21.11.2024
Donosimo vam korisne savete kako da prilagodite ishranu kada vam se desi ovaj problem
Zaista treba da pazite šta jedete kada imate dijareju jer će vam pažljivo balansirana ishrana pomoći da brže prevaziđete ovaj problem.
Pazite šta jedete kada imate dijareju
Trebalo bi da date prednost hrani sa rastvorljivim vlaknima kao što su beli hleb, beli pirinač i bela testenina. Takođe bi trebalo da uključite nemasno meso (kao što je piletina i riba) i voće bez kore (pošto kora može biti teška za varenje) u svoju ishranu. Ovahrana može pomoći u varenju, smanjiti pokretljivost creva i ublažiti bolove u stomaku.
U međuvremenu, da biste kontrolisali bol i retku stolicu, trebalo bi da izbegavate da jedete prerađenu hranu i masnu hranu, kao što su gotovi sosovi, pržena hrana, suvo meso, mleko i mlečni proizvodi. Takođe bi trebalo da izbegavate da jedete hranu koja može povećati proizvodnju gasova, kao što su pasulj, slanutak, brokoli i gazirana pića.
Prolivom se gubi mnogo tečnosti i zato je neophodno povećati unos tečnosti tako što ćete piti vodu, čaj i kokosovu vodu. Ovo može pomoći da se nadoknade izgubljeni elektroliti i spreči dehidracija.
Šta treba da jedete kada imate dijareju
Trebalo bi da dajete prednost hrani koja sadrži mnogo rastvorljivih vlakana i nemasnih proteina, kao što su:
- Oguljeno voće: Kruške, banane, jabuke, breskve i limun.
- Sveže povrće: Tikvice, celer, krompir, jam, šargarepa, patlidžan i špargle.
- Nemasni proteini: Poput piletine, bele ribe, jaja, tofua i nemasnih komada govedine
- Žitarice sa manje vlakana: Beli pirinač, beli hleba i bela testenina.
Pored toga, kokosova voda je odličan resurs za zamenu izgubljenog kalijuma i natrijuma. Ovi hranljivi sastojci su važni za mnoge telesne funkcije, ali se izlučuju u velikim količinama uz dijareju. Čaj od kamilice ima umirujuće dejstvo koje pomažu u varenju i ublažavaju nelagodnost.
Hrana koju treba izbegavati
Trebalo bi da izbegavate određene namirnice koje mogu da pogoršaju dijareju, kao što su:
- Masna hrana: Poput mleka i drugih mlečnih proizvoda, pržena hrana, puter i teška pavlaka
- Orašasti plodovi: Poput oraha, kestena, kikirikija i lešnika
- Integralne žitarice: Kao što je pirinač od celog zrna, testenina od celog zrna, hleb od celog zrna pšenice i ovsena kaša.
- Lisnato povrće: Zelena salata, rukola, kelj, spanać i blitva.
- Namirnice koje podstiču gasove: Pasulj, rotkvica, leblebija, brokoli, karfiol, kupus, sočivo, krastavac, slatki krompir i prokelj.
- Masno meso: Slanina, jagnjetina i svinjetina.
- Prerađena hrana: Kupovni sosovi, kečap , majonez i instant testenina.
- Začini: Bibera, kari, beli i crni luk.
- Suvo meso: Kobasica, pršuta, salama i mortadela.
- Slatkiši: Šećer, čokolada, kolačići, suvo i konzervirano voće
Trebalo bi da izbegavate i voćne smutije, jer oni sadrže visok nivo fruktoze, koja može da stimuliše kontrakcije creva i pogorša dijareju. Piće sa kofeinom takođe treba izbegavati tokom napada dijareje, jer mogu iritirati stomak i povećati labavu stolicu.
Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.cubes.rs na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.
Foto: Cavan Images / gettyimages.com