Sukraloza: 5 razloga da izbegavate ovaj veštački zaslađivač

by | 09.10.2023
Sukraloza: 5 razloga da izbegavate ovaj veštački zaslađivač

Sukraloza je veštački zaslađivač koji se širom sveta koristi u niskokaloričnim i dijetalnim namirnicama i pićima. Međutim, naučnici upozoravaju da može da izazove niz negativnih efekata.

Iako se sukraloza prodaje kao bolja alternativa šećeru, zdravstveni profil ovog sastojka je izazvao zabrinutost među istraživačima.

Sukraloza: Veštački zaslađivač koji treba izbegavati

Sukraloza je derivat hlorisane saharoze. To znači da se dobija od šećera i sadrži hlor. Pravljenje sukraloze je proces u više koraka koji uključuje zamenu tri vodonik-kiseoničke grupe šećera atomima hlora što pojačava slatkoću. Međutim, naučnici su otkrili neke zabrinjavajuće činjenice.

Članak se nastavlja posle reklama

Veštački zaslađivač sukraloza: Neželjeni efekti i opasnosti

1. Može izazvati dijabetes

Studija objavljena u časopisu Diabetes Care otkrila je da ako konzumirate sukralozu, rizik od razvoja dijabetesa je veliki. Prema studiji, dnevna konzumacija dijetalnog gaziranog pića bila je povezana sa 36 odsto većim rizikom od metaboličkog sindroma i 67 odsto većim rizikom od dijabetesa tipa 2.

To znači da je sukraloza među neočekivanim okidačima dijabetesa. Dakle, ako ste se pitali o bezbednosti sukraloze za dijabetes, jasan odgovor je da budete oprezni – to zapravo povećava rizik od ovog ozbiljnog stanja.

Članak se nastavlja posle reklama

2. Povećava rizik od sindroma iritabilnog creva i Kronove bolesti

Pre nekoliko godina, istraživač Ksin Kin, MD, Ph.D, sa Medicinske škole u Nju Džersiju otkrio je da konzumiranje sukraloze izaziva simptome IBS-a, ulcerozni kolitis i Kronovu bolest.

Članak se nastavlja posle reklama

Nedavna studija objavljena u Inflamatornim bolestima creva ukazuje da upotreba ovog veštačkog zaslađivača udvostručuje rizik od Kronove bolesti i može pogoršati antimikrobnu reaktivnost creva.

3. Oštećuje zidove creva

Da li sukraloza utiče na crevne bakterije? U suštini, da. Pošto telo ne može da svari sukralozu, ona putuje kroz ljudski gastrointestinalni put i oštećuje zidove creva, potencijalno izazivajući creva koja propuštaju. Studije su pokazale da ovaj sastojak značajno smanjuje korisne bakterije u crevima i povećava pH fekalija. To smanjuje količinu hranljivih materija koje creva mogu da apsorbuju.

4. Može stvoriti toksična jedinjenja kada se zagreje

Studija objavljena u Journal of Tokicologi and Environmental Health otkrila je da kuvanje na visokim temperaturama sa sukralozom može stvoriti opasne hloropropanole, potencijalno toksičnu klasu jedinjenja. Iako se sukraloza obično koristi u pekarskim proizvodima, studije pokazuju da se stabilnost veštačkog zaslađivača smanjuje kako se temperatura i pH povećavaju.

5. Povezan sa povećanjem telesne težine

Mislili ste da će vam upotreba sukraloze u kafi pomoći da izgubite težinu? Pa, ispostavilo se da studije na ljudima i laboratorijske studije na životinjama ukazuju na povezanost između upotrebe veštačkih zaslađivača i povećanja telesne težine.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim toga, upotreba veštačkih zaslađivača može povećati rizik od metaboličkog sindroma, dijabetesa tipa 2, hipertenzije i kardiovaskularnih bolesti. U mnogim slučajevima ne pomaže u gubitku težine.

Ako ste skloni da koristite sukralozu jer je to opcija bez kalorija i pokušavate da smršate, umesto toga, odlučite se za prirodne zaslađivače poput sirovog (neprerašenog) meda.

Članak se nastavlja posle reklama

Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.com na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.

AndreyPopov / gettyimages.com