Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Da li teba da se zabrinete ako ste slučajno pojeli buđav hleb?

12.08.2024

Ako jedete buđav hleb, možda ćete na kraju imati gastrointestinalne nelagodnosti. Međutim, obično je bezopasno. Nastavite da čitate da biste saznali više.

Velike su šanse da ste u nekom trenutku imali neprijatno iskustvo kada ste pojeli buđav hleb. Možda ste uživali u ukusnom sendviču kada ste odjednom zagrizli tamnu mrlju od spora.

Da li buđav hleb opasan?

Možda ste se našli i u situaciji da ste proverili ormar i videli da hleb koji ste čuvali ima delove sa sitnim gljivama koje su varirale od crnih do zelenkastih tonova. Kada se to dogodi, pitate se da li možete da uklonite plesnive delove i pojedete delove koji izgledaju u dobrom stanju. Ili, šta ako ste u neznanju pojeli buđav hleb?

Šta se dešava sa telom ako slučajno pojedete buđav hleb?

Ne paničite! Iako postoji šansa za gastrointestinalnu nelagodnost, malo je verovatno da ćete doživeti trovanje hranom nakon što pojedete komad buđavog hleba. Ako ste upravo shvatili da ste greškom progutali oštećenu hranu, ostanite mirni i obratite pažnju na sve simptome koji se mogu pojaviti.

Sve dok je vaš imuni sistem zdrav, malo je verovatno da ćete trpeti bilo kakve posledice, osim osećaja gađenja u to vreme. Međutim, trebalo bi da pazite na simptome kao što su mučnina, dijareja, povraćanje, groznica ili otežano disanje.

Zašto buđ raste na hlebu?

Buđ koju vidite golim okom na hlebu je gljivična izraslina. Obično se pojavljuje u belim, žutim, zelenkastim, sivim ili crnim tonovima su kolonije spora koje imaju funkciju reprodukcije gljivice.

Kada se hleb ostavi na otvorenom – bilo tokom procesa proizvodnje, prodaje ili rukovanja kod kuće – spore se talože na njemu. Vremenom, posebno ako je temperatura topla, one se razmnožavaju i izazivaju pojavu buđi.

Da li se može iseći buđav deo i pojesti ostatak hleba?

Mrlje od buđi možete primetiti samo na nekim malim delovima hleba, dok se ostatak, golim okom, čini u dobrom stanju. Prema tome, možete zaključiti da je bezbedno odseći zahvaćene delove i konzumirati ostatak. Ali da li je ovo istina? Da li je ova praksa zaista bezbedna?

Odgovor je odlučno ne. Morate uzeti u obzir da se radi o vlažnoj i poroznoj hrani koja ispunjava sve uslove za rast gljivice. I iako oni nisu vidljivi na celom komadu, najverovatnije je da se njihovi mikroskopski koreni već šire po proizvodu.

Kada mogu da se pojave simptomi?

Ako ste podložni alergijama ili imate istoriju alergije na buđ, veća je verovatnoća da ćete doživeti komplikacije. Sada, nema tačnih podataka koji bi odredili koliko brzo ćete iskusiti simptome. Ponekad je to trenutno, ali u drugim slučajevima, reakcije su odložene.

Najvažnije je da budete na oprezu nakon što pojedete buđavu hranu. Ako osetite bol u stomaku, mučninu, povraćanje ili dijareju, između ostalih znakova upozorenja, najbolje je da potražite medicinsku pomoć.

Koliko dugo traje svež hleb?

Kao opšte pravilo, domaći hleb ima rok trajanja od tri do četiri dana u ostavi i dva do tri meseca u zamrzivaču. U međuvremenu, komercijalni hleb traje do dve nedelje na sobnoj temperaturi ili u frižideru i do pet meseci u zamrzivaču. To je zato što sadrže hemijske rezerve kao što su kalcijum propionat i sorbinska kiselina, koji sprečavaju rast gljivica.

Iako nisu vidljive, spore plesni su u vazduhu. Jedan od načina da se smanji njihov kontakt sa hlebom je da se prekrije pre konzumiranja. Najboljom opcijom se smatraju platnene vrećica, a zatim papirne kese. Kada odložite hleb u kesu ili kutiju za hleb, pronađite kuhinjski prostor koji je hladan, suv i, po mogućnosti, taman.

Izaberite hleb od kiselog testa

Trenutno je hleb od kiselog testa jedna od najpreporučljivijih opcija za uživanje u ovoj svežej hrani bez konzervansa. Njegova trajnost je veća zbog prirodnih enzima koje sadrži, pored masti. U stvari, neki recepti ove sorte sadrže bakterije mlečne kiseline (probiotike) koje, proizvodeći kiseline, sprečavaju rast buđi.

Annadokaz / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.