06.12.2024
Može li se trihomonijaza lečiti prirodnim lekovima? S obzirom na složenost ove polno prenosive infekcije, mnogi ljudi traže rešenja kako bi zaustavili njene simptome i sprečili ozbiljnije probleme.
Treba napomenuti da je medicinski pristup neophodan. Iako neki domaći lekovi mogu doneti određeno olakšanje, često je neophodno davati lekove na recept kako bi se suočili sa parazitom koji uzrokuje ovu patologiju. Reći ćemo vam više o tome.
Šta je trihomonijaza?
Trihomonijaza je polno prenosiva infekcija uzrokovana parazitom Trichomonas vaginalis. Može da utiče i na muškarce i na žene, iako je češći kod žena. Prenos se dešava putem genitalnog kontakta, bilo tokom vaginalnog, analnog ili oralnog seksa.
Simptomi i lečenje medikamentima
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuju da samo 30% slučajeva ima simptome. Kod žena, posebno, simptomi obično uključuju vaginalni miris, iritaciju, svrab i peckanje tokom mokrenja. Pored toga, vaginalni iscjedak ima tendenciju da postane beo, žućkast ili zelenkast.
Bez blagovremenog lečenja, infekcija izaziva zapaljenje genitalija i povećava rizik od zaraze drugim polno prenosivim infekcijama. Pored toga, u slučaju trudnica, to može dovesti do komplikacija kao što su mala porođajna težina ili prevremeni porođaj.
Zbog toga, kada se posumnja na stanje, potrebno je da se konsultujete sa lekarom da biste potvrdili dijagnozu. Ovo se obično potvrđuje fizičkim pregledom i laboratorijskim testovima. Zatim se preporučuje oralna primena lekova.Lekovi se mogu uzimati u jednoj dozi (megadoze), ili u malim dozama podeljenim na nekoliko dana. Neophodno je završiti ceo tretman da biste potpuno eliminisali parazit. Pored toga, seksualni partner takođe treba da primi lekove kako bi sprečio ponovnu infekciju.
Da li je moguće lečiti trihomonijazu prirodnim lekovima?
Postoje neki prirodni lekovi koji mogu poslužiti kao dopuna za minimiziranje simptoma infekcije. Oni ne zamenjuju medicinski pristup, ali anegdotski dokazi sugerišu da mogu pomoći u privremenom ublažavanju svraba, peckanja i upale. Pogledajmo bliže.
Sok ili ekstrakt nara
U tradicionalnoj medicini, sok ili ekstrakt nara je bio jedan od najčešće korišćenih dodataka za borbu protiv različitih vrsta infekcija, pre svega trihomonijaze kod žena. Pripisuju mu se antibiotska, antiparazitska i antiinflamatorna svojstva. Preporuka je da pijete 2 do 3 čaše soka od nara dnevno, tokom 1 nedelje.
In vitro i in vivo studija objavljena u Journal of the Egiptian Societi of Parasitologi objavila je da prečišćeni ekstrakt nara ima potencijal da inhibira rast parazita Trichomonas vaginalis. Ovi efekti su povezani sa obilnim sadržajem polifenola, masnih kiselina, sterola, terpenoida i aminokiselina.
Crni čaj
Crni čaj je jedan od popularnih lekova u lečenju trihomonijaze kod žena. Cenjen je zbog visokog sadržaja antioksidativnih i antiinflamatornih jedinjenja koja pomažu u kontroli infekcije. I, iako nije lek, ima potencijal kao dodatak da zaustavi rast parazita.
U istraživanju koje je podelio BMC Complementari Medicine and Therapies, ekstrakt ovog sastojka je pomogao u borbi protiv sojeva Trichomonas vaginalis otpornih na metronidazol. Najbolji deo? To nije uticalo na ravnotežu vaginalne flore.
Beli luk
Od davnina, beli luk se koristio kao pomoćno sredstvo u borbi protiv raznih vrsta infekcija. Konkretno, belom luku se pripisuju antibakterijska, antifungalna i antiprotozoalna svojstva. Što se tiče poslednjeg, uporedna studija je utvrdila da može pomoći u inhibiciji rasta Trichomonas vaginalis.
Konkretno, istraživači su ustanovili da komercijalni proizvod na bazi belog luka zaustavlja pokretljivost ovog mikroorganizma. Zbog toga ima terapeutski potencijal protiv trihomonijaze. Međutim, uprkos ovim nalazima, potrebne su dalje studije. Generalno, proizvod na bazi belog luka dolaze u tabletama ili pilulama. Obično se konzumiraju 2 ili 3 puta dnevno, 40 minuta pre svakog glavnog obroka.
m-gucci/ gettyimages.com