite doma, pa se često može naći u baštama ili dvorištima kao dekorativna i korisna biljka.
Čuvarkuća u narodnoj medicini
U tradicionalnoj medicini čuvarkuća se koristi zbog svojih lekovitih svojstava. Međutim, čak i sitraživanja pokazuju da čaj od listova deluje diuretično i podstiče izlučivanje mokraće, pa se može koristiti za suzbijanje cistitisa, ali i tegoba izazvanih kamenom u bubrezima, čije razlaganje podstiče.
Osim toga, ovaj napitak deluje i antibakterijski i antiseptično, pa je pogodan za ublažavanje faringitisa, ali i povišene temperature. Jača i imunitet, staje na put menstrualnim tegobama i grčevima… Poboljšava i rad creva, čisteći ih od toksina i drugih nečistoća, te tako sprečava moguće upale i dijareju.
Čuvarkuća je mlem za kožu
Sok iz listova čuvarkuće deluje vrlo slično onom od aloje – umiruje i rashlađuje, pa je pogodan za sanaciju različitih kožnih tegoba. Zapravo, ova biljka smatra se jednim od najučinkovitijih prirodnih sredstava protiv opekotina od sunca, crvenila, promrzlina, ujeda insekata, a deluje i protiv otoka, posekotina, ogrebotina, kurjih očiju i upalnih stanja, poput akni.
Doprinosi i lepšem izgledu kože, jer je hidrira, omekšava i čini da ona izgleda svežije i zategnutije. Sok iz listova pomešan s medom koristan je i u slučaju tegoba sa sluzokožom usne duplje. Takođe, od listova se može spravljati i čaj, a zatim koristiti kao vodica za ispiranje.
Čuva sluh
Za razbijanje ušne masti najbolje je upotrebljavati lekarski preporučene sprejove, ali i sok od čuvarkuće dobra je prva pomoć. Nagnite glavu, pa dve-tri kapi iz sveže isceđenog lista čuvarkuće nakapajte u uho i ostanite u tom položaju nekoliko minuta, da tečnost prodre u uho. Takođe, možete natopiti komadić vate sokom od ove biljke, pa to staviti u otvor ušnog kanala (nemojte gurati da ne povredite uho) i ostaviti da deluje bar pola sata. Svakako, poželjno je konsultovati lekara, te nikako ne koristiti čuvarkuću u slučaju ozbiljnih infekcija ili krvarenja iz uha i sl.
Tonik za bubrege
Odgovarajuću čistu staklenu bocu napunite do jedne trećine opranim svežim i usitnjenim listom čuvarkuće, pa to prelijte rakijom gotovo do vrha. Ostavite da odstoji tri nedelje na tamnom i suvom mestu. Potom, procedite kroz gazu, pa koristite: deset kapi pripravka razblažite u šolji mlake vode ili čaja, pa pijte to jednom dnevno, nedelju dana.
Protiv kurjeg oka
Svež, sočniji list čuvarkuće properite pod mlazom mlake vode, pa mu ogulite koru s jedne strane, Postavite ga na mesto na stopalu gde imate kurje oko i pričvrstite to flasterom. Ostavite list da deluje preko noći dok se odmarate, pa ga ujutro uklonite. Ponavljajte postupak svako veče, dva meseca ili do poboljšanja.
Za jači imunitet
Skuvajte šolju čaja od čuvarkuće. Kad se prohladi, prespite ga u staklenu teglu i sjedinite s pola šolje sirovog meda i trećinom šolje soka od sveže isceđenog limuna, a zatim sve dobro promešajte. Potom odložite to u frižider i ostavite da odstoji nekoliko sati. Svakog dana uzimajte po kašiku pripravka, na prazan želudac, pola sata pre doručka, jer će to podstaći čišćenje čitavog organizma. Iskoristite u roku od nedelju dana. Kuru upražnjavajte dva-tri puta godišnje.
Za saniranje opekotina
Nekoliko svežih listova čuvarkuće poparite sa 300 ml vrele vode, pa ostavite to da odstoji 15 minuta. Kad se malo prohladi, čistu pamučnu tkaninu natopite preparatom, pa je stavite na iritirano mesto i ostavite da deluje dvadesetak minuta.
Napomena
Upotreba pripravaka ne savetuje se deci, trudnicama, dojiljama. Osobe koje boluju od određenih zdravstvenih tegoba ili piju lekove, neka najpre potraže savet lekara. Sa količinama nikada ne treba preterivati. U slučaju nuspojava poput proliva, povraćanja ili alergijih reakcija, prestati s upotrebom.