
07.04.2025
11.07.2024
Namirnice koje imaju visok sadržaj vode mogu vas rashladiti. Konzumiranje ove hrane može pomoći da zadržimo optimalnu temperaturu tela i da se prijatnije osećamo na vrućini.
Zdrava ishrana u kombinaciji sa odgovarajućom hidratacijom, zaštitom od sunca i čestim pauzama od sunca može nam pomoći da ostanemo zdravi i udobni tokom vrućeg letnjeg vremena. Pojedine namirnice mogu vas rashladiti.
Naša ishrana ima značajan uticaj na naše zdravlje tokom cele godine, uključujući i letnje doba. Vruće letnje vreme utiče na funkcije našeg tela, uključujući metabolizam, varenje i ravnotežu tečnosti. Kao rezultat toga, ono što odlučimo da jedemo tokom letnjih meseci može da nam pomogne da se ohladimo ili da se osećamo vruće i tromo.
Namirnice koje mogu da nas rashlade leti su one koje imaju visok sadržaj vode. Konzumiranje ove hrane može pomoći da zadržimo temperaturu našeg jezgra i učinimo da se osećamo ugodnije na vrućini. S druge strane, konzumiranje teške, masne ili začinjene hrane može učiniti da se osećamo vruće i neprijatno tokom leta. Ove namirnice takođe mogu povećati naš krvni pritisak, zbog čega se osećamo usporeno i manje produktivno. Ovo su namirnice koje se preporučuju:
Lubenica je savršeno voće za konzumiranje tokom vrelog letnjeg vremena jer se sastoji od oko 90% vode. Konzumiranje lubenice pomaže da se telo hidrira i ohladi. Takođe je dobar izvor vitamina C, A i kalijuma koji pomaže u održavanju ravnoteže elektrolita u telu.
Krastavac je još jedna hidratantna hrana koja je bogata sadržajem vode i malo kalorija. Ovo povrće pomaže u regulisanju telesne temperature i izbacivanju toksina. Krastavci se mogu konzumirati u salatama, smoothiejima ili kao prilog.
Kokosova voda je prirodno sredstvo za gašenje žeđi koje je bogato elektrolitima kao što su kalijum, natrijum i magnezijum. Pomaže u nadoknađivanju izgubljene tečnosti tokom vrućeg vremena i održava telo hidriranim. Takođe je odličan izvor antioksidanasa.
Nana sadrži mentol koji deluje rashlađujuće na telo. Takođe je koristan u promovisanju varenja i smanjenju upale u telu. Nana se može dodati u vodu, smutije ili salate.
Jogurt je hrana za hlađenje koja obezbeđuje probiotike crevima. Konzumiranje jogurta pomaže u smanjenju telesne toplote, upale i problema povezanih sa crevima. Može se konzumirati kao užina, u smutijima ili kao preliv.
Začinjenu i prženu hranu treba izbegavati tokom vrućeg vremena jer povećavaju telesnu temperaturu i izazivaju dehidraciju. Konzumiranje ove hrane takođe može dovesti do probavne smetnje i žgaravice.
Alkohol treba izbegavati jer dehidrira telo i povećava telesnu temperaturu. Takođe može dovesti do toplotnog udara.
Kafu treba izbegavati jer je diuretik koji može da dehidrira telo. Konzumiranje kafe takođe može dovesti do povećanja telesne temperature i znojenja.
Crveno meso treba izbegavati jer je teško za probavni sistem i povećava telesnu temperaturu. Konzumiranje crvenog mesa tokom vrućeg vremena takođe može dovesti do problema sa varenjem i letargije.
Slatka pića kao što su gazirani sokovi i energetska pića treba izbegavati jer sadrže velike količine šećera što može izazvati dehidraciju i skokove šećera u krvi. Ova pića treba zameniti vodom ili kokosovom vodom.
U zaključku, hrana koju konzumiramo tokom letnjih meseci ima direktan uticaj na naše zdravlje i dobrobit. Jedenje hrane sa visokim sadržajem vode može nam pomoći da ostanemo hladni, dok izbegavanje teške i začinjene hrane može sprečiti da se osećamo vruće i neprijatno.
Juefrateam / gettyimages.com
Web-urednik za magicnobilje.com
Zahvaljujući dugogodišnjem uredničkom i novinarskom iskustvu, pronalazi za
vas zdravstvene teme koje vas najviše interesuju. Oslanjajući se na
renomirane izvore i naučna istraživanja dosnosi vam pouzdane informacije
kao svojevrstan vodič za zdrav život – što je i moto ovog sajta.
3.900,00 RSD
5.900,00 RSD
3.500,00 RSD