Koja je veza između naglog povećanja telesne težine i poremećaja bubrega?
Fokalna segmentna glomeruloskleroza (FSGS) ukazuje poremećaja bubrega, a jedan od simptoma je, između ostalog i naglo povećanje težine. Fokalna ...
Vegansko ne znači a priori zdravo. Ono ima više motiva. Prvi i najvažniji je opšti – etički i ekološki koji zagovara nenasilje, zaštitu životinja, vode i vazduha. Veganska ishrana zasniva se i na biljnim, ali rafinisanim namirnicama, punim aditiva, škodljivim za pojedinca koji ih unosi. Takva hrana, koja se zasniva na industrijskom šećeru i pecivu, belom brašnu, ali i posnim slatkišima punim fruktoze iz kukuruznog sirupa, pravi je atak za ljudsko zdravlje – kaže za Magično bilje Nevena Veselinović, stručnjak za celovitu biljnu ishranu u medicinske svrhe.
Kada ste postali vegan i zašto?
– Već dvadeset godina ne jedem meso, nikada ga nisam volela, a skoro deceniju ne jedem ni ribu, ni mlečne prozivode. Oduvek sam bila pobornik celovitih namirnica i makrobiotike, ali je posna sarma moje mame za Nikoljdan presudila da otkrijem veliku ljubav prema ovakvoj vrsti ishrane. Ideja je postepeno sazrevala, ali sam je usvojila preko noći. Prestala sam da jedem kozji sir i u danu odlučila da ostavim i ribu i morske plodove i tek onda osvestila etički i ekološki princip koji se tiče svih nas.
Šta je najvažnije kad se hranite isključivo biljnom hranom?
– Najvažnije je shvatiti da biljna ishrana nije režim, niti zamena, već je prava, prirodna hrana koja poseduje apsolutno sve što je neophodno za ljudsko zdravlje. Prvenstveno, treba se hraniti raznovrsno. Obilje klica, mikrobilja i zeleniša, a posebno tamnozelenog lisnatog povrća, kako zbog gvožđa, vitamina B, tako i zbog amino-kiselina (brokoli ima sve esencijalne amino-kiseline), enzima i prirodnih probiotika i prebiotika, koje na taj način unosimo. To su alkalne namirnice koje potpomažu varenje hrane i usvajanje unetih minerala i vitamina.
Preporučujem pseudožitarice, kinou i heljdu, zatim lako svarljivo i proteinima bogato crveno sočivo. Ne zazirati ni od voća, ali birati ono antioksidansno i antikancerogeno – jabuke, maline, borovnice, zatim višnje, aroniju i brusnicu.
Piti puno tečnosti, do dva litra svakog dana, i dan započeti sa protivupalnom mešavinom koja pomaže varenje, a to je limunada sa dodatkom đumbira, kurkume, prstohvatom bibera i filtriranom vodom, bez teških metala i hlora.
Čime nahraniti telo u zimskom periodu?
– Jakom hranom za naše ćelije, a ne za digestivni sistem. To je hrana koja je bogata antioksidansima, pre svega namirnicama koje greju organizam iznutra.
Izbegavati obilje pomorandži i čaja od nane zimi jer menta, kao i ovaj agrum hlade organizam iznutra.
Kada su u pitanju citrusi treba birati limun i grejpfrut, od čajeva piti kamilicu i vranilovu travu i praviti potaže od povrća kuvanog na pari sa začinima poput majčine dušice, kurkume, kumina, karija i đumbira i praviti napitke sa dodatkom cejlonskog cimeta i karanfilića. Oni zagrevaju i ubrzavaju mikrocirkulaciju.
Kako smanjiti potrebu za slatkišima?
– Stomak je naš drugi mozak i od toga šta jedemo zavisi kako ćemo se osećati i za čim čeznuti. Aktivacija nervnih impulsa i komunikacija između mozga i organa zavisi od stanja minerala u organizmu, poput magnezijuma, natrijuma i kalijuma. Nedostatak vitamina B može da se manifestuje kroz želju za hlebom, manjak hroma kroz žudnju za slatkim, magnezijuma kroz volju za crvenim mesom. Umesto crvenog mesa, organizmu ponudite dve šake sirove golice dnevno, klice, mnogo pasulja i zeleniš da nadoknadite vitamin B.
Osnovno je, tokom odvikavanja od prejedanja i suzbijanja napada za slatkim, izbacivanje namirnica koje naglo oslobađaju šećer u krvi i dovode do njegovog naglog pada, što stvara promptnu žudnju za dopunom hrane i za slatkim. Najpre treba izbaciti kofeinske napitke, proste i rafinisane šećere zameniti složenim ugljenim hidratima koji ravnomerno i sporo oslobađaju energiju i lagano podižu nivo šećera u krvi, što nam dugotrajno daje energiju i drži nas sitim. U složene ugljene hidrate spadaju celovite mahunarke, žitarice i zdravi slatkiši poput slatkog voća, ali ne u prekomernim količinama. Od dozvoljenih zaslađivača, tu su eritritol – alkoholni šećer sa nula kalorija koji ne ruinira desni, zatim brezin šećer – ksilitol, javorov sirup i mala količina organskog pirinčanog slada. Nikako sirup od agave koji mnogi smatraju zdravijom zamenom. Ovaj sirup jetra ne sintetiše i gori je od belog šećera.
Šta je nutritivni odmor za želudac?
– Nutritivni odmor je hrana koja čisti organizam. To su, pre svega, tečni obroci, najčešće hladno ceđeni sokovi koji bi trebalo da sadrže kombinaciju zeleniša i antioksidantnog voća, više povrća i manje voća. Takva hrana je transfuzija za organizam – ulazi direktno u krvotok, stvara acidobaznu ravnotežu i snabdeva organe hranljivim sastojcima. Tako mozak dobija signal da smo siti, ne aktivira se želudac, a krv počinje da snabdeva organe i snaži naš imuni odgovor.
Na koji način celovita biljna ishrana može da pomogne kod alergija, ekcema, loše cirkulacije?
– Pre svega zamenom hrane koja pravi acidobaznu neravnotežu (meso, prerađevine, zatim mleka koje razblažuje želudačnu kiselinu i ometa apsorpciju kalcijuma) hranom koja uspostavlja ravnotežu. Na taj način organizam se obogaćuje digestivnijim enzimima i dobrim bakterijama zahvaljujući kojima se apsorbuju minerali i vitamini. Tako se oslobađamo tih naizgled nerešivih problema koji se kod većine prvenstveno ogledaju na našem najvećem organu koji je i prva linija odbrane od spoljnih i unutrašnjih neprijatelja – na koži.
Kakvu ishranu predlažete kod srčanih bolesnika?
– Bubrezi su tamnocrvene boje i prepuni krvnih sudova, što jasno ukazuje na njihovu tesnu povezanost sa srcem. Bubrezi obožavaju biljnu hranu i opšte je poznato da bubrežni bolesnici ne smeju da unose proteine životinja, a da ih biljni regenerišu. Ta uzročno-posledična veza između bubrega i srca jasno ukazuje da zdravi bubrezi znače i zdrav kardiovaskularni sistem. Dakle, odgovor leži u celovitoj biljnoj ishrani. Holesterol se smanjuje izbacivanjem rafinisanih masti, rafinisanih šećera, kafe i masne hrane, a dodavanjem lanenih semenki, semena konoplje koje ima idealan odnos omega 3 i omega 6 masnih kiselina. Jaje ima 1000 jedinica holesterola, a biljna hrana 0. Iako, recimo, neko izbegava žumance pa jede samo belance, treba da zna da se otrovna živa vezuje baš za belančevine koje se i do osamdeset odsto talože u belancu jajeta. To višestruko opterećuje jetru, čija je jedna od uloga upravo učešće u metabolizmu masti.