Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Da li znate da se prirodni aspirin krije pojedinim namirnicama?

25.01.2024

Postoji mnogo studija koje potvrđuju da je aspirin, odnosno njegov glavni sastojak salicilna kiselina veoma važna za zdravlje. Ono što je još interesantnije je da se ova kiselina naliazi u pojedinom voću i povrću.

 

Još u davna vremena, infuzije iz kore mirte i livade korišćene su kao antipiretici i analgetici. Ekstrakt vrbe koristio je Hipokrat. Evropljani su koristili koru vrbe za lečenje malarije u 18. veku.

Aspirin je dobar za zdravlje

To je inpirisalo profesora hemije Hermana Kolbe sa Univerziteta u Marburgu, koji je 1859. izolovao hemijsku strukturu salicilne kiseline, što je omogućilo otvaranje prve fabrike za njenu proizvodnju u Drezdenu 1874. godine.

U to vreme, salisiclna kiselina je bila jedini lek za reumu. Prvo dokumentovano kliničko ispitivanje salicilne kiseline sproveo je 1876. škotski lekar Tomas Meklagan. Godine 1899. nemački hemičar Feliks Hofman patentirao je naziv aspirin.

Apirin u voću i povrću

Nakon toga, naučnici su ispitali mnoge proizvode na prisustvo salicilne kiseline. Utvrđeno je da ga praktično nema u proteinskim proizvodima – mesu, ribi, mleku i jajima. Ali, zato je prisutan u proizvodima biljnog porekla. Ovo je tabela koja pokazuje vrednost salicilne kiseline po kilogramu:

Voće:

  • Nektarine 3.29
  • Kupine, maline 0.81
  • Dinja 0,62
  • Borovnica 0,57
  • Zelena jabuka 0,55
  • Kivi 0,31

Povrće

  • Špargle 1.29
  • Beli luk 0,80
  • Šargarepa 0,16
  • Paradajz 0,13
  • Sok od paradajza 1.32

Biljke i začini:

  • Nana 54.20
  • Kim 29.76
  • Timijan 28.60
  • Aleva paprika 28.25
  • Crni kim 25.05
  • Kurkuma 20.88
  • Komorač 14.00

Kako deluje salicilna kiselina?

Trenutno postoji dosta studija koje potvrđuju da je salicilna kiselina veoma važna za zdravlje. Konkretno, postoje dokazi da sprečava određene vrste zapaljenja i da se može koristiti u kompleksnoj terapiji određenih vrsta raka. Postoje naučnici koji predlažu da ga nazovu vitaminom S (od početnog slova imena salicilna kiselina).

Acetil salicilna kiselina razređuje krv i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Ovo svojstvo je dugo proučavano. Nije slučajno što ga lekari prepisuju osobama sa kardiovaskularnim oboljenjima, kao i svima u opasnosti od nastanka krvnih ugrušaka.

A uputstva za davaoce krvi savetuju da 48 sati pre davanja krvi ne treba jesti špargle, beli luk, spanać i šumsko voće koje sadrži dosta salicilne kiseline. Postoje spekulacije da aspirin može uticati na težinu.

Jedna kašičica kima, kako kažu lekari, po sadržaju salicilata, može se izjednačiti sa 1 tabletom aspirina. Naučnici veruju da se terapeutski efekat javlja kada se 66-100 mg salicilne kiseline uzima putem hrane.

Zašto je biljkama potrebna salicilna kiselina?

Mnoge biljke su evoluirale da proizvode salicilnu kiselinu kao odgovor na stres. Istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji kažu da ovo liči na ljudski odgovor na bol. U slučaju biljaka, stres uključuje parazite, bolesti, toplotu i sušu.

Pod povoljnim uslovima – zalivanje i prskanje herbicidima – mehanizam njegove proizvodnje je inhibiran. Zbog toga je sadržaj aspirina u voću i povrću gajenim u plasetnicima manji nego u onim vrstama koje su gajene na otvorenom.

Neželjeni efekti

Tableta aspirina ima mnogo neželjenih efekata. Može dovesti do gastrointestinalnog krvarenja, koje se javlja kod otprilike 2,6% pacijenata koji redovno uzimaju čak i male doze aspirina. Ovo je problem i za pacijente i za lekare, jer je u nekim slučajevima aspirin vitalan lek, na primer, posle srčanog i moždanog udara. A aspirin u voću i povrću je praktično bezbedan.

Skoro, ali ne u potpunosti, jer su neki ljudisu alergični na salicilate. Zbog toga se aspirin ne sme prepisivati za bronhijalnu astmu. Može pogoršati tok bolesti (10-20% pacijenata ovo doživljava) ili čak postati njen uzrok, jer sužava bronhije.

Takve osobe takođe imaju netoleranciju na određenu hranu. Zbog toga lekari savetuju da proučite listu namirnica bogatih salicilatima i pokušajte da ih isključite, posmatrajući reakciju tela.

Jedan od simptom alergije na salicilate je iznenadno zujanje u ušima koje se zove tinitus.
Kao domaći protivotrov, pomešate pola kašičice sode bikarbone u čaši vode i popijete. Ako je tinitus uzrokovan alergijom na aspirin, on će nestati. Ona takođe podseća da oni koji uzimaju tablete aspirina mogu postepeno da oskudevaju u vitaminu C, pa to treba pratiti.

 

 

Grytsaj / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.