15.11.2024
Sindrom propustljivih creva povećava faktor rizika za razvoj drugih stanja, uključujući Kronovu bolest, alergije i autoimune i neurološke poremećaje. Saznajte kako možete da poboljšate stvari.
Sindrom propustljivih creva odnosi se na oštećenje crevne sluznice, pri kojem crevni sadržaj curi van creva. U zdravom crevu, čvrsti spojevi između epitelnih ćelija deluju kao čuvari vrata koji selektivno puštaju supstance unutra i van. Ali, ako se prostor između epitelnih ćelija olabavi, onda toksini, molekuli hrane i patogeni mogu da prođu kroz njih. Ovo može dovesti do upalnih bolesti creva ili drugih stanja.
Sindrom propustljivih creva: Zašto nastaje i šta može da pomogne
Mnogi faktori doprinose propuštanju creva, uključujući hemikalije, osetljivost na hranu, patogene i oštećenje GI trakta. Jednom kada se čvrsti spojevi epitelnih ćelija olabave, to pokreće kaskadu drugih stanja u telu. Ovo se može desiti postepeno ili iznenada. Genetika takođe može uticati na to da li će osoba dobiti ovaj poremećaj.
Simptomi
Pošto creva koja propuštaju dozvoljavaju toksinima da uđu u krvotok, javlja se širok spektar efekata na telo. Neki od problema i simptoma za koje se zna da se javljaju zajedno sa curenjem creva uključuju:
- Alergije na hranu i astma
- Kardiovaskularni problemi
- Metabolički poremećaji
- Depresija, anksioznost ili poremećaji raspoloženja
- Probavne tegobe
- Preterani zamor
- Magla mozga
- Bol u zglobovima
Pored ovih simptoma, postoje još neki faktori koji mogu da utiču na ovaj sindrom:
Loša ishrana: Jedna studija je utvrdila da ishrana i te kako može doprineti ovim simptomima. Pojedine namirnice mogu doprineti simpromima. To je pre svega ishrana bogata mastima i ugljenim hidratima. Dolazi do veče stope toksina koji cirkulišu u krvi.
Šećer: Kao i veštački zaslađivači mogu da izazovu prekomerni rast bakterija u crevima i gubitak proteina u čvrstom spoju.
Gluten: Doprinosi iritaciji GI trakta, propustljivosti creva i atrofiji resica kod ljudi koji su osetljivi na gluten.
Aditivi: Nekoliko od njih, uključujući emulgatore, rastvarače i određene enzime, pokazalo se da doprinose sindromu propuštanja creva.
Infekcije i toksini: Virusne infekcije i toksini u vazduhu, hrani i vodi (pesticidi, fungicidi, insekticidi i herbicidi), kao i toksične hemikalije koje se nalaze u kućnim i higijenskim proizvodima.
Alkohol: Velike količine alkohola mogu da dovedu do ciroze jetre i neuhranjenosti, što je povezano sa crevima koja propuštaju.
Hronični stres: Studije pokazuju da i psihički i fizički stres ugrožavaju integritet crevne barijere.
Sindrom propustljivih creva: Prirodna rešenja
Na sreću, postoje neka prirodna rešenja koja mogu da olakšaju simtome. Zdrava ishrana jedna je od najefikasnijih mera. Neke namirnice pomažu crevima koja propuštaju, uključujući fermentisanu hranu koja sadrži prirodne probiotike. Većina povrća bez skroba sadrži visok nivo antioksidanasa i vlakana koja olakšavaju iritaciju varenja.
Jedna od najpopularnijih dijeta sa propusnim crevima je FODMAP dijeta. Zabranjeni su mleko, jogurt, sladoled, pšenični proizvodi kao što su hleb, pšenične pahuljice, pasulj, sočivo, špargla, artičoka, beli i crni luk, jabuke, breskve, kruške, trešnje i višnje.
Namirnice koje su poželjne su povrće: cvekla, paprike, brokoli, prokelj, šargarepa, kukuruz, celer, vlašac, krastavac, čili papričica, patlidžan, endivija, komorač. Tu su i spanać, grašak, kelj, zelena salata, praziluk, paradajz i tikvice. Od voća se savetuje avokado, banane, borovnice, dinja, mandarine, maline i papaja.
Paleo dijeta, koja je bogata mesom, ponekad se preporučuje za poboljšanje simptoma varenja. Istraživanja sugerišu da kolagen, protein iz životinja, može pomoći u regenerisanju čvrstih spojeva.
Suplementi
Postoji nekoliko biljaka i dodataka koji mogu poboljšati zdravlje creva i ublažiti simptome propustljivih creva:
Vitamin D: Nekoliko studija je otkrila da suplementacija vitaminom D3 smanjuje broj bakterija koje prolaze kroz propusnu epitelnu barijeru i poboljšava čvrste spojeve.
Probiotici: Preporučuje se probiotik sa više sojeva. Digestivni enzimi takođe podržavaju celokupno varenje.
L-glutamin i kurkumin: Podržavaju crevnu sredinu tako što smanjuju iritaciju i oksidativni stres koji slabi čvrste spojeve.
Aloe vera: Poznato je aloe vera da smanjuje nivoe lučenja želudačne kiseline, a takođe poboljšava ravnotežu crevnih mikroba.
Cink: Jača imuni sistem i funkciju čvrstih spojeva u crevu. Jedna studija je otkrila da suplementacija sa cink sulfatom smanjuje nivoe laktuloze kod pacijenata sa Kronovom bolešću, što ukazuje da je cink poboljšao funkciju creva.
NataliaAlkema / gettyimages.com