Da li znate šta je crni beli luk? Veruje se da štiti od moždanog i srčanog udara

by | 21.08.2024
Da li znate šta je crni beli luk?

Crni beli luk se dobija fermentacijom. Naučnici tvrde da donosi mnoge zdravstvene koristi od jačanja imunitra do smanjenja rizika kardiovaskularnih oboljenja. 

Beli luk je nazvan superhranom, za ovu fermentisanu veriju se veruje da je još bolja. Saznajte kako može da doprinese zdravlju.

Šta je crni beli luk?

Crni beli luk je jednostavno običan beli luk koji je fermentisan. Ovo potamni čenove koji poprimaju teksturu želea. Fermentacijom se takođe oslobađa ozloglašenog jakog ukusa belog luka koji neki vole, ali drugi teško tolerišu. On se vekovima konzumira u azijskim zemljama, uključujući Japan, Južnu Koreju i Tajland.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako crni beli luk deluje kao lek?

Mali čenovi belog luka prepuni su hranljivih sastojaka – kao što su flavonoidi (koji imaju antioksidativno dejstvo), oligosaharidi (koji mogu biti korisni za imuni sistem), aminokiseline. Takođe sadrže alicin, jedinjenje sumpora koje je dobro istraženo zbog svojih zdravstvenih svojstava – i koje svežem belom luku daje miris. Veruje se da sprečava i poboljšava ishode u širokom spektru bolesti, a povezan je sa smanjenjem ili pomaganjem u sprečavanju četiri glavna uzroka smrti – bolesti srca, moždanog udara, raka i infekcija.

I postoje dokazi koji sugerišu da bi crni beli luk mogao biti čak i bolji za vas od belog luka. Proces fermentacije smanjuje sadržaj alicina – otuda i nedostatak oštrog mirisa. Ali takođe stvara specifično jedinjenje, antioksidant koji se zove S-Alil cistein (SAC) u veoma visokim koncentracijama, a to takođe čini preostali alicin biodostupnijim.

Članak se nastavlja posle reklama

Tokom procesa fermentacije alicin se pretvara u antioksidativna jedinjenja uključujući alkaloide i bioflavonoide. Ova jedinjenja deluju tako što neutrališu štetne slobodne radikale kako bi sprečili oksidativni stres i oštećenje ćelija. Dakle, ima čak i više antioksidanata od sveže sorte. Ovo su neke od zdravstvenih prednosti:

Članak se nastavlja posle reklama

Jača imunitet

Visok nivo antioksidanata u crnom belom luku pomaže u borbi protiv slobodnih radikala, smanjuje upalu i pomaže u sprečavanju oksidativnog oštećenja ćelija.  Crni beli luk se pokazao boljim kada su u pitanju antikancerogena i antioksidativna svojstva, kao i podrška imunološkom sistemu.

Pomaže u borbi protiv raka

Studije su pokazale da ekstrakt crnog belog luka može doprineti borbi protiv ćelija raka debelog creva, smanjuje rast i širenje ćelija leukemije. Veruje se da ovi antikancerogeni efekti potiču od antioksidativnih jedinjenja crnog belog luka, a posebno fenolnih jedinjenja, koja su mnogo veća nego u svežem.

Pomaže kod zdravlja srca

Testovi sprovedeni u okviru laboratorijskih studija pokazali su da crni beli luk može pomoći u popravljanju oštećenja srčanih mišića izazvanih ishemijom ili ograničenim protokom krvi u srce. Drugi laboratorijski test iz Koreje pokazao je da može smanjiti rizik od srčanih oboljenja snižavanjem visokog nivoa holesterola i triglicerida.

Podržava zdravlje mozga

Antioksidansi u crnom belom luku znače da može doprineti ublažavanju upale i stoga može pomoći u prevenciji demencije, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti. Laboratorijski testovi su takođe pokazali da može pomoći u poboljšanju pamćenja tamo gde je kognicija oštećena.

Članak se nastavlja posle reklama

Stabilizuje šećer u krvi

Dokazi sugerišu da može biti korisno u sprečavanju komplikacija dijabetesa i u poboljšanju metaboličkih i vaskularnih problema uzrokovanih ishranom sa visokim sadržajem saharoze.

Neželjeni efekti

Može da iritira gastrointestinalni trakt i može izazvati simptome kao što su žgaravica, gasovi, mučnina, dijareja i telesni miris, posebno kada se konzumira u velikim količinama. Međutim, većina ljudi bolje toleriše crni beli luk od svežeg.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako napraviti crni beli luk?

Biće vam potrebno kuvalo za pirinač i 6-7 celih, neoljuštenih glavica belog luka. Čistom, suvom krpom nežno obrišite svu prljavštinu sa spoljnih slojeva glavice. Pazite da ne uklanite ljusku sa čena ili da ih pokvastite jet to utiče na proces fermentacije.

U kuvalu za pirinač stavite cele, neoljuštene i očišćene glavice belog luka. Poređajte ih u sa korenom okrenutim nadole. Podesite šporet za pirinač na toplu (warm) postavku. Ovo obezbeđuje idealnu temperaturu i vlažnost za fermentaciju.

Otprilike, nakon nedelju dana fermentacije testirajte ukusa. Izaberite čen, ogulite i pojedite  mali zalogaj. Željeni rezultat je crn čen, sa slatkastim pokantnim ulusom.  U zavisnosti od nivoa toplote vašeg kuvala za pirinač, proces fermentacije može da potraje do 3 nedelje. Nastavite da pratite i testirate sve dok ne postignete željenu teksturu i ukus.
Kada beli luk dostigne željenu konzistenciju i profil ukusa, spreman je za uživanje. Čuvajte glavice u hermetički zatvorenoj posudi u frižideru. Crni beli luk se može čuvati na ovaj način do 6 meseci. Ogulite čen po potrebi.

ma-no / gettyimages.com