21.11.2024
Potopite ječam u vodu, ostavite da prenoći i popijte
Ječam je žitarica koja obiluje vitaminima B kompleksa, magnezijumom, manganom, selenom, cinkom, proteinima, dijetalnim vlaknima, a sve ovo možete da iskoristite ako napravite ječmenu vodu.
Možete je piti samostalno ili dodati je salatama, varivima, barenom povrću.
Evo zašto je dobro piti ječmenu vodu:
Pomaže kod urinarnih infekcija
Odličan je diuretik i pomaže funkcionisanje urinarnog trakta. Pozitivno utiče na rad bubrega i ima deluje protivupalno.
Podstiče mršavljenje
Sadrži dosta vlakana i održava nas sitim duže vreme. Pored toga, ubrzava metabolizam. Da biste ubrzali mršavljenje, pijte tri čaše ječmene vode na dan.
Može da snizi holesterol
S obzirom da sadrži dosta nerastvorivih vlakana, može da reguliše nivo lošeg holesterola u krvi i tako pozitivno utiče na kardiovaskularno zdravlje.
Pomaže varenje
Alkalne je prirode, bogata vlaknima, te pomaže kod opstipacije, hemoroida i gastritisa. Preporučuje se i kod dijareje, kako bi se nadoknadila izgubljena tečnost i vratila ravnoteža elektrolita.
Neguje kožu
Pomaže u izbacivanju toksina iz organizma i time kožu održava zdravom i blistavom. Ječam sadrži azelaik, sastojak koji efikasno deluje protiv akni i smanjuje upale. Ječmenu vodu možete koristiti i kao masku. Nanesite je na lice, ostavite da deluje deset minuta, pa isperite.
kako se pravi ječmena voda
Isperite ječam pod mlazom vode, potopite i ostavite da stoji u vodi najmanje četiri sata, najbolje bi bilo preko noći, pa procedite.
Pomešajte šolju ječma i tri-četiri šolje vode, kuvajte dok ne počne da ključa, zatim smanjite, poklopite i kuvajte na laganoj vatri oko četrdeset i pet minuta, ili dok zrna ne omekšaju.
Ostavite da se ohladi, procedite i pijte jednu do dve šolje na dan. Ukoliko želite da poboljšate ukus, dodajte malo limunovog soka ili meda. Ječmenu vodu možete dodati salatama, varivima, barenom povrću.