03.12.2024
Folikulitis je iritacija ili infekcija folikula dlake, koja može izazvati svrab, crvenilo i osetljivost kože. Evo šta sve može da pomogne u ublažavanju simptoma.
Iako se blagi oblici folikulitisa često povlače sami od sebe, pojedini kućni lekovi mofu da budu od pomoći. Saznajte o kojim sredstvima se radi.
Šta je folikulitis?
Folikulitis nastaje kada se folikuli dlake – male pore u koži iz kojih raste dlaka – upale zbog bakterijske ili gljivične infekcije. Najčešći simptomi uključuju:
- Svrab i osetljivost
- Crvenilo i osip
- Perutanje ili suvoću kože
Kako da održavate zdravlje kože?
Pre svega, vodite računa o higijeni. Čistite zahvaćeno područje toplom vodom i blagim sapunom dva puta dnevno. Uvek koristite čiste peškire i izbegavajte deljenje peškira s drugima.
Izbegavajte tesnu odeću koja može iritirati kožu, poput helanki ili uskih pantalona. Birajte prozračne materijale koji omogućavaju koži da „diše“.
Takođe, mogu da pomognu i vlažni oblozi. Ova metoda pomaže u umirivanju svraba i sprečavanju grebanja, što može pogoršati stanje. Kombinujte sterilne zavoje sa vlažnim oblogama za maksimalni učinak.
Kućni lekovi za folikulitis
Aloja
Gel aloe vere smanjuje crvenilo, svrab i ubrzava zaceljivanje. Birajte čisti gel bez dodatnih hemikalija i nanesite ga na čistu kožu.
Eterična ulja
Ulje čajevca, kamilice i eukaliptusa imaju antibakterijska svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv infekcija. Razblažite ih u baznom ulju pre nanošenja. Evo detalja o korišćenju eteričnih ulja za tretman folikulitisa:
Priprema ulja:
Eterična ulja se nikada ne nanose direktno na kožu jer su koncentrisana i mogu izazvati iritaciju. Razblažite ih u baznom ulju (npr. kokosovo, bademovo, maslinovo ulje). Uobičajeni odnos razblaženja: 3–5 kapi eteričnog ulja na 1 kašiku baznog ulja.
Nanošenje:
Očistite zahvaćeno područje toplom vodom i blagim sapunom.
Pomoću pamučne tuferice nanesite razblaženo ulje direktno na zahvaćeno mesto. Lagano umasirajte ulje i ostavite da deluje dok se ne upije (nema potrebe za ispiranjem). Nanesite ulje 2–3 puta dnevno.
Pre prve upotrebe uradite test osetljivosti. Nanesite malo razblaženog ulja na unutrašnju stranu podlaktice i sačekajte 24 sata kako biste proverili da li postoji iritacija.
Koje eterično ulje koristiti?
- Ulje čajevca: Deluje antibakterijski i antifungalno. Ovo je jedno od najefikasnijih ulja za folikulitis.
- Ulje kamilice: Umiruje crvenilo i iritaciju.
- Ulje eukaliptusa: Smanjuje upalu i bori se protiv bakterija.
- Ulje limuna: Deluje kao antiseptik i pomaže u čišćenju kože.
- Ulje cimeta: Ima jaka antibakterijska svojstva, ali ga koristite pažljivo jer može izazvati iritaciju.
Koliko dana traje tretman?
Blagi folikulitis: Tretman obično traje 5–7 dana, uz redovno korišćenje. Simptomi poput svraba, crvenila i iritacije trebalo bi da se smanje već nakon 2–3 dana.
Uporniji slučajevi: Ako nema poboljšanja nakon 7 dana, prestanite sa tretmanom i posetite dermatologa.
Napomena: Nemojte koristiti eterična ulja ako ste trudni, dojite ili ako tretirate malu decu. Uvek birajte kvalitetna ulja sa jasno naznačenim poreklom i sertifikatom. Ako se simptomi pogoršaju (povećana crvenila, gnojne bubuljice), prekinite tretman i konsultujte se sa lekarom.
SAPUN S MATIČNIM MLEČOM I MANUKA MEDOM
Ovaj sapun je savršen za negu osetljive kože. Normalizuje pH vrednost kože i dovoljno nežan za svakodnevnu upotrebu. Takođe pomaže u održavanju zdrave mikroflore kroz zaštitu prirodnog odbrambenog mehanizma kože. Osim toga, ublažava bore i usporava proces starenja.
Kada posetiti lekara?
U nekim slučajevima folikulitis može biti ozbiljan i zahtevati medicinski tretman, poput antibiotika ili steroidnih lekova. Obratite se lekaru ako primetite:
- Gnojne bubuljice ili kraste
- Velike, bolne kvrge
- Ožiljke ili gubitak dlaka
- Upornu infekciju koja traje duže od dve nedelje
Blagi folikulitis često prolazi sam od sebe, ali kućni lekovi mogu ubrzati oporavak i ublažiti neprijatne simptome. Za teže oblike infekcije obavezno se obratite lekaru.
Foto: Almaje / gettyimages.com