21.11.2024
Dijeta za ekstremno mršavljenje može imati značajne implikacije za zdravlje. Ovaj plan ishrane karakterišu različita ograničenja u pogledu makronutrijenata, posebno ugljenih hidrata i masti.
Mnogi koji žele da skinu višak kilograma, vide rešenje u ekstrenim dijetama koje obećavaju brze rezultate za kratak vremenski period. Ali, kako sve to deluje na telo?
Ekstremno mršavljenje: Da li je pravo rešenje?
Iako zvuči privlačno osloboditi se viška kilograma i sala za kratak vremenski period, stručnjaci upozoravaju da to može da izazove određene zdravstvene probleme.
Ekstremno mršavljenje: Prednosti i mane
Skidanje viška kilograma je poželjno, ali ako se to radi brzom metodom, ima različit uticaj na vitalne organe.
Srce
Pozitivni efekti: Neke ekstremne dijete, posebno one zasnovane na niskokaloričnoj ishrani s malo masti, mogu dovesti do gubitka težine. To može imati pozitivne efekte na kardiovaskularno zdravlje smanjenjem faktora rizika povezanih sa gojaznošću, kao što su hipertenzija i visok nivo holesterola.
Negativni efekti: Ishrane sa visokim sadržajem masti i malo ugljenih hidrata, kao što je ketogena dijeta, mogu povećati nivoe mokraćne kiseline u krvi i pogoršati oksidativni stres i inflamatorne puteve. Na taj način potencijalno povećava rizik od srčanih bolesti na duži rok.
Jetra
Negativni efekti: Stanja povezana sa gojaznošću, kao što je nealkoholna masna bolest jetre, često su povezana sa ekstremnim povećanjem telesne težine. Dok gubitak težine može pozitivno uticati na zdravlje jetre, određene ekstremne dijete, posebno one sa visokim sadržajem masti i malo ugljenih hidrata, mogu predstavljati izazove za jetru, potencijalno utičući na njenu funkciju.
Kosti
Negativni efekti: Ishrana bogata mesom i s malo voća i povrća, kao što se vidi u nekim ekstremnim dijetama, može dovesti do gubitka kostiju. Neadekvatan unos voća i povrća, koji deluju kao puferi, može dovesti do gubitka kalcijuma i oštećenja kostiju.
Bubrezi
Negativni efekti: Veoma niskokalorične dijete koje obezbeđuju manje od 800 kcal dnevno mogu dovesti do ketoze, što može predstavljati rizik za bubrege. Ograničenje kalorija, posebno u ekstremnim oblicima, takođe može doprineti drugim problemima u vezi sa bubrezima.
Žučna kesa
Negativni efekti: Veoma niskokalorične dijete su povezani sa holelitijazom (formiranjem žučnih kamenaca), što predstavlja potencijalni rizik za žučnu kesu.
Rizik od raka
Negativni efekti: Dijeta sa malo ugljenih hidrata može povećati rizik od raka zbog smanjenog unosa voća, povrća i dijetetskih vlakana, bitnih komponenti za prevenciju raka.
Značaj uravnotežene ishrane
Ekstremni režimi mršavljenja mogu uticati na vitalne organe i pozitivno i negativno. Iako mogu doprineti kratkoročnom gubitku težine i poboljšanju određenih kardiovaskularnih faktora rizika nisu baš idealne. Njeni potencijalni negativni efekti na organe kao što su srce, jetra, kosti, bubrezi i žučna kesa, kao i povećan rizik od raka nije bezazlena.
Postoje dve faze upravljanja težinom: postizanje i održavanje težine. Neke tehnike mršavljenja mogu biti neefikasne za održavanje gubitka težine nakon što je gubitak težine počeo, i obrnuto. Stoga, nijedna dijeta ne može biti idealna za sve kada je u pitanju gubitak težine, pogotovo ako osoba pati od nekih bolest.
Naravno, u tom slučaju bilo kakva promena režima ishrane treba da bude uz konsultaciju s lekarom.
GlobalStock / gettyimages.com