06.12.2024
Preterano znojenje je ozbiljan problem svake treće osobe na svetu, ometa normalnu komunikaciju, posao i lični život. Tradicionalni tretman hiperhidroze podrazumeva upotrebu prirodnih sirovina – biljaka, dekocija…
Hiperhidroza je jedan od najčešćih oblika poremećaja znojenja. Iako je znojenje najvažnija funkcija ljudskog tela, njegovo prekomerno ispoljavanje donosi mnogo neprijatnosti, posebno tokom vruće sezone ili tokom teškog fizičkog napora.
Šta uzrokuje preterano znojenje?
Prekomerno znojenje je ozbiljan problem svake treće osobe na svetu, ometa normalnu komunikaciju, posao i lični život. Hiperhidroza nisu samo vlažne mrlje na odeći u leđima ili pazuhu, znojenje lica i znoj na slepoočnicama. Hiperhidroza je i stalni miris znoja, protiv kojeg su savremeni dezodoransi i antiperspiranti nemoćni.
Uzroci hiperhidroze mogu biti različiti, od stresa i anksioznosti do bolesti. Za borbu protiv ove nepoželjne pojave koriste se različite metode, od kojih je jedan tretman narodnim lekovima. Postoji mnogo narodnih dokazanih recepata. Lečenje obilnog znojenja kod kuće može znatno olakšati život pacijenta sa hiperhidrozom. Međutim, moramo imati na umu da rezultati od njih ne dolaze odmah, već tek nakon nekog vremena redovne upotrebe.
Preterano znojenje i biljni čajevi
Tradicionalni tretman hiperhidroze podrazumeva upotrebu prirodnih sirovina – biljaka, dekocija itd. U narodnoj medicini, u lečenju znojenja, koriste se lekovi za unutrašnju i spoljašnju upotrebu (sve vrste čajeva, odvara, infuzija i tinktura). Dobar efekat ima i kupanje sa raznim biljem, koje se može koristiti pojedinačno ili kombinovano.
Lečenje znojenja pazuha sa biljem može biti veoma efikasno, ovde je glavna stvar odabrati pravu biljku i dozu. Međutim, vredi zapamtiti da su narodni lekovi efikasni za niske i srednje nivoe hiperhidroze i samo uz redovnu upotrebu. U slučaju egzacerbacija i visokog nivoa hiperhidroze, neophodna je preliminarna konsultacija sa lekarom. Dakle, počnimo redom.
Kamilica
Kamilica ima mnogo lekovitih efekata koji su izuzetno korisni za telo. Poznata su antiinflamatorna, hemostatska, antiseptička i dezinfekciona svojstva ove biljke. Tinktura kamilice se koristi kao analgetik, sedativ, dijaforetik, antikonvulziv i holeretik. Kamilica sadrži sluz, proteine, desni, eterična ulja i gorčinu.
Zahvaljujući tome, kamilica je našla široku primenu u narodnoj medicini za prevenciju i lečenje raznih bolesti. Hajde da pogledamo kako se kamilica može koristiti za lečenje hiperhidroze.
Za pripremu rastvora kamilice potrebno nam je 6 kašika prethodno zgnječenih suvih cvetova. Cvetove kamilice prelijte sa dva litra ključale vode i ostavite da odstoji oko sat vremena. Zatim dodajte dve kašike sode i njome obrišite kožu na mestima jakog znojenja.
Preslica
Ova biljka je izuzetno bogata silicijumskim kiselinama, koje imaju snažno diuretičko i antiinflamatorno dejstvo. Preslicu su naši preci od pamtiveka koristili kao komponentu lekovitih preparata.
Danas je dokazano da preparati na njegovoj bazi uklanjaju jedinjenja teških metala (živa i olovo) iz organizma. Međutim, uz sve svoje prednosti, u velikim količinama preslica je otrovna i opasna za ljudski organizam.
Kako pripremiti tinkturu konjskog repa za borbu protiv hiperhidroze? Trava preslice se infuzira 10 dana u običnoj votki (ne alkoholu), u odnosu 1 deo biljke na 10 delova votke na suvom, tamnom i toplom mestu. Teglu s biljem treba periodično protresi. Nakon 10 dana, tinkturu procediti i sipati u čistu bočicu. Dobijenom tinkturom obrišite problematična područja kože pamučnim štapićem 2 puta dnevno.
Ali, zapamtite da i votka i sama biljka mogu izazvati iritaciju kože ili alergijsku reakciju, pa po prvi put namažite malu površinu kože iznad ručnog zgloba, na ruci. Ovo je neka vrsta alergijskog testa. Ako nema crvenila ili svraba, možete ga naneti i na pazuhe.
Hrastova kora
Hrastova kora blagotvorno deluje na pacijente sa hiperhidrozom, smanjuje i normalizuje znojenje. Ima anti-putrefaktivna, antiinflamatorna i adstringentna svojstva. Tajna ovog prirodnog iscelitelja leži u njegovom hemijskom sastavu. U kori ovog moćnog drveta možete pronaći puno korisnih komponenti.
Hrastova kora sadrži tanine, pektine, kiseline, ulja i proteine. Zahvaljujući ovom bogatom i jedinstvenom sastavu, hrastovu koru koriste ne samo narodni iscelitelji, već iu tradicionalnoj medicini. Preparati na bazi njega koriste se u lečenju zapaljenskih procesa, bolesti kože, sluzokože, larinksa, usne duplje i ždrela. Pored toga, hrastova tinktura se korsiti i u lečenju hiperhidroze.
Da biste pripremili tinkturu, potrebno je da skuvate jednu kašičicu hrastove kore u čaši ključale vode, dodajući sveže ceđeni sok od jednog limuna. Pamučnim štapićem namočenim u rastvor obrišite kožu na problematičnim mestima nekoliko puta dnevno. Pozitivan efekat se postiže zahvaljujući blagotvornom dejstvu kore limuna i hrasta na sekrecijske funkcije znojnih žlezda.
Žalfija
Listovi žalfije sadrže esencijalna ulja koja imaju antiinflamatorna i baktericidna svojstva. Osim toga, žalfija sadrži kamfor, vitamine B1, P, C, fosfornu kiselinu, tanine, alkaloide, nikotinsku kiselinu, paradifenol i još mnogo toga. Zbog činjenice da žalfija sadrži ženske fitohormone, preparati na bazi nje posebno su korisni za žene.
Tinkture se koriste u lečenju neplodnosti, poznate su podmlađujuće osobine žalfije. Upotreba tinktura i decokcija žalfije pojačava efekat u lečenju inflamatornih ginekoloških bolesti.
Dekocija žalfije je takođe popularna u lečenju hiperhidroze. Za pripremu potrebno je da sipate 2 kašike žalfije (osušene) u jednu čašu ključale vode. Neophodno je infuzirati dekociju oko sat vremena. Trebalo bi da uzimate 1/3 šolje 2-3 puta dnevno. Dekociju treba čuvati na hladnom mestu ne više od tri dana.
yacobchuk; mescioglu / gettyimages.com