21.11.2024
Bobice kleke sadrže osamdeset antioksidansa, mogu sprečiti čak i najteža oboljenja, ali i suzbiti upale, ublažiti bore i usporiti starenje. Obiluju terpinenom, koji stimuliše filtraciju bubrega i rad bešike.
Zbog obilja dragocenih sastojaka, kleka sanira gotovo svaku boljku. A kako i ne bi, kad je prava riznica flavonoida, vitamina C, tanina, terpentina, esencijalnih ulja. Bobice kleke sadrže preko osamdeset antioksidansa, što ih svrstava u sam vrh liste najlekovitijih biljaka.
Lekovite bobice kleke
Zahvaljujući tome, sprečavaju čak i najteža oboljenja, suzbijaju upale, ublažavaju bore i usporavaju starenje. Konzumira se u formi čajeva, dok se bobice mogu žvakati ili koristiti za spravljanje tinktura, masti, uljanih preparata. Osim lekovitih svojstava, kleka se može primenjivati i kao začin u kuhinji, naročito za jela od mesa.
Bobice kleke olakšavaju varenje
Budući da zimi jedemo masniju i kaloričniju hranu, želudac ima pune ruke posla. Da biste mu pomogli da obavlja svoj posao valjano, sosovima, marinadama i jelima od mesa dodajte malo istucanih bobica kleke. One podstiču lučenje žuči, probavnih enzima i želudačnih sokova, stimulišu apetit, poboljšavaju varenje i ublažavaju nadutost i grčeve. Osim toga, mogu vam pomoći ako imate čir na želucu, kandidu, crevne parazite i višak loših bakterija u crevima.
Recept: Pomešajte kašičicu istucanih bobica kleke i kašičicu semenki komorača, pa sve to prelijte šoljom ključale vode i ostavite da odstoji poklopljeno pola sata. Procedite i popijte pola sata pre jela.
Za zdravlje bubrega
Bobice kleke poznate su po svom snažnom diuretskom dejstvu. Obiluju sastojkom terpinenom, koji stimuliše filtraciju bubrega, rad bešike i znojnih žlezda, što doprinosi efikasnijem eliminisanju škodljivih bakterija, toksina, viška soli i vode. Na taj način sprečava se formiranje kamena u bubregu, kao i ostalih poremećaja, u koje spadaju giht i artritis.
Kura za jačanje bubrega
Nabavite sveže bobice kleke. Prvog dana tretmana pojedite četiri komada odjednom, ili po jednu bobicu ujutru, u podne, posle podne i uveče. Narednih jedanaest dana povećavajte dozu za po jednu bobicu. Unos ravnomerno rasporedite na tri ili četiri doze dnevno. Nakon svake konzumacije popijte šolju mlake vode. Kad dostignete dnevni maksimum od 15 bobica, količinu postepeno smanjujte za jednu bobicu, dok ne dostignete početnu dozu od četiri bobice. Tretman praktikujte dvaput godišnje u trajanju od 24 dana.
Pomažu u snižavanju šećera u krvi
Bobice kleke neki nazivaju i „prirodni insulin“, i to zahvaljujući sastojcima koji deluju slično kao ovaj hormon. Ne samo što snižavaju nivo šećera u krvi već i podstiču pankreas da luči insulin. Stoga se i preporučuju obolelima od dijabetesa, jer im mogu biti od velike pomoći u kontrolisanju šećera u krvi.
Recept: Pomešajte po 25 g istucanih bobica kleke, korena maslačka, mahuna pasulja i nevena, pa kašičicu mešavine prelijte šoljom ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno pola sata. Procedite i popijte pola sata pre jela. Pijte dve do tri šolje čaja dnevno.
Tinktura od bobica kleke za jačanje imuniteta
Ubacite u staklenu flašu 200 g usitnjenih bobica kleke i prelijte to s pola litra šljivovice. Zatvorite i ostavite da odstoji šest nedelja na sobnoj temperaturi (svakodnevno promućkajte). Procedite i uzimajte dva-tri puta dnevno po pola kašičice tinkture rastvorene u šoljici vode.
Mere opreza
Iako su veoma lekovite, bobice kleke ne smeju koristiti osobe s oslabljenim rad bubrega. Trebalo bi da ih izbegavaju trudnice, jer mogu izazvati kontrakcije i oštećenje ploda.
Takođe, trebalo bi da ih izbegavaju osobe koje uzimaju razne lekove. Zato se pre upotrebe kleke, obavezno se posavetujte s lekarom.
Andreas Steidlinger / gettyimages.com