Komplikacije šećerne bolesti: Biljni preparati za dijabetesno stopalo

by | 07.09.2024
Komplikacije šećerne bolesti: Biljni preparati za dijabetesno stopalo

Kao dopuna konvencionalnoj terapiji, mogu pomoći i određeni preparati na bazi lekovitog bilja. Pogledajte koji prirodni tretmani se preporučju za dijabetesno stopalo.

Uz adekvatnu medicinsku terapiju, promene na donjim udovima kod osoba sa šećernom bolešću dodatno se mogu tretirati prirodnim preparatima na bazi bilja.

Saveti za dijabetesno stopalo

Kao jedna od težih komplikacija šećerne bolesti, dijabetesno stopalo često zahteva dugotrajno i mukotrpno lečenje, koje uključuje rad različitih medicinskih stručnjaka. Nastaje kao posledica neuropatije (oštećenja perifernog nervnog sistema) i ishemije, kad pojedina tkiva ne primaju dovoljnu količinu kiseonika iz krvi zbog narušene cirkulacije. Blaži stepen promena na stopalima obično nije praćen kliničkim simptomima.

Članak se nastavlja posle reklama

Međutim, ako bolest uznapreduje, pacijenti se žale na hladnoću u nogama, smanjenje mišićne sposobnosti, kao i pojavu ulceracija (dijabetesnih čireva). Mogu se pojaviti i deformiteti, crvenilo, hronični otoci stopala i potkolenica, bol pri hodu, ishemijske promene u mekim tkivima stopala u vidu bledila, isušenosti i perutanja kože, atrofija mišića potkolenice, nekroza. Poremećaj cirkulacije u arterijama nogu usporava zarastanje rana, pa one postaju pogodna podloga za rast bakterija i pojavu infekcije.

Koliko je dijabetesno stopalo učestala komplikacija, o tome govori i podatak da oko 25% dijabetičara bar jednom tokom života oseti neke od njenih znakova, a od 5% do 15% pacijenata biva podvrgnuto amputaciji zbog pojave gangrene. Lečenje obuhvata čitav niz mera i postupaka sprovedenih pod nadzorom stručnjaka. Pored toga, izuzetno je važna edukacija pacijenata, samopregledi, nošenje odgovarajuće obuće i adekvatna nega stopala, kako bi se smanjile posledice.

Članak se nastavlja posle reklama

Biljni preparati za dijabetesno stopalo

Kao dopuna konvencionalnoj terapiji, mogu pomoći i određeni preparati na bazi lekovitog bilja.

Članak se nastavlja posle reklama

Aloja za spoljašnju i unutrašnju upotrebu

Potencijal aloje u lečenju dijabetesa dosad je mnogo puta dokazan u naučnim istraživanjima. U njoj je zastupljeno više desetina aktivnih supstanci, a kad je u pitanju šećerna bolest, najznačajniji su minerali (hrom, mangan, magnezijum) koji pomažu regulaciji glukoze. S opadanjem nivoa glukoze umanjuju se šanse da se pojave neke od brojnih komplikacija bolesti, poput neuropatije nogu.

Aloja može biti od koristi i u slučajevima kad se promene već jave, jer deluje i antibakterijski i analgetički. Gel iz biljke izuzetno je sredstvo za hidrataciju i negu kože. Kad se blagom masažom nanese na mesto gde se pojavila upala ili čir, istovremeno će lečiti infekciju i ublažavati bol. Uz to, uvek je preporučljivo piti sveži sok, kako bi se ojačale odbrambene sposobnosti organizma.

Ulje čajevca sprečava infekcije

Eterično ulje čajevca ili čajnog drveta u širokoj je upotrebi zbog snažnog antipatogenog dejstva. U slučaju dijabetesnog stopala − savetuje se upotreba ulja čajevca zajedno s kokosovim i maslinovim uljem. Na ranu se nanosi kap ulja čajevca pomešana s kašičicom kokosovog ili maslinovog ulja, u tankom sloju. Posle nekoliko minuta ulje se ispira vodom. Ovaj postupak ponavlja se dva-tri puta dnevno.

Moćni antioksidansi iz meda

Na tržištu je dostupno više preparata i krema na bazi meda, koje se koriste kao terapija za dijabetesno stopalo, što dovoljno govori o tome koliko lekovitih prednosti ima ovaj pčelinji proizvod. Naročito su važna njegova antioksidativna svojstva, koja ubrzavaju proces zarastanja rana.

Članak se nastavlja posle reklama

Med utiče na pokretanje angiogeneze, fiziološkog procesa i prirodnog odgovora tela na ishemiju, kao i na regeneraciju i rast fibroblasta – ćelija vezivnog tkiva koje imaju gradivnu ulogu. Efekat organskog meda značajan je i zbog toga što održava rane čistim i tako sprečava pojavu i širenje infekcije. Možete ga nanositi direktno na bolno mesto, dva do tri puta dnevno.

Blagotvorno kantarionovo ulje

Pucanje kože na tabanima i petama može se sprečiti primenom kantarionovog ulja. Oprane noge treba obrisati i na njih naneti ulje od kantariona, a zatim ih previti sterilnom gazom i zavojem. Ujutru se skine zavojni materijal, noge se operu mlakom vodom i previju čistom gazom. Na ovaj način može se sprečiti pucanje zadebljalih slojeva kože, koje vodi ka stvaranju ranica.

Članak se nastavlja posle reklama

Samopregled stopala

Ukoliko primetite bilo kakvu promenu na koži donjih udova, poput žulja, kurjeg oka, ranice, otekline, crvenila i slično, ili ako osetite bol na određenom mestu, treba odmah da posetite lekara. Ako ne možete detaljno da pregledate stopalo odozdo, upotrebite ogledalo.

Staras / gettyimages.com