Lekari savetuju: 5 načina da sačuvate zdravlje ušiju

by | 19.08.2024
Lekari savetuju: 5 načina da sačuvate zdravlje ušiju

Zapamtite, briga o vašem sluhu je mala cena za zdravlje ušiju – čak i ako ste mladi i vaš sluh je u redu. Stručnjaci savetuju šta nikako ne treba da radite jer to može da upropasti sluh.

Kako sačuvati zdravlje ušiju?

Prihvatite ove savete i uvedite ih u svakodnevnu rutinu, kako biste sačuvali sluh:

1. Zdraclje ušiju: Oduprite se iskušenju da koristite slušalice

Infekcije ušnog kanala se često viđaju kod ljudi koji koriste ušne ušice ili štapiće za čišćenje ušiju jer oštećuju delikatnu kožu, čineći je podložnijom infekciji. Ne zaboravite, takođe, da temeljno osušite uši nakon kupanja, a posebno nakon plivanja, ako ste u vodi i van nje.

Članak se nastavlja posle reklama

2. Izbegavajte izlaganje glasnoj buci

Muzika, mašine, pa čak i blenderi mogu nas izložiti preko bezbedne granice buke85 decibela (dB) tokom dužeg perioda. Ako slušate muziku na slušalicama i drugi mogu da čuju – preglasno je. Dugotrajno izlaganje visokim nivoima buke može trajno oštetiti sluh, pa koristite čepove za uši ako ste u bučnom okruženju.

3. Naučite da upravljate tinitusom

Zujanje u glavi ili ušima, odnosno tinitus može biti nizak, srednji ili visoko bučan, i biti prisutan neko vreme ili sve vreme. To može biti rezultat dugotrajne izloženosti jakoj buci (preko 85 dB), iako postoje mnogi drugi uzroci. Obično je posledica oštećenja unutrašnjeg uha (ili pužnice) i deluje najglasnije u tihom okruženju ili pod stresom.

Članak se nastavlja posle reklama

Kognitivno bihejvioralno upravljanje može pomoći obolelima da se izbore sa ovim iscrpljujućim stanjem koje pogađa preko 10 odsto britanske populacije ili jednu od osam osoba starijih od 60 godina. Za sada ne postoji apsolutni lek.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Gubitak sluha ne pogađa samo starije ljude

Postoji mnogo uzroka, od detinjstva do starosti, od stanja kao što su urođeni gubitak, infekcija, lepak uha i otoskleroza. Ovo poslednje je uzrokovano novim rastom kosti oko jedne od malih kostiju u srednjem uhu i može ograničiti njegovo kretanje, a samim tim i prenos zvuka. Često se javlja u porodicama i može se lečiti slušnim aparatima ili operacijom.

5. Koristite kapi za uši napravljene od sode bikarbone

Uobičajeni simptom nakupljanja voska je blagi gubitak sluha, poznat kao konduktivna gluvoća, jer zvuci ne mogu slobodno da prođu kroz ušni kanal zbog blokade. Često se preporučuje maslinovo ulje, i iako nije tako efikasno, omekšaće vosak u uhu.

microgen / gettyimages.com