Zaslađivači sa niskim sadržajem šećera mogli bi pomoći u kontroli težine bez štetnih efekata

by | 23.03.2024
Zaslađivači sa niskim sadržajem šećera moglo pomoći u kontroli težine bez štetnih efekata

Nova studija sugeriše da zaslađivači sa malo kalorija ili bez njih mogu pomoći u gubitku težine bez povećanja rizika od dijabetesa ili srčanih bolesti. Takođe, smanjuju želju za slatkim.

 

Novo istraživanje sugeriše da bi zamena šećera zaslađivačima sa malo kalorija ili bez njih mogla pomoći u kontroli težine nakon brzog gubitka težine bez povećanja rizika od dijabetesa ili srčanih bolesti.

Zaslađivači pomažu u gubitku težine

Jednogodišnje ispitivanje je pokazalo da su odrasli koji su koristili zaslađivače imali veće zadovoljstvo ishranom, poboljšali raspoloženje i smanjenu želju za slatkom hranom.

Studija, koja je prikladno nazvana projekat SVEET, takođe je otkrila da je konzumiranje zaslađivača i pojačivača slatkoće (S&SE) u korelaciji sa povećanim zadovoljstvom ishranom, poboljšanim raspoloženjem, smanjenom žudnjom i smanjenom eksplicitnom preferencijom za slatkom hranom kod odraslih.

Kako zaslađivači utiču na gubitak težine?

Projekat SVEET uključivao je jednogodišnje ispitivanje da bi se videlo da li upotreba zaslađivača kao dela zdrave dijete sa niskim sadržajem šećera može da unapredi kontrolu težine nakon brzog gubitka težine.

Istraživači su angažovali 341 odraslu osobu sa prekomernom težinom ili gojaznošću i 38 dece sa prekomernom težinom iz Danske, Španije, Grčke i Holandije.

Tokom prva dva meseca studije, odrasli su sledili niskokaloričnu ishranu sa ciljem da izgube najmanje 5% svoje težine, dok je deci savetovano da održavaju svoju težinu.

U narednih 10 meseci, učesnici su bili podeljeni u dve grupe:

Grupa A: Ispitanici su sledili zdravu ishranu sa manje od 10% kalorija iz dodatog šećera i bilo im je dozvoljeno da konzumiraju hranu i piće sa zaslađivačima.

Grupa B: Ispitanici su pratili istu zdravu ishranu, ali bez zaslađivača.
Tokom čitave studije, učesnici su popunjavali upitnike o svojoj ishrani, navikama u ishrani, fizičkoj aktivnosti i kvalitetu života.

Njihova težina, telesne mere i markeri za dijabetes i srčana oboljenja takođe su mereni na početku i posle 2, 6 i 12 meseci.

Ohrabrujući rezultati

Nakon 6 meseci intervencije naučnici su otkrili da je grupa koja je uključivala zaslađivače i zamene za šećer imala veće zadovoljstvo ishranom, pozitivnije raspoloženje i manje želje za slatkom hranom.

Nakon 12 meseci grupa koja je izbegavala zaslađivače i zamene za šećer pokazala povećanu naklonost prema drugoj slatkoj hrani koja sadrži kalorije.

Pored toga, grupa koja je koristila zaslađivače imala je nešto bolje održavanje težine nakon godinu dana od grupe bez zaslađivača.

Takođe, naučnici su otkrili da su učesnici koji su uključivali zaslađivače tokom studije imali tendenciju da ih gledaju pozitivnije na zdravstvene rezultate do kraja. Nasuprot tome, oni koji izbegavaju zaslađivače postali su manje pozitivni prema veštačkim zaslađivačima i nešto pozitivniji u pogledu bezbednosti šećera.

Pored toga, istraživači nisu pronašli značajne razlike u markerima za dijabetes i srčane bolesti između ove dve grupe.

Da li treba da koristite alternative za šećer za gubitak težine?

Prirodni i veštački zaslađivači, kao što su aspartam, stevija i saharin, široko se koriste u industriji hrane i pića za smanjenje sadržaja šećera i prisutni su u raznim proizvodima kao što su bezalkoholna pića, deserti i hrana za doručak.

Međutim, u toku je debata o bezbednosti zaslađivača za ljudsko zdravlje i njihovom uticaju na apetit, kontrolu težine i gojaznost.

Ova studija sugeriše da bi uključivanje zaslađivača u zdravu ishranu sa niskim sadržajem šećera moglo pomoći u kontroli težine bez povećanja rizika od dijabetesa i srčanih bolesti, što je u suprotnosti sa drugim istraživanjima u ovoj oblasti.

Sistematski pregled koji je sprovela Svetska zdravstvena organizacija (SZO) sugeriše da zamena šećera zaslađivačima bez šećera možda neće efikasno pomoći dugoročnoj kontroli težine i potencijalno može povećati rizik od različitih zdravstvenih problema, uključujući dijabetes i bolesti srca.

Međutim, izveštaj SZO je priznao da postoji nedostatak dokaza koji povezuju zaslađivače sa ishodom bolesti, i još je potrebno više studija.

Štaviše, SZO je nedavno proglasila uobičajeni veštački zaslađivač, aspartam, potencijalnim kancerogenom za ljude, ali smatra da su potrebna dalja istraživanja o potencijalnom riziku od raka kod ljudi.

Uspešan gubitak težine može zavisiti od osećaja zadovoljstva

Iako su i dalje potrebna dalja istraživanja o dugoročnim zdravstvenim efektima zaslađivača, naučnici su primetili da pozitivni nalazi studije o zaslađivačima i zamenama za šećer mogu unaprediti opšte zadovoljstvo ishranom, pozitivno raspoloženje i osećaj kontrole nad žudnjom za hranom.

Andrii Bicher / gettyimages.com