POST NIJE UVEK LEKOVIT
Tijana Mladenović, nutricionista i sertifikovani specijalista za naprednu sportsku ishranu savetuje zašto je dobro da jedete kiseli kupus, pasulj i...
Osamdeset posto današnjih lekova sintetiše se iz biljnih sirovina, oko deset posto iz mineralnih sirovina i deset posto iz drugih bioloških materija (gljive, bakterije , organi i tkiva životinja i slično). To je dovoljan razlog da lekar obrati pažnju na lekovito bilje. Još kada znamo da je bilje jeftino, ukusno i odlično preventivno sredstvo, uglavnom bez neželjenih dejstava, lako i sigurno za spremanje i upotrebu, vidimo da je Bog bio veoma darežljiv stvarajući i ovo čudo prirode – kaže dr Aleksandar Ristić, lekar u službi Kućnog lečenja i nege u Domu zdravlja u Užicu, koji na svom i na iznajmljenom imanju proizvodi različite lekovite biljke i pravi zdrave napitke, ulja i hranu. U poljoprivredu kaže da je ušao zbog nauke. Ono što je njega kao lekara inspirisalo jesu biljke koje danas niko ne koristi, a ranije su masovno bile u upotrebi u prevenciji bolesti.
Koje lekovite biljke ste prvo počeli da sadite i zašto?
– Proučavajući kako da snizimo masnoću u krvi, pre više od petnaest godina pratili smo na dobrovoljcima (i sebi, naravno) delovanje raznih neškodljivih biljaka, i to: čičoku, koren maslačka, sremuš, prah suve bukovače.
Pročitajte više u 156. broju Magičnog bilja