Ako se javi bol i osećaj težine u želucu, jedite ovu hranu!
Ako osećate bol i osećaj težine u želucu, prvi izbor su fermentisani mlečni proizvodi i bareno povrće. Mlečna kiselina podstiče stvaranje zdrave ba...
Suva i iritirana koža postaje još veći problem tokom zimskih meseci. Pojedine namirnice mogu da vam pomognu da ublažite simptome.
Suva i iritirana koža propraćena srvabom sigurno nije ugodan osećaj, naročito tokom ovog perioda. Boravak u toplim prostorijama i isušen vazduh mogu da buu okidač za ove simptome kod osoba s osetljivom kožom. Možda nećete morati da dodatno kupujete određene kreme i losione kako biste umirili kožu – spas možete pronaći i u kuhinji.
Prirodni, kućni lekovi mogu olakšati različite probleme sa kožom. Ali imajte na umu da je stručno mišljenje ipak najbolje. Recepti po principu „uradi sam“ mogu da budu alternativno rešenje. Međutim, imajte na umu da je važna kontinuirana, dobra nega – i koža će vam biti zahvalna. Pojedini dermatoli tvrde da ne mora uvek da bude prisutna skupa kozmetika za negu jer i neki prirodni sastojci imaju odlične efekte. Pogledajmo koje se to namirnice preporučuju.
Poznato je da se zeleni čaj koristi u antiejdžing tretmanima jer podmlađuje kožu. Osim toga, može da smanji upalu, deluje nežno i umirujuće za iritiranu i suvu kožu. Sastojak epigalokatehin-3-galat (EGCG) deluje kao antiinflamatorno i antioksidativno prirodno sredstvo. Zeleni čaj je takođe sastojak nekoliko tretmana keratoze pilaris (guščija koža).
Kako ga koristiti: Napravite jednostavan tonik. Pomešajte 1/4 šolje skuvanog zelenog čaja sa 1/4 šolje hidrolat hamamelisa. Ako želite, dodajte do 1/2 šolje ružine vodice. Pomešajte sastojke, sipatje u bocu sa raspršivačem i držite u frižideru 10 do 14 dana. Uveče posle tuđiranja nanesite ovaj sprej na telo.
Med je jedan od moćnih igrača majke prirode. Nije samo njegovo antibakterijsko i antiinflamatorno svojstvo u pitanju, već i antivirusno i antigljivično. To znači da može da se bori protiv upale i ubrzati proces zarastanja kože. Zahvaljujući flavonoidima, može biti korisan za akne ili fleke, što potvrđuju i naučne studije.
Kako se koristi: Za borbu protiv upale ili jako reaktivne kože, pomešate po jednu kašiku manuka meda, zelenog čaja (ili čaja od kamilice) i ulja slatkog badema. Smešu nanesite na iritirane delove kože. Takođe, možete da napravite i masku: pomešajte jednu kašiku manuka meda s maslinovim (ili bademovim uljem) i dodajte pire od pola avokda. Nanestite masku na lice, ostavite da deluje 20 minuta pre nego što je isperete mlakom vodom. Praktikujte ovo dva puta nedeljno. Nakon maske obavezno nanesite na lice hidratantnu kremu za suvu kožu.
Poznato je da ovsene kupke mogu da pomognu u slučaju suve i iritirane kože, kao i ekcema. To ne treba da čudi jer ima blage antiinflamatorne osobine.
Kako ga koristiti: Sameljite zrna zobi na električnom mlinu kako biste dobili fini prah. Dodajte taj prah u toplu kupku i banjajte se do 15 minuta. Radite ovo jednom nedeljno.
Bogata omega-3 masnim kiselinama, vitaminima B i vlaknima, soja ima antioksidativne i antikancerogene prednosti. Pokazalo se da soja smanjuje hiperpigmentaciju, povećava elastičnost kože, podržava ravnotežu sebuma i povećava nivo ćelijske vlage.
Kako ga koristiti: Napravite hidratantno, mlečni, lagani piling tako što ćete pomešati dve kašičice muškatnog oraščića u prahu, sa četiri kašike sojinog mleka i jednu do dve kašičice grčkog jogurta. Nanesite smesu na lice i nežno masirajte kružnim pokretima oko jedan minut pre nego što isperete mlakom vodom. Radite ovo jednom dnevno.
Ako tražite hidratantnu kremu za osetljivu kožu, kokosovo ulje je steklo slavu kao efikasan sastojak koji je podržan naukom.
Kako ga koristiti: Nanesite kokosovo ulje direktno na sve suve delove kože, uključujući lice i ostavite da deluje preko noći.