21.11.2024
Možete da ga uzimate kao suplement ili ishranom kako biste obezbedili telu više energije
Koenzim Q10 takođe može da pomogne u postizanju optimalnog nivoa proizvodnje energije, smanjenju oksidativnog oštećenja i poboljšanju funkcije srca. Sve ovo pomaže u lečenju srčane insuficijencije i angine.
Čudesni konezim Q10
Koenzim Q10 je jedinjenje koje pomaže u stvaranju energije u ćelijama. Godinama, telo ga manje proizvodi manje, ali možete da ga nadoknadite suplementima ili hranom.
Koenzim Q10: Nizak nivo dovodi do bolesti
Nizak nivo koenzima Q10 može biti povezan sa bolestima kao što su rak, dijabetes, kao i neurodegenerativni poremećaji. Ovaj koenzim se nalazi u telu, a najviše ga ima u srcu, jetri, bubrezima i pankreasu. Pomaže u stvaranju energije u ćelijama tako što stvara adenozin trifosfata – nukleotid bogat energijom koji pokreće mnoge procese, između ostalog i kontrakciju mišića. On je takođe ključan za prenos ćelijske energije i služi kao antioksidans koji štiti ćeliju od oksidativnog stresa.
Oksidativni stres može ometati redovno funkcionisanje ćelija i može doprineti mnogim zdravstvenim stanjima. Proizvodnja koenzima Q10 opada kako sa starenjem. Nizak nivo ovog konezima takođe može biti povezan s određenim lekovima, genetskim defektima, nedostacima u ishrani i specifičnim zdravstvenim stanjima.
Može da pomogne u lečenju srčane insuficijencije
Neka istraživanja sugerišu da bi CoK10 mogao poboljšati ishode lečenja za osobe sa srčanom insuficijencijom. Jedna naučna studija je otkrila da su ljudi sa srčanom insuficijencijom, a koji su uzimali suplemente koenzima Q10 smanjili rizik od smrtnog ishoda i poboljšali kondiciju.
Koenzim Q10 takođe može da pomogne u postizanju optimalnog nivoa proizvodnje energije, smanjenju oksidativnog oštećenja i poboljšanju funkcije srca. Sve ovo pomaže u lečenju srčane insuficijencije i angine.
Ovaj koenzim je takođe efikasan u smanjenju bola povezanog sa anginom, a taj bol u grudima uzrokovan nedovoljnim unosom kiseonika u srčani mišić. Štaviše, ovaj koenzim takođe snižava nivo lošeg holesterola.
Prirodni izvori koenzima Q10
Iako ovaj koenzim možete uzimati kao suplement, on se takođe nalazi u mnogim namirnicama:
- Iznutrice: Srce, jetra i bubrezi
- Meso: Svinjetina, govedina i piletina
- Masne ribe: Pastrmka, haringa, skuša i sardine
- Mahunarke: Soja, sočivo i kikiriki
- Orašasti plodovi i semenke: Susam i pistaći
- Ulja: Sojino i repično ulje
- Jaja
Pored gore navedenih namirnica, neke vrste voća, povrća, mlečnih proizvoda i žitarica takođe sadrže, ali u mnogo manjim količinama.
Foto: Artemidovna / gettyimages.com