Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Štitna žlezda: Kako poboljšati njenu funkciju prirodnim putem?

14.11.2023

Štitna žlezda kontroliše većinu metaboličkih procesa u telu. Pojedini kućni lekovi, odnosno naminirce mogu pomoći da se poboljša fukncija ove žlezde.

Štitna žlezda u obliku leptira zadužena je ua mnoge procese u telu – termoregulacija, hormonska funkcija i upravljanje težinom su samo neke od važnih funkcija ove žlezde.

Štitna žlezda: Kućni lekovi koji mogu da pomognu

Osoebe koji pate od problema sa štitnom žlezdom mogu pogledati kućne lekove kako bi se sveobuhvatnije pozabavili ovim problemom. Pre nego što pređemo na kućne lekove, objasnićemo osnovne razlike između hipertireoze i hipotireoze na osnovu njihovih simptoma:

Hipotiroidizam je stanje smanjene aktivnosti štitne žlezde, a ovo su najčešći sipmtomi:

  • Konstantni osećaj umora
  • Opadanje kose
  • Povećana težina
  • Problemi sa spavanjem
  • Osetljivost na hladnoću
  • Zatvor
  • Smanjeno znojenje
  • Smanjen broj otkucaja srca
  • Lomljivi nokti
  • Depresija i razdražljivost
  • Otečeno lice
  • Bolovi u zglobovima i mišićima
  • Osećaj usporenosti

 

Hipertireoidizam se odnosi na previše aktivnu štitnu žlezdu, a ovo su simptomi:

  • Umor i slabost mišića.
  • Tremor ruku.
  • Promene raspoloženja.
  • Nervoza i anksioznost.
  • Ubrzan srčani rad, nepravilan srčani rad,lupanje srca.
  • Suva i tanka koža.
  • Problemi sa spavanjem.
  • Povećana učestalost pražnjenja creva i dijareja.
  • Pojava strume na prednjoj strani vrata.

Ako imate neke od pomenutih simptoma, važno je da se obratite lekaru za pomoć jer su dijagnosatika i stručno vođenje od strane lekara neophodni. Takođe, kada je o kućnim lekovima reč, uvek se prvo konsultujte s lekarom. Ako koristite pojedine medikamente možda ne biste smeli da koristite pojdine kućne lekove. Iako prirodni, oni mogu da ometaju dejstvo medikamenata.

Štitna žlezda: Na koji način deluju pojedine prirodne metode

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje sadrže masne kiseline koje pomažu u boljem funkcionisanju štitne žlezde. Takođe, ako se uzima u nezagrejanom obliku, pomaže u gubitku težine, povećava metabolizam i uravnotežuje telesnu temperaturu.
Savet: S vremena na vreme koristite kokosovo ulje za redovno kuvanje ili pređite na njega u potpunosti ako vam se dopada ukus.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće pomaže u uspostavljanju hormonalne ravnoteže. Poboljšava metabolizam i pomaže u alkalizaciji organizma. Jabukovo sirće pomaže u regulisanju telesnih masti, izbacivanju toksina iz tela i apsorpciji hranljivih materija.
Savet: Kašićicu jabukovog sirćeta rablažite u čaši mlake vode.

Đumbir

Đumbir je bogat esencijalnim mineralima kao što su kalijum i magnezijum i pomaže u borbi protiv upale – jednog od primarnih uzroka problema sa štitnom žlezdom. Najlakše je popiti čaj od đumbira.
Savet: Dodajte prstohvat ovog začina u kuvano jelo, pečenje…

Vitamini B-kompleksa

Vitamini B-kompleksa pomažu u borbi protiv osnovnih uzroka problema sa štitnom žlezdom. Vitamin B12 je posebno važan u pomaganju osobama sa hipotireozom. Jaja, meso, riba, mahunarke, mleko i orašastih plodova u svakodnevnoj ishrani snabdeće organizam ovim vitaminom.
Savet: Napravite smoothie od bademovog mleka, malo soka od ananasa, isečenih banane i ananasa, kašike lanenog semena i uživajte!

Vitamin D

Nedostatak vitamina D može dovesti do problema sa štitnom žlezdom. Pošto ga telo može proizvesti samo kada je izloženo suncu, obezbedite da dobijate najmanje 15 minuta sunčeve svetlosti dnevno. Ovo će takođe dovesti do bolje apsorpcije kalcijuma i dobrog imuniteta.

Takođe, možete da konzumirate namirnice bogate vitaminom D: losos, skuša, mlečni proizvodi, sok od pomorandže i žumance. Ako je nivo vitamina D u telu veoma nizak, suplementi će biti neophodni. Međutim, treba biti oprezan i konsultovati se sa lekarom o doziranju jer previše vitamina u telu može biti štetno.
Savet: Ispecite file lososa sa mednom glazurom, poslužite sa šparglama.

 

https://magicnobilje.com/prirodno-lecenje/saznajte-sta-moze-da-uzrokuje-manjak-vitamina-d/

Bademi

Bademi sadrže selen koji je zdrava hranljiva materija za štitnu žlezdu. Takođe je veoma bogat magnezijumom koji poboljšava rad ove žlezde.
Savet: Pojedite pola šake badema kao užinu ili ih dodajte u kolače i smutije.

Mlečni proizvodi

Mleko, sir i jogurt su veoma korisni za štitnu žlezdu jer su bogati jodom, mineralom koji je neophodan za pravilno funkcionisanje štitne žlezde.
Savet: Svakodnevno jedite mlečne proizvode, ali budite oprezni ako imate intoleranciju na laktozu.

Pasulj

Pasulj je moćan izvor ishrane. Bogate je vlaknima, proteinima, esencijalnim mineralima i vitaminima. Takođe, sadrži antioksidanse i složene ugljene hidrate. Pomaže kod zatvora što je uobičajena nuspojava hipotireoze.
Savet: Potrudite se da barem jedno nedeljno jedete pasulj.

Jod

Još jedna stvar koja deluje na nepravilno funkcionisanje štitne žlezde jod – esencijalni mineral potreban hipofizi za formiranje tiroidnih hormona. Morske alge obično sadrže visoke koncentracije joda. Takođe, u ishranu treba da uključite i jodiranu so.
Savet: Barem jednom nedeljeno jedite morske aslge, bilo kao salatu ili pripremljene na naki drugi način.

Praiwan Wasanruk / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.