Muči vas kandida? Rešite se uporne gljivice uz zelje i ojačajte imunitet

by | 12.07.2024
Muči vas kandida? Rešite se uporne gljivice uz zelje

Nekada treritano kao „hrana za siromašne“, zelje je danas popularan zeleniš. Smanjuje upale, jača imunitet, bori se sa kandidom i sprečava zatvor.

Zelje je samonikla biljka čiji su listovi sastojak nekoliko poznatih recepata, vekovima se koristila u ishrani ljudi. Ono što nije toliko poznato je njena lekovitost u poboljšanju imuniteta, dok se sveži listovi koriste za lečenje opekotina, upala i infekcija na koži, svraba i uboda insekata.

Zašto je zelje dobro?

Iako je slabo proučeno u odnosu na koprivu, zelje može obezbediti impresivne prednosti, od kojih većina dolazi iz njegove kulinarske upotrebe. Ali, ono ima i određena lekovita dejstva.

Zelje može da pomogne za pojedine tegobe

Zelje je pre svega, moćan diuretik, što ga čini idealnim za detoksikaciju. Osim toga ono snabdeva telo  važnim hranljivim materijama kao što su gvožđe, magnezijum, male količine kalijuma, kalcijuma i neverovatne količine vitamina A i C.

Zelje (Rumex acetosa), poznato i kao kiseljak  ima nekoliko lekovitih svojstava koja mogu pomoći u borbi protiv infekcija, uključujući kandidozu (infekciju izazvanu gljivicom Candida). Evo kako zelje može biti korisno:

Zelje pomaže u borbi protiv kandide

Zelje sadrži bioaktivne spojeve sa antimikrobnim svojstvima koja mogu pomoći u suzbijanju rasta gljivica kandide.  Antioksidansi prisutni u zeljama pomažu u jačanju imunološkog sistema i borbi protiv slobodnih radikala, što može poboljšati otpornost organizma na infekcije.

Zelje je bogato vlaknima koja podržavaju zdravu probavu. Dobra probava može pomoći u održavanju balansa mikrobiote creva, što je ključno za sprečavanje prekomernog rasta kandide. Zelje ima diuretička svojstva koja pomažu u izbacivanju toksina iz organizma, što može indirektno pomoći u smanjenju simptoma kandidoze.

Laksativ koji ublažava zatvor

U umerenim količinama, zelje ima blage do jake i efekte čišćenja, zavisno od osobe do osobe. Ako vašoj ishrani nedostaje lisnato povrće ili zelje posebno, onda ćete možda želeti da izbegnete veće porcije zelja jer može izazvati dijareju.

Za ostale, zelje ublažava zatvor u roku od nekoliko sati i ako se konzumira redovno pomaže u čišćenju creva i postavljanju normalnog toka varenja. Kaša od semena zelja je takođe veoma efikasan diuretik i laksativ.

Takođe, kako je dobar izvor magnezijuma i kalijuma (elektrolita), zelje pomaže u vraćanju prirodne ravnoteže tečnosti u telu kod osobe koja je izgubila tečnost kao rezultat dehidracije zbog dijareje. Naime, 100 g sirovog lišća od zelja sadrži 20% od preporučenog dnevnog unosa magnezijuma i oko 7% kalijuma. Prikom kuvanja imajte u vidu da će se listovi zelja smanjiti na 1/4 svoje prvobitne zapremine.

Jača imunitet i smanjuje upalu

Snažne antibakterijske i antiupalne osobine zelja potiču iz visokog sadržaja vitamina C (oko 100 g lišća zelja sadrži oko 80% preporučenog dnevnog unosa  ovog vitamina) , koji se  može porediti sa onim iz pomorandže. Međutim, kuvanje lišća u velikoj meri smanjuje njegov sadržaj vitamina C. Na sreću, mlado lišće zelja može se korisititi kod pravljenja salate.

Kako koristiti kao lek?

Čaj od zelja: Priprema se tako što se jedna do dve kašike svežih ili suvih listova zelja prelije vrelom vodom. Ostavite da stoji 10-15 minuta, procedite i pijte 2-3 šolje dnevno.

Sok od zelja: Sveže listove zelja možete koristiti za pravljenje soka. Pomešajte sok od zelja sa drugim povrćem ili voćem za bolji ukus. Pijte jednu do dve čaše dnevno.

Salate i supe: Sveže listove zelja možete dodati salatama, supama ili drugim jelima. Redovna konzumacija može pomoći u jačanju imunološkog sistema i borbi protiv kandide.

Napomena:
Pre nego što počnete sa konzumacijom zelja ili bilo kojeg drugog biljnog leka, savetujte se sa lekarom, posebno ako imate hronična oboljenja ili uzimate druge lekove. Preterana konzumacija zelja može dovesti do problema sa bubrezima zbog sadržaja oksalata, pa je važno pratiti preporučene doze.

id-art / gettyimages.com